VIDEO: V Jistebnici se hraje fotbal už sto let. Pořádně to oslavili



















































































































JISTEBNICE – Na sobotu 26. července připravil jistebnický fotbalový klub velkolepou oslavu rovné stovky let, po které se ve městě na Táborsku fotbal hraje. Odehrál se turnaj přípravek, pokřtila se kniha o historii fotbalu v Jistebnici, proti sobě nastoupily v zápase na dvakrát třicet minut zdejší fotbalové legendy. Navíc měla celá akce charitativní podtext, v předstihu prostřednictvím QR kódu a také sbírkou na místě se fotbalisté ve spolupráci s nadací Fotbal pomáhá rozhodli pětiletému Mathiasovi Hindickému z Tábora věnovat peníze na speciální vozík, který usnadňuje přepravu. Chlapec trpí vážným neurodegenerativním onemocněním.
„Chlapce nám doporučila paní doktorka Veselá, která ordinuje v Nadějkově a v Táboře. Navíc sestřička z její ordinace je odsud z Jistebnice,“ zmínil za organizátory Marek Mrzena. Právě on je spolu s Václavem Máchou autorem knížky.
Pokřtít ji přišli předseda krajského fotbalového svazu Tomáš Pintér, předseda okresního fotbalového svazu Zdeněk Fořt, starosta Jistebnice Jiří Popelka, předseda 1. FC Jistebnice Pavel Kubec a oba autoři. Připomenout stoletou historii považovali autoři za svou povinnost z úcty k těm, kteří se o jistebnický fotbal starali před současnými funkcionáři a trenéry. Vyjmenováni byli také sponzoři, místní firmy fotbalu přejí. Miroslav Kubec z firmy GS-Technik dokonce přinesl jako dárek vlastnoručně vykovaný znak klubu.
Předseda KFS Tomáš Pintér přál úspěšnou další stovku a poděkoval obci, že vytváří pro fotbal podmínky. Předseda okresního fotbalového svazu Zdeněk Fořt popřál, aby se fotbalisté měli o koho starat a aby se měl kdo starat. Starosta Popelka zdůraznil, že v těch nejmenších je fotbalová budoucnost města.
Jak šel v Jistebnici fotbalový čas
Kniha popisuje zevrubně historii jistebnického fotbalu. Stručně se dá shrnout, že v roce 1923 se začalo budovat hřiště – pozemek byl získaný vyčleněním ze zdejšího velkostatku pozemkovou reformou, která po vzniku samostatného československého státu zestátňovala velké zemědělské a lesní majetky a rozdělovala je menším majitelům. Do roku 1925 tu místní nadšenci vybudovali hřiště, a protože tehdy začali hrát zápasy, považují Jistebničtí tento rok za počátek jistebnického fotbalu. V roce 1929 pak vznikl klub SK Jistebnice a přihlásil se do soutěže. V roce 1944 přišel přechod pod LTC a v roce1948 fungoval pod hlavičkou TJ Sokol. V roce 1950 vznikl samostatný oddíl Dukla a ten fungoval až do roku 1968. Historie klubu 1. FC Jistebnice se píše od roku 1991 a v roce 1998 jistebničtí fotbalisté poprvé postoupili do 1. B třídy. To se znovu podařilo v roce 2012 a pak v roce 2020, tehdy v covidovém roce rozhodnutím fotbalového svazu. Nejúspěšnějším ročníkem byla sezona 2021/2022, kdy 1. FC Jistebnice postoupil do 1. A třídy a takzvanou šestou ligu hraje i nyní.
Turnaj přípravek se stane tradicí
Turnaj fotbalových přípravek zahájil novou tradici. Hrál se jako první ročník Memoriálu Jardy Říhy, muže, který v roce 1986 založil v Jistebnici první žákovské družstvo a mimořádně se o mládežnický fotbal zasloužil. Zemřel loni v lednu. „V turnaji přípravek chceme pokračovat, každé léto o anenské pouti,“ prozradil Marek Mrzena.
Letos kromě domácí přípravky dorazili nejmenší fotbalisté z Borotína, Chyšek, Milevska a Stádlce. Hrálo se na dvou menších hřištích systémem každý s každým. Jako první vítěz Memoriálu Jardy Říhy se zapíše přípravka z Borotína, která uhrála dvě výhry a dvě remízy, tudíž 8 bodů. Chyšky, Jistebnice a Stádlec získaly po pěti bodech, Milevsko uhrálo tři. Pořadí se ale nevyhlašovalo, všechny děti dostaly na nástupu pěkný památeční dárek – láhev na pití se znakem svého klubu.
Po turnaji dětí se museli diváci na chvíli vměstnat pod připravené stany, protože začalo pršet. Jistebničtí ale měli štěstí, déšť zhruba po půlhodině ustal, křest knihy proběhl hladce a mohlo dojít na zlatý hřeb odpoledne – zápas jistebnických fotbalových legend. Pavel Kubec ještě předtím vyzval: „Uctěme minutou ticha ty, kteří se o zdejší fotbal zasloužili a dívají se na nás tam shora.“
Legendám se mohutně fandilo
Ze šatny pak začali na trávník vybíhat členové modrého a červeného týmu. U každého hráče moderátor Pavel Kubec připomněl, čím byl typický, čím se ve zdejším fotbale vyznamenával.
Za červený tým nastoupili Jakub Cimburek, Arnošt Müller, Ondřej Mácha, Petr Kořen, Aleš Melich, Luděk Šmejkal, Jan Horčička, Leoš Uhlíř, Pavel Novotný, Pavel Turnovec, Václav Buchtele, Jaroslav Vomlela, Tomáš Ruber a Jiří Svatoš. V modrých dresech hráli Milan Mrzena, Zdeněk Šváb, Pavel Rybařík, Libor Kratochvíl, Josef Říha, Blahoslav Němeček, Jan Švec, Milan Melich, Jan Šmejkal, Pavel Trpka, Martin Mrzena, Petr Svoboda a Jan Muž. Ve dvou třicetiminutových poločasech se hrálo opravdu urputně a taky se mohutně fandilo. Diváci viděli i hodně gólů, když 6:5 vyhráli červení.
Fotbalisté se postarali, aby návštěvníci netrpěli hladem ani žízní, nabídka jídel i nápojů byla bohatá. Stejky, klobásy, párky, bramboráky, vafle i zmrzlina. Mimo jiné také velká cukrářská samoobsluha, kde si každý mohl za dobrovolný příspěvek ochutnat koláčky, kremrole a další dobroty. Děti řádily ve dvou skákacích hradech a na večer bylo připravené pódium pro Duo Anděl s Payou.
Vyvrcholením dne bylo předání šeku na 150 000 korun pro Matýska a rodinu Hindických.
Týdeník Táborsko přinese ve středu výsledek sbírky, rodina Hindických šek pro Matýska převzala hned v sobotu.
Diskuse k článku