Výstava v Městské knihovně v Písku představuje díla vozíčkářů, kteří malují a fotí










PÍSEK – Už čtvrtý ročník výstavy umělců se zdravotním znevýhodněním v Písku hostí městská knihovna. V pátek 16. května byla výstava s názvem Umění na kolečkách zahájena. Vernisáže se zúčastnila většina vystavujících. K vidění jsou obrazy, fotografie a jeden objekt, který se stal motivem plakátu a pozvánky na akci.
Výstava Umění na kolečkách začala vznikat nenápadně. Velkou roli sehrála výstava malých obrázků Petra Efenberka z Písku. Jak prozradila kurátorka výstavy Irena Mašíková Konštantová, Petr Efenberk jezdíval na muzejní výstavy do Prácheňského muzea a postupem času se s kurátorkou spřátelil. Když zjistila, že také pracuje ve výtvarném oboru, nabídla mu malou výstavu v roce 2002, která se tenkrát uskutečnila v chodbě muzejní knihovny. „Dozvěděla jsem se tehdy, že má kamaráda rovněž vozíčkáře, píseckého rodáka Romana Vokatého, který žil tehdy s rodinou v Příbrami. A další výstava byla jejich společná. Pořádali jsme jí v Malé galerii v přízemí muzea v roce 2007. Další Petrovu výstavu jsem uspořádala v roce 2020 ve Vodňanech,“ prozradil Irena Mašíková Konštantová. „Petr tehdy dojížděl na rehabilitační pobyty do Centra Paraple v Praze, zúčastňoval se tam mimo jiné výtvarných kurzů. A tehdy jsem dostala nápad uspořádat velkou výstavu vozíčkářů. První ročník byl v roce 2011 ve spolupráci s centrem v Galerii Prácheňského muzea. Druhý jsem uspořádala v roce 2016 a třetí v roce 2021 krátce po covidovém období uspořádala již má nástupkyně v muzeu Martina Měříčková,“ zmínila Irena Mašíková Konštantová.
Pro letošní ročník se už v muzeu nenašel termín, ale dveře i srdce pro tuto výstavu otevřela Městská knihovna v Písku. Vystavují zde Klára Folvarská, Petra Veselá, Roman Vokatý, Jaroslav Jadlovský, Jaroslav Vondruška, Jakub Lepič, Jakub Másílko, Kryštof Petele a Petr Šprachta. Autoři jsou z různých koutů republiky.
Handicapem život nekončí
Písecký rodák Jakub Lepič od útlého dětství vyrůstal na kraji lesa, proto měl vždy blízko k přírodě velmi blízko. Po skoku do vody v roce 2003 skončil ochrnutý na vozíku. Skoro rok strávil v nemocnici a na rehabilitacích. Po návratu domů začal více číst a zajímat se o krajinu kolem sebe ještě intenzivněji. Kdykoliv má dnes možnost, tak si vezme foťák, dalekohled, a navštíví nějaký rybník v okolí, kde fotí. Rozhovor s Jakubem Lepičem přinesou Písecké postřehy.
Jaroslav Jadlovský v roce 1996 spadl ze střechy a došlo u něj k poškození míchy. Od té doby je paraplegik na vozíku. Život ale nevzdal a maluje dechberoucí obrazy. Petra Veselá měla ve svých 19 letech autonehodu, kdy si poranila krční páteř a od té doby světem nechodí, ale jezdí na vozíku, jak sama uvedla. I přesto, že nebylo jednoduché se vrátit do běžného života, začala objevovat, co se svým handicapem zvládne. Vystudovala vysokou školu, objevila handbike a zjistila, že velkou fyzickou i psychickou terapií je pro ni malování a ilustrace. Dnes jí baví hlavně přírodní motivy a kombinace jasných a veselých barev.
Jaká zajímavá díla handicapovaní výtvarníci a fotografové tvoří, mohou vidět návštěvníci výstavy až do 26. června.
Diskuse k článku