Velká poptávka je po instalatérech, těch je ale málo





























Žáci se připravují v moderně vybavených dílnách na odloučeném pracovišti školy v Chýnovské ulici 2945. „Kromě teorie se zde učí především praktickým dovednostem, jako jsou rozvody vody, kanalizace a topení, instalace a regulace kotlů, tepelných čerpadel. Seznamují se s projektovou dokumentací, druhy materiálů. Využívat mohou moderní technologie, které škola získává díky spolupráci s firmami, jako je např. Bosch termotechnik,“ přiblížil vedoucí učitel odborného výcviku Jiří Drtina.
Pro výuku oboru automechanik a autoelektrikář škola využívá jak starší auta, tak nejmodernější vozy, vlastně mají k dispozici průřez téměř celou výrobní řadou Škoda. Posledním přírůstkem je mild-hybrid Octavia IV. Elektromobilita je teď velkým trendem. Žáci využívají diagnostické vybavení Bosch a prakticky poznávají moderní technologie. Díky využití dotačních programů má škola dílny s vybavením, které odpovídá trendům v automobilovém průmyslu i servisní praxi. K dispozici má válcovou brzdovou zkušebnu, měření geometrie od firmy Hunter. Novinkou je také nejmodernější vyvažovací diagnostické zařízení.
Žáci druhého a třetího ročníku už pracují i na vozech zákazníků. Garantována je stejná kvalita jako v běžných servisech, každý krok musí proběhnout pod dohledem učitele odborného výcviku.
Zajímavé benefity
Žáci těchto oborů získávají během učení celou řadu benefitů. Automechanici odcházejí s řidičským průkazem skupin B a C, certifikáty na klimatizační systémy a svářečským kurzem. Autoelektrikáři získávají řidičský průkaz skupiny B. Instalatéři absolvují během učení kurz kapilárního pájení mědi, polyfúzního svařování plastu a svařování plamenem, což je pro jejich budoucí uplatnění velkým plusem.
Žáci druhého a třetího ročníku mají možnost docházet na praxi do renomovaných firem, kde se začleňují do ostrého provozu, mohou si osahat a vyzkoušet své znalosti. „Rád bych poděkoval také pracovníkům těchto partnerských podniků. Podílejí se na výchově, žákům věnují hodně času, trpělivosti a hlavně zkušeností, které jsou tak potřebné. Kluci pak mají lepší možnost uplatnit se na trhu práce,“ dodal Jiří Drtina. Mnozí zaměstnavatelé si šikovné praktikanty vyhlídnou a nabídnou jim po vyučení práci.
Uchazeči o tříleté učební obory mohou na školu nastoupit bez přijímaček. Výhodou je manuální zručnost, vše ostatní se naučí. Zájemci mohou získat více informací o řemeslných oborech na www.ssjs-tabor.cz. Osobně se mohou přijít podívat na Střední školu obchodu, služeb a řemesel v Táboře v sobotu 10. prosince, kdy bude probíhat den otevřených dveří.
-pi-
Diskuse k článku