Ženské hokejové mistrovství světa zvedlo tržby za ubytování v jižních Čechách o 12,1 procenta

JIŽNÍ ČECHY – Provozovatelé hotelů, penzionů nebo stravovacích zařízení si v dubnu v jižních Čechách mnuli ruce radostí. Hokejové mistrovství světa žen v Českých Budějovicích přilákalo rekordní počet návštěvníků, což se projevilo ve výrazném nárůstu příjmů místních podnikatelů. Jen za ubytování se tržby v době konání šampionátu meziročně zvýšily o 12,1 procenta, vyplývá ze zjištění Mastercard SpendingPulse.
Celkové maloobchodní tržby v Jihočeském kraji v době šampionátu narostly v meziročním srovnání o 5,9 procenta. V restauracích lidé utratili meziročně o šest procent víc a za potraviny vydali o 5,2 procenta více.
„Nikoho nepřekvapí, že se se sportovními událostmi významu mistrovství světa pojí značné ekonomické přínosy. Kromě toho je jasně patrný trend rostoucího zájmu o ženský sport bez ohledu na disciplínu, což je rovněž velice pozitivní. Díky příjezdu desetitisíců fanoušků ledního hokeje i těch, kdo do jižních Čech přijeli trávit velikonoční volno, zažil v tomto období sektor pohostinství v kraji výrazné povzbuzení,” uvádí Natalia Lechmanova, hlavní ekonomka pro Evropu Institutu pro ekonomiku společnosti Mastercard.
Služba Mastercard SpendingPulse měří maloobchodní tržby bez ohledu na způsob placení s výjimkou automobilového průmyslu. Zjištění vycházejí ze souhrnných anonymizovaných údajů o celkových tržbách realizovaných v rámci platební sítě Mastercard v kombinaci s odhady objemů dalších forem placení jako je hotovost, šeky, získanými na základě průzkumů.
Mistrovství světa v ledním hokeji žen se konalo od 9. do 20. dubna v Českých Budějovicích. Světový ženský hokejový šampionát hostila Česká republika vůbec poprvé v historii. Mistrovství navštívilo rekordních 122 331 diváků a překonalo tím dosavadní maximum z šampionátu z roku 2007 v Kanadě.
Při obecnějším pohledu na to, jaké zážitky letos české spotřebitele nejvíce lákají, je patrný prudký nárůst zájmu o sportovní události, 56 procent lidí plánuje letos navštívit alespoň jednu, to je zhruba dvojnásobek oproti roku 2024.
Tomáš Jelen
Diskuse k článku