Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Začala tradiční Země živitelka v Budějovicích! Přijel ji zahájit ministr zemědělství

Ilustrační foto. , Autor: Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Jižní Čechy Teď

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Téměř 550 vystavovatelů z více než dvaceti zemí se účastní mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který dnes začal na Výstavišti v Českých Budějovicích. Jeho 45. ročník zahájil spolu s vedoucími představiteli České republiky ministr zemědělství Miroslav Toman. Největší tuzemská výstava zaměřená na zemědělství a venkov, která potrvá do 28. srpna, nese podtitul „100 let českého zemědělství“.

 

„Českobudějovický agrosalon považuji za jeden z nejvýznamnějších zemědělských veletrhů ve střední Evropě. Ostatně svědčí o tom i zájem vystavovatelů a návštěvníků, kterých každoročně přichází více než sto tisíc. Letos má podtitul 100 let českého zemědělství, proto bych rád především v souvislosti s tímto významným výročím poděkoval všem zemědělcům za jejich každodenní těžkou a poctivou práci, která nám všem přináší prospěch. Zvlášť v posledních letech, kdy jejich práci stále více ztěžuje extrémní počasí. Právě proto je jednou z mých priorit zadržování vody v krajině, řešení sucha a péče o půdu," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Výstavu Země živitelka využije ministr Toman k různým jednáním se zástupci zemědělských organizací o aktuálních tématech jako je například sucho, Program rozvoje venkova, Společná zemědělská politika (SZP) či rozpočet.

Zúčastní se jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ČR, stejně jako konference, kterou komora věnuje stavu vyjednávání reformy SZP po roce 2020. Vystoupí také na semináři pro žadatele k podmínkám pro sedmé kolo příjmu žádostí z PRV. „Hlavním cílem tohoto programu je například obnova, zachování a zlepšení různých oborů zemědělství například pomocí investic do zemědělských podniků, vzdělávacích akcí, obnovy lesních porostů a technologie pro lesní hospodářství. Celková alokace pro celé programové období je téměř 91 miliard korun," uvedl ministr.

Ve stánku Ministerstva zemědělství o rozloze 100 metrů čtverečních v Pavilonu T1 se mohou návštěvníci seznámit s prací například Odboru živočišných komodit, Odboru rostlinných komodit, Odboru environmentálních podpor Programu rozvoje venkova, Oddělení ochrany půdy, Odboru bezpečnosti potravin i Odboru potravinářského. Na veletrhu se představují i organizace podřízené minusterstvu, jako třeba Státní pozemkový úřad, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a Ústav zemědělské ekonomiky a informací.

Zástupci těchto organizací budou poskytovat informace veřejnosti včetně informačních materiálů, ÚKZUZ i poradenství v ochraně rostlin a prezentaci chorob a škůdců. Děti i dospělí si mohou udělat vědomostní kvíz v poznávání osiva. Svoje expozice má na výstavě Země živitelka Státní zemědělský intervenční fond, a to stánek Klasa, stánek Regionální potravina a stánek Ekologického zemědělství a biopotravin. Představí se také Celostátní síť pro venkov.

Dnes večer předá ministr Miroslav Toman „Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2018" a také „Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2018". 

V sobotu se uskuteční tradiční Národní dožínky. Na neděli připravil Odbor bezpečnosti potravin MZe na volnou plochu 117 Den zdraví, tedy akci pro rodiny s dětmi se soutěžní hrou „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?".

 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • karel IV. 

  Reagovat

   

  Vážený administrátore,
  skryj raději příspěvky anonymního čtenáře. Pokud tedy máš IQ vyšší než on.

  Vloženo 23.8.2018 22:02:34

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Reminiscence na socialismus. Na živitelce nebudou chybět ani sodruh prezident ani soudruh ministr zemědělství. Jen zájem o přehlídku souduržských "úspěch" opadl.

  Vloženo 23.8.2018 12:58:08

  • jan 

   Reagovat

    

   Nemáte jednoduchý život když za každým rohem vidíte nějakého soudruha. Zkuste si užívat života, nemyslete na politiku, zbytečně se trápíte a nic nezměníte.

   Vloženo 23.8.2018 13:12:57

  • Živočichář, ještě jo 

   Reagovat

    

   Ubohý anonymní čtenáři. Předpokládám, že na protest a v souladu se sluníčkáři několik posledních let nežerete potraviny a to se podepsalo na vašem duševnu....... Ta výstava je o zemědělcích a potravinách a žrát se musí za každého režimu. Bohužel, za pár let nebude naše zemědělství existovat, ale bude otroctví. Nic nám nebude patřit, zbyde nám jenom povinnost pracovat za 1/3 mzdu na ziscích pro západní Evropu.

   Vloženo 23.8.2018 13:45:47

   • Edison 

    Reagovat

     

    Přesně, EU nás finannčně okupovalo a jsme kolonií, nic než kolonii, navždy krmelec pro bohatší státy.

    Vloženo 23.8.2018 16:58:59

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     A to má být ta rovnoprávná společná Evropa. Cha cha cha. Kucí na západ od nás a hlavně ještě větší kucí, kteří určují světové dění to mají dobře vymyšlený. :-(((

     Vloženo 23.8.2018 21:48:35

  • karel IV 

   Reagovat

    

   Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

   Vloženo 23.8.2018 20:31:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace