Z přírody mizí kameny. Nenechavcům se hodí třeba do hrází rybníků

„Pokud jde o soukromý pozemek, musí podat trestní oznámení majitel pozemku,“ upozornil Martin Hadrbolec. Přistihnout takového nenechavce ale asi nebude snadné.
Ředitel českobudějovického regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jiří Bureš na dotaz, zda lze odnášení kamenů z přírody postihovat, odpověděl: „Bohužel náš zákon, tedy zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny je v této oblasti poněkud bezzubý. Sběr kamenů ve volné krajině nijak omezen není. V nějakém masivnějším rozsahu by se to možná mohlo posuzovat podle § 12, což je ochrana krajinného rázu. To třeba v případě, že někdo zlikviduje nějaký významný prvek typický pro tuto část krajiny (skalka, uskupení balvanů apod.) – tam by se to jako přestupek řešit dalo.“
Jiná je podle ředitele Bureše situace, pokud jsou kameny součástí některého z chráněných území a jsou vyhláškou uvedeny jako předmět ochrany, či je jejich přemísťování vázáno na souhlas (např. přírodní památka Kněz u Hrazan chrání balvanové moře). „Vlastnicky jsou balvany součástí pozemku, jinak je to právně upraveno pouze u jeskyní,“ dodal Jiří Bureš.
Diskuse k článku