Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Seniorský večer - Milevská čtyřka

  Čtvrtek 21.11 17:00 - Písek, KD

  Zahraje k poslechu a tanci kapela Milevská čtyřka se zpěvačkou.

 • Miroslav Donutil - Cestou necestou

  Čtvrtek 21.11 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Populární herec, bavič, vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví se svojí show Cestou necestou. Skvělé historky, nové příběhy a zážitky nám připomenou, co vše se může přihodit na cestách.

Zobrazit všechny události
 

Zůstane „zázračným inženýrům" ze Strakonic i letos brána světového finále zavřená?

Miracle Engineers - zleva Pavel Lojda, Miroslav Kotrč, Jan Hermoch a Vivian Pavlíková.

Miracle Engineers - zleva Pavel Lojda, Miroslav Kotrč, Jan Hermoch a Vivian Pavlíková.

AKTUALIZOVÁNO - 19.6.2017 07:37

Na strakonické průmyslovce působí tým studentů, který si říká Miracle Engineers a letos v dubnu už podruhé vyhrál republikové kolo projektu Formule 1 ve školách. Jedná se o celosvětovou soutěž pro studenty středních škol, kteří mají za úkol vyrobit miniaturu vozu Formule 1, testovat ji a prověřit na závodní dráze. Studenti vybojovali právo reprezentovat Českou republiku na světovém finále této soutěže. Dokonce už druhý rok po sobě. Zatím ale netuší, jestli někam pojedou. Chybí totiž peníze.

 

Miracle Engineers (česky Zázrační inženýři) ještě ve skutečnosti inženýry nejsou, studují na průmyslovce, ale organizátoři světové soutěže tímto projektem podporují budoucí inženýry, vědce, techniky a obchodní manažery. Ne náhodou má nad světovým projektem záštitu vládce holdingu Formule 1 Bernie Eccleston. Soutěž vyhledává technické talenty a mozky, vítězný tým světového finále získává stipendium pro studium na prestižní londýnské univerzitě.

Jenže studenti ze Strakonic mají problém. Už loni se svým modelem Formule 1 republikové kolo vyhráli a získali tak právo reprezentovat Českou republiku na světovém finále v texaském Austinu. Bohužel nejeli nikam. Na odlet a pobyt v USA nesehnali peníze.

Letos v dubnu v Národním technickém muzeu republikové prvenství zopakovali. A opakuje se bohužel i jejich problém. Letenky, pobyt, potřebný materiál na výrobu modelu a pravidly předepsaný marketing, to vše přijde na 340 tisíc korun. Vedení školy i obecně prospěšná společnost Student při škole oslovují od dubna potenciální sponzory a ačkoliv už jich řadu svým zápalem nadchli, stále ještě 90 tisíc korun schází.

Světové finále se v tomto roce uskuteční na podzim v Kuala Lumpur, hlavním městě Malajsie. Český soutěžní tým a jeho vedoucí Milan Samec už mají jen necelý měsíc času. Do 14. července se musí na světové finále buď závazně přihlásit a uhradit nevratnou zálohu anebo i letos účast vzdát.

„Byla by to velká smůla, kdyby ani letos tým nemohl Českou republiku reprezentovat. Stále věříme, že se ještě najdou další dárci a podpoří technicky nadané kluky, kteří jsou pokračovateli české strojařské a konstruktérské tradice," říká vedoucí projektu Milan Samec.

Studenti musí při výrobě modelu projít cestu od návrhu, vývoje, přes programování, výrobu dílů na CNC strojích, zpracování povrchové úpravy, zkoušky v aerodynamickém tunelu až po marketing vlastního výrobku. Pracují přitom s předními konstrukčními a technologickými softwary (CAD a CAM systémy), učí se porozumět designu, aerodynamice, fyzice, grafice, marketingu, finanční strategii a v neposlední řadě práci v týmu.

Členy týmu jsou studenti druhého a třetího ročníku oboru strojírenství se zaměřením na počítačovou grafiku a CNC techniku, jmenovitě Pavel Lojda ze třídy 2SB (konstruktér), Miroslav Kotrč (manažer týmu a konstruktér) a Jan Hermoch (výrobní technik), oba ze třídy 3SB, a také jedna dívka - studentka oboru Obalová technika se zaměřením na grafiku a design Vivian Pavlíková ze třídy 3OT(grafička týmu). Pocházejí z Protivína, Strakonic, Písku a Tuklek.  

Pokud by někdo mohl pomoci, aby si „zázrační inženýři" ze Strakonic splnili svůj velký sen, jsou tu kontakty:
Vedoucí projektu Bc. Milan Samec, DiS. Email: milan.samec@email.cz, tel. 734 232 132
Manažer týmu Miroslav Kotrč, email: mirek.kotrc@seznam.cz, tel. 607 821 027

Za finanční příspěvek se nabízejí reklamní plochy na závodním modelu, na týmovém oblečení, v prezentačním stánku, na tiskovinách spojených s týmem jako je konstrukční dokumentace, letáky apod., dále na webu týmu (www.miracle-engineers.cz) a na sociálních sítích.

A kdo už pomohl? Například firmy...

Automa Nebřehovice
Knürr Nihošovice
Pöttinger Vodňany
Strojírna Vimperk
Akcent tiskárna Vimperk
STS Prachatice
Technotrade Kuřim
Tools Zlivice
Znakon Sousedovice
Teximp Praha
3E Praha engineering...

Portál Jižní Čechy Teď bude informovat, jestli se nakonec podaří vypravit strakonický tým do světa nebo i letos zůstane u nesplněného snu. 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan 

  Reagovat

   

  Škoda, že se v naší zemi formou různých dotací podporuje kdejaká blbost, někteří rádoby "umělci" nebo neziskovky, které spíše lidem škodí, přitom šikovní kluci nemají prostředky na to, aby v zahraničí předvedli to, co umí.

  Vloženo 20.6.2017 06:12:46

 • Jitule 

  Reagovat

   

  Vy si představujete, že škola může jen tak sáhnout a vydat 100 tisíc? Tak to asi neděláte ve školství.

  Vloženo 20.6.2017 00:27:20

  • Alex 

   Reagovat

    

   Vím o financování školství docela hodně a odborná škola si to může dovolit. Má možnost žádat o grant...například.

   Vloženo 22.6.2017 13:13:44

   • Andrea Malá 

    Reagovat

     

    Jen jestli jsou granty vypsané zrovna v té době, víte. Jestli tomu dobře rozumím, žádat můžou až když vědí, že někam postoupili.

    Vloženo 23.6.2017 06:52:48

 • Alex 

  Reagovat

   

  Proč nepomůže škola?? Reprezentují snad i jí, ne?

  Vloženo 19.6.2017 23:15:39

 • Mojmír 

  Reagovat

   

  Pomožme jim. JSOU NAŠE BUDOUCNOST

  Vloženo 19.6.2017 13:37:05

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace