Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Za den stoupl počet nakažených v republice o 122. Hejtmanka poprosila o dobré zprávy

JIŽNÍ ČECHY - Večerní statistika ministerstva zdravotnictví uvádí, že během dne přibylo 122 lidí, nakažených koronavirem. Počet v republice stoupl z ranních 572 na 694. Krajská statistika aktuální není, stále uvádí 19 infikovaných v jižních Čechách. Přibývá otestovaných lidí, těch je už v rámci republiky 9402.

 

Z brifinku po jednání rady Jihočeského kraje informovala hejtmanka Ivana Stráská, že kraj vyčlenil 100 milionů korun na nákup ochranných pomůcek, které mají docházet už dnes a v dalších dnech. Hejtmanka řekla, že současná situace si žádá přehodnocování některých naplánovaných akcí kraje, některé budou muset počkat. 

Zmínila rozjezd odběrových míst, zřízených u okresních nemocnic ve Strakonicích, Táboře a Jindřichově Hradci, která už fungují. A znovu mluvila i o problému pendlerů. Ivana Stráská dnes řekla, že polovina pacientů s prokázaným onemocněním Covid-19 v Jihočeském kraji, se nakazila od pendlerů, migrujících za prací do Rakouska nebo Německa a zpět, nebo od jejich kontaktů. Druhá polovina jsou lyžaři z Itálie a jejich kontakty. 

Hejtmanka řekla, že dostává mnoho esemesek a mailů a pendleři samotní se dělí na dvě skupiny - první žádají uzavření hranice státem, což by pro ně znamenalo regulérní důvod pro přerušení práce u zahraničního zaměstnavatele, druzí ale pendlovat chtějí a argumentují, že mají hypotéky a další náklady a práci v zahraničí nemohou opustit. Ivana Stráská zopakovala, že tito lidé nejsou v jiné situaci než živnostníci, kteří museli v nynější situaci zavřít své provozovny. A že znovu navrhuje, aby si tedy pendleři našli v místě svého zahraničního zaměstnání podnájem na dobu nouzového stavu a nepřejížděli hranice. Kraj uspořádal na toto téma anketu a 90 procent respondentů žádá uzavření hranice pendlerům. 

Radní pro dopravu Jiří Švec poděkoval pracovníkům v dopravě, požádal cestující o ukázněnost, aby neobsazovali sedadla za řidiči a neriskovali jejich zdraví, a požádal také o pochopení pro převedení krajské dopravy na prázdninový provoz, tedy s omezením spojů. Náměstek hejtmanky Pavel Hroch mluvil o odpadovém hospodářství a velmi apeloval na všechny obyvatele kraje, aby použité kapesníky, roušky a další tento materiál vhazovali do směsného odpadu zabalený v plastových pytlích a bránili tak šíření nákazy touto cestou. 

Hejtmanka zmínila, že za poslední hektický měsíc se v jižních Čechách narodilo na 500 dětí a také pro ně a jejich budoucnost je třeba současnou krizovou situaci zvládnout. Požádala zároveň, aby lidé posílali krajskému webu videa s dobrými zprávami, protože ty nyní všichni potřebujeme slyšet. 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • meryxxx 

  Reagovat

   

  NEPOCHYBUJU O TOM ŽE JSME SKVĚLÝ NÁROD V DOBĚ KRIZE A DRŽÍME PŘI SOBĚ.Není nic co by nás zlomilo,máme v genech od Bíle Hory se semknout a přežít vše..Ale lidi nebojte,my jsme spolu a jsme NEJLEPŠÍ NÁROD NA SVĚTE A i bez politiků to zvládáme a DÁME TO !!!!!SPOLU JSME SILNÍ A NIC NÁS NEZLOMÍ :-) Máme přece pověst o Svatoplukovy a jeho synech.TŘI PRUTY NIC NEZLOMÍ !!!! A ty pruty jsou teď Čechové,Moravané a Slezané.SPOLU TO VŽDY DÁME.Miluji tuhle Zemi a lidi v ní.Zase jsme jeden :-)

  Vloženo 21.3.2020 07:29:10

  • W 

   Reagovat

    

   Věřím Babišovi.

   Vloženo 21.3.2020 09:15:49

 • Střídavě jasno 

  Reagovat

   

  5 nakažených Strakonice, 4 Č. Budějovice, 3 Vlachovo Březí, 2 Tábor, 1 Čestice, 1Volyně, 1 Lhenice, 1 Vimperk, 1 Jaroměř. Celkem 19

  Vloženo 20.3.2020 16:01:19

 • Alena 

  Reagovat

   

  Bylo by dobré informovat, kolik je lidí z Milevska a okolí. Prý také cizina a lyže. Chtělo by to kontrolovat......

  Vloženo 20.3.2020 15:44:56

 • Daniel. 

  Reagovat

   

  Dobře již asi jen tak nebude, nechci plašit, ale z mého pohledu se toho moc bojím. Bylo zveřejněno, že pan Prymula uvažuje o úplném zákazu vycházení lidí. Babička mi řikala, že za války nemohli nějakou dobu také vycházet, ale v noci, teď to možná budu pořád. Snad nebudeme hromadě umírat hlady, jako za Stalina na Ukrajině. Doufejme a modleme se.

  Vloženo 20.3.2020 10:26:36

 • MV 

  Reagovat

   

  Dobrá zpráva. Na vožicku je zatím celkem klid. Dokonce si i jedna paní učitelka ZŠ vyrazila do Rakous na lyže, když už měla to nečekané nouzové volno.

  Vloženo 20.3.2020 08:26:56

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To není učitelka - to je magor!

   Vloženo 20.3.2020 08:52:00

   • politička 

    Reagovat

     

    od počátku vstupu do politiky -političkou pro svůj osobní prospěch a kariéru /už od vstupu komunální politiky dominantní,/pyšnost , lstivost, ješitnost ,licoměrnost ,pomstychtivost nespravedlnost , kdy mnozí poznali že je političkou bez zábran ,má kolem sebe kmotry a je v hlubokém morálním úpadku /

    Vloženo 21.3.2020 08:29:28

  • Kecáš kraviny, 

   Reagovat

    

   pro všechny mimo kamioňáků a pendlerů jsou zavřené hranice, střediska v Rakousku a jinde jsou mimo provoz, tak nešiř paniku nebo si Tě vypátrají Hamáčkovi hoši.

   Vloženo 20.3.2020 09:01:36

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Mrkni na FB Svobodné mladovožicko, tam je to i s komentářem dotčené paní učitelky.

    Vloženo 20.3.2020 09:26:49

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace