Zachovat podobu památky je pro mě stavovská čest, říká Miloslav Kazimour z Radětic



RADĚTICE – Miloslav Kazimour zdědil dům číslo popisné 74 v Raděticích, jehož štít a klenutý vjezd jsou kulturní památkou. Vyučený zedník a poté absolvent volyňské stavební průmyslovky měl zrovna v plánu se do opravy památky pustit a potěšilo ho, že Jihočeský kraj letos poprvé vyhlásil soutěž o opravené kulturní památky.
„S každým rokem sleduji, jak se polorozpadlé tvrze, statky či zámečky postupně mění v působivé historické památky. A nejsou za tím neomezené rozpočty ani velké investice – často jde o osobní nasazení majitelů, kteří se rozhodli vrátit těmto stavbám život. S lopatou v ruce se učí zedničit, truhlařit a krok za krokem dávají dohromady místa, která by jinak zůstala v troskách,“ popsala náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová, podle níž je soutěž výrazem podpory nadšenců, kteří oddaně pečují o odkaz našich předků. A to je i Miloslav Kazimour z Radětic.
Fasáda bude bílomodrá
„Naše rodina byla mlynářská a já sám pocházím z nedalekého Viktorova mlýna,“ zmínil. Ve druhé polovině 19. století žila na mlýně rodina Josefa Mrzeny a jedna ze čtyř jeho dcer uzavřela v roce 1885 sňatek s Josefem Kazimourem z Hrejkovic. Mlýn pak od rodičů převzali. „V majetku naší rodiny byl mlýn do roku 2007,“ připomíná Miloslav Kazimour. Mlýn vlastnila babička, jeho rodiče se v roce 1974 nastěhovali do domu 74 v Raděticích.
„V tom roce jsem nastupoval do učení na zedníka, pak jsem vystudoval stavební průmyslovku ve Volyni a byl jsem posledním stavbyvedoucím JZD Chotoviny. Proto mám k památkově chráněné části objektu vztah a chci ji uvést do původního stavu. Pro někoho by to asi bylo za trest, ale pro mě je to stavovská čest,“ řekl stavař, dnes už penzista.
Na hlavní práce Miloslav Kazimour najal živnostníky Josefa Noska z Radětic a Martina Tupého z Bechyňské Smolče. Celkový rozpočet akce je odhadnutý na 150 000 korun. Jako první je na řadě výměna oken v průčelí domu. „Musí být dřevěná, špaletová. Stála 30 tisíc,“ řekl majitel domu. Zmizet musí z fasády konzola pro obecní rozhlas, naopak po celém obvodu štítu se musí obnovit modré vystupující prejzy a nátěr fasády musí být původní bílý.
Na druhou stranu je Miloslav Kazimour rád, že je potřeba restaurovat jen vnější průčelí domu a bránu. „Tady u mě i v okolí jsou domy kamenné, těžil se tu blízko krevel a používal se jako stavební kámen, takže zdi domů jsou tvrdé jak ze železa,“ říká.
Tak za rok!
Článek o tom, že se Jihočeský kraj rozhodl letos vyhlásit pro majitele památkových objektů soutěž a pomoci jim s udržováním staveb, Miloslava Kazimoura zaujal.
Soutěž je vyhlášena ve dvou kategoriích – stavební obnova kulturní památky a restaurování kulturní památky, s uzávěrkou přihlášek do 30. dubna. Odborná komise pak posoudí přihlášené realizace. Může jít nejen o stavby, ale i o sochy, malby, obrazy nebo mobiliář. V kategorii stavební obnovy obdrží vítěz 100 000 korun, za druhé místo bude 70 000 a za třetí místo 30 000 korun. V kategorii restaurování kulturních památek na vítěze čeká 80 000, za druhé místo bude 40 000 a za třetí 30 000 korun.
„Zajímal jsem se o tu soutěž, ale zjistil jsem, že se můžou přihlašovat až dokončené práce. Já v čase uzávěrky teprve začínám a chtěl bych mít hotovo do léta. Takže příští rok!,“ plánuje majitel památky z Radětic. I kdyby za rok žádnou cenu nevyhrál, přispěje ke kráse vesničky na Bechyňsku. K jejím obdivovatelům nepatří sám. Jak Miloslav Kazimour zmínil, protější chalupa patřila kdysi herečce Simoně Postlerové s rodinou.
Diskuse k článku