Veselí dá příspěvek na průmyslovou pračku pro Hasičský záchranný sbor - Jižní Čechy Teď!
27. 2. 2020 22:40 Aktualizováno

Veselí dá příspěvek na průmyslovou pračku pro Hasičský záchranný sbor

Zobrazit galerii (2)
Veselí dá příspěvek na průmyslovou pračku pro Hasičský záchranný sbor
VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Ve středu 26. února zasedali zastupitelé Veselí nad Lužnicí. Na programu bylo mimo jiné schválení finančního daru Hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje. Město Veselí nad Lužnicípřispěje na pořízení pračky kontaminovaných hasičských oděvů. „Města naší velikosti a působnosti přispívají vesměs částkou 50 tisíc korun. Tábor přislíbil příspěvek 250 tisíc a Soběslav 100 tisíc korun. Pračka stojí kolem 550 tisíc korun a bude fungovat bezplatně pro zásahové jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů,“ uvedl k problematice starosta Vít Rada. Zastupitelé příspěvek 50 tisíc korun jednomyslně schválili.

 

Ředitel táborského územního obvodu HZS JčK Petr Hojsák uvedl: „Předpoklad ceny pro průmyslovou pračku se sušičkou a nutným příslušenstvím je cca 500 tisíc korun. Požádali jsme o příspěvek na ni 31 obcí. Zatím přislíbilo přispět jedenáct obcí s částkou 260 tisíc korun.

Používání této speciální průmyslové pračky umožní čištění zásahových oděvů znečištěných při zásahu u mimořádných událostí. Oděvy mohou být znečištěné zpravidla od olejů, krve, chemických látek. Při zásahu dochází ke znečištění biologickému, chemickému a látkami, které vznikají při požárech hořením, především karcinogenního a mutagenního charakteru. Zasahující hasiči tyto látky vdechují, a proto se také dožívají nižšího věku. Jedná se o zásahové jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. 

Pračka se sušičkou by měla být provedena tak, že do tří hodin bude oděv vypraný a usušený. Samotné praní se skládá ze tří cyklů: praní, dezinfekce a případná impregnace. Kupovat se bude v případě, že se shromáždí potřebné finanční prostředky, do konce letošního roku. Zatím není shromážděno dostatek finančních prostředků, proto nemůže být soutěžený výběr dodavatele.

Pokud bychom vybrali více peněz, než bude vysoutěžená konečná cena, tak by se pořídily jiné věcné prostředky do výjezdových vozidel územního odboru Tábor. Jedná se například o vybavení cisternových automobilových stříkaček, otevírání dveří, prostředky na vyprošťování u dopravních nehod a pro práce na vodě.

Náklady na běžný provoz budou v případě pořízení pračky hrazené z prostředků HZS Jčk. Pro jednotky JSDH obcí se praní bude poskytovat v případě potřeby bezplatně. Praní se týká pouze zásahových oděvů, které budou znečištěné od nebezpečných látek: olejů, toxických látek u požárů a dalších.“

Podle slov Petra Hojsáka stojí hasičský zásahový oděv 20 tisíc korun. Oděv má tři ochranné vrstvy. Cílem zakoupení a používaní průmyslové pračky je zachovat ochranné vrstvy a prodloužit tím životnost zásahových oděvů. A samozřejmě především chránit zdraví zasahujících hasičů.

Řadou výzkumů po celém světě bylo zjištěno, že k vnitřní kontaminaci hasičů a tím i zvýšení rizika vzniku chronické a pozdní toxicity dochází nejvíce při cestě od zásahu a při údržbě ochranných prostředků na stanici. Pro minimalizaci tohoto rizika je nutné zajistit pravidelnou impregnaci zásahových obleků. Impregnovaný oblek zabraňuje adsorpci toxických látek do obleku a umožňuje jeho předběžnou dekontaminaci na místě zásahu. Po příjezdu na základnu je nutné zajistit úplnou dekontaminaci ochranných prostředků.

Také zastupitelstvo obce Opařany na svém jednání ve středu 19. února schválilo jednomyslně příspěvek 30 tisíc korun na pořízení pračky a sušičky pro praní a sušení zásahových oděvů pro HZS JčK. Zastupitelstvo města Bechyně na zasedání 5. února schválilo poskytnutí dotace ve výši 40 tisíc korun na vybavení a výcvik profesionálních hasičů. 

 

Eva Výborná
Eva Výborná
Eva Výborná
Eva Výborná

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.