Kdy a kam

 • Politické procesy 50. let aneb Proč nesmíme zapomínat - přednáška

  pondělí 25.6 19:00 - České Budějovice, Jihočeské divadlo - Studiová scéna Na Půdě

 • Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D. - Kříž proti půlměsíci - přednáška

  pondělí 25.6 16:00 - České Budějovice, Jihočeská vědecká knihovna - pobočka Lidická 1

  Války s Turky a jejich obraz v raně novověkém novinovém zpravodajství.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Živé Milevsko - Anketa

Chcete v Milevsku workoutové hřiště?

 
 
 
 
 
 

Hejtman Jiří Zimola o restitucích a letišti. Kraj chce podporovat vrcholový sport

JIŽNÍ ČECHY – Od 3. listopadu má Jihočeský kraj novou vládu. Komunisty, s nimiž vládla ČSSD v minulém volebním období, vystřídalo hnutí ANO 2011, které skončilo ve volbách druhé. ČSSD získala 15 a ANO 12 mandátů. Do třetice a k získání dostatečné většiny v 55 členném zastupitelstvu přibrali jednu ze dvou nejmenších stran, které získaly čtyři mandáty. Byli to poněkud překvapivě Jihočeši 2012, kteří s minulým vedením kraje dost často šermovali. Stranou zůstali lidovci, jež měli rovněž čtyři mandáty a s nimiž i hejtman Zimola vycházel v poklidu. Dnešní rozhovor s hejtmanem Jiřím Zimolou objasňuje, proč se lidovci nestali součástí koalice a je i o některých zajímavostech uzavřené koaliční smlouvy. Ta je pro krajskou vládu programem na příští čtyři roky.

 

 

Proč tedy dostali Jihočeši přednost před lidovci? Nebyla překážkou pro jednání s KDU-ČSL krajská zákonodárná iniciativa o zdanění církevních restitučních náhrad, kterou jste poslali do parlamentu ještě společně s komunisty?

Je pravda, že lidovci byli spíš naší variantou pro třetího partnera současné koalice, kterou jsme partnerům z ANO nabízeli. Bohužel pro ně byli nepřijatelní. Slyšel jsem, že jsou tam osobní animozity vůči předsedovi strany Bělobrádkovi i Janu Bartoškovi. Údajně kvůli tomu, že podrtrhli ANO při koaliční krizi na budějovické radnici. My jsme pak navrhovali i čtyřkoalici s KDU-ČSL, ale ani to lidé z ANO nechtěli. Církevní restituce žádným problémem nebyly, my jsme měli s KDU-ČSL projednané, že tuto zákonodárnou iniciativu napadat nebudou, když už byla na kraji jednou projednána.

 

Třeba taky není tak žhavá? Ve sněmovně leží i dost jiných návrhů, které jen posloužily ke zviditelnění a dál se s nimi nic neděje...

Já mám informace, že by náš návrh měl být projednáván na prosincovém jednání sněmovny a i vicepremiér Babiš je pro, aby byl náš návrh na zdanění finančních náhrad, které se církvím vyplácejí, projednán. Premiér Sobotka prohlásil, že vláda k tomu řekla své, což znamená, že nic neřekla, protože nepřijala žádné usnesení.

 

Nezmírnil se váš postoj po nedávném prohlášení katolické církve, že odstoupí od některých soudních sporů?

Já jsem vždy říkal, že naše zákonodárná iniciativa přišla po poslední, nikoliv jediné kapce. Církve nejenže profitují ze zcela nemravného zákona, nestoudně projednaného, ale začaly žalovat i obce, soukromé osoby a kraje. Když už zažalovala církev i naše krajské školy, požádal jsem velmi mírným dopisem biskupa Kročila, aby to přehodnotili. Odpovědí mi byla tvrdá rétorika. Proto jsme využili možnost, že kraj může iniciovat změnu zákonů a je zřejmé, že náš tlak dopomohl k tomu, že biskupská konference doporučila stáhnout žaloby na kraje. Jenže už ne na osoby, města a obce. Z celkových 1500 bylo staženo 55 žalob, to je mizivé procento. Nezměnilo se tedy vlastně nic a naše zákonodárná iniciativa má stále smysl. Je třeba nadále vyvíjet tlak na církve, aby se umravnily. Já říkám, že právo má platit pro všechny. Daně platí všichni, mají je platit i církve. My jim nezdaňujeme to, co jim komunisté ukradli. Jihočeský kraj navrhuje zdanit to, co dnes dostávají církve navíc jako finanční náhrady.

 

Uzavřeli jste tedy koalici bez lidovců, ale při obsazování jednotlivých pozic ve vedení kraje bylo na krajském zastupitelstvu docela rušno. Vnímal jste snahy opozice o prosazení tajných voleb jako pokus o vražení klínu mezi vzniklou koalici? Aby se třeba ukázalo, že není tak docela jednotná?

To je tradiční opoziční téma a bylo to, s prominutím, hloupé a nedůstojné. Ti, co plédovali za to, aby volba byla tajná, právě tak volili v roce 2008 všechny uvolněné radní kraje. My se nemáme za co skrývat. Možná, že tajná volba má větší nádech demokracie, ale je to i prostor pro kupčení s hlasy a my nekupčíme. Lidi nezajímá, zda je vedení kraje zvoleno veřejně či tajně, je to jen klacek opozice na koalici.

 

Koaliční smlouva stanoví i politické rozložení v orgánech společností s majetkovým podílem kraje. Vy preferujete politické nominace před odborností?

Ta samozřejmě platí a ani to nepotřebujeme říkat. Máme zájem, aby společnosti fungovaly, to nejsou žádné prominentní pašalíky.

 

Existoval nějaký důvod, proč se přímo v koaliční smlouvě zdůrazňuje, že se nebudou žádné nemocnice ani jejich části privatizovat? Před volbami ČSSD z těchto úmyslů podezřívala své nynější koaliční partnery z ANO...

ČSSD se zavázala od roku 2008, kdy řídíme v kraji zdravotnictví, že nemocnice zůstanou veřejné a nebudeme následovat špatné příklady – třeba ze Středočeského kraje z dob hejtmana Bendla nebo z Moravskoslezského, kdy ho řídil hejtman Tošenovský. Tehdy se privatizovaly lukrativní části nemocnic a na veřejné moci zůstalo financování nelukrativního zbytku. My jsme museli převzít model akciových společností, který zavedla krajská vláda hejtmana Zahradníka z ODS, protože bez finanční ztráty ho nebylo možné převést na jinou formu. Zároveň jsme ale řekli, že ani jedna akcie nebude prodána a převedena. Předchozí krajská vláda byla tvořena dvěma levicovými stranami, čili tu byl shodný pohled a nehrozilo, že by chtěl někdo něco privatizovat. Teď jsme tedy za sociální demokracii toto navrhli do koaliční smlouvy. Musím ale říct, že ze strany partnerů to nikdo nezpochybňoval.

 

V bodu koaliční smlouvy, který se týká budějovického letiště, se píše o hledání strategického partnera. Vy zájemce stále nemáte?

Máme několik potenciálních zájemců, všichni čekají, zda se kraji podaří letiště dostavět a převést na mezinárodní letiště. Teprve pak jsou připraveni jednat o vstupu a variantách partnerství. Dovolte, abych v tuto chvíli neříkal odkud zájemci jsou a kolik jich je. My teď vybíráme zhotovitele dostavby za 300 milionů korun. Pokud se to do konce roku podaří, bude mít firma 18 měsíců na to, aby vybudovala terminál a radionavigaci. To jsme v polovině roku 2018. Během té doby už budeme hledat vhodného partnera a je možné, že ho nenajdeme a letiště bude zpočátku provozovat akciová společnost Jihočeské letiště. A třeba to nebude na škodu. Před několika týdny se dolnorakouský hejtman Pröll vyjádřil, že dostavbu jihočeského letiště v jeho zemi podporují. A zmínil, že sama rakouská spolková země Dolní Rakousy má podíl ve vídeňském letišti a je to nejzajímavější část jejích příjmů. Hejtman Pröll řekl, že vůbec nemusí být špatné provozovat letiště vlastní společností.

 

Co letecká záchranná služba? Definitivně se přesouvá k vojákům do Bechyně?

Ano, od 1. ledna bude leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji provozovat armáda z letiště v Bechyni. Nechci vyvolávat nejistotu, že by někam nepřiletěli včas, ale vyčítám vládě, že rozhodla o nás bez nás. Provoz armádními stroji je proti evropským trendům, helioporty na nemocnicích mají nosnost tři tuny, tam armádní stroje nepřistanou. Budou muset přistávat jinde a pacient se bude překládat. Ale třeba vláda armádě lehké vrtulníky nakoupí a nakonec nepůjdeme asijskoruskou cestou, kde se v těch těžkých vrtulnících, kterými disponuje armáda, létá na dlouhé vzdálenosti. Tady je situace jiná. Ministr Němeček měl v plánu vznik jednotné státní organizace pro leteckou záchrannou službu, jak to bude po jeho odchodu, to nevím.

 

Zavazujete se také podporovat zachování mateřských a základních škol na malých obcích. Jak?

Grantovými programy. Když jsme v roce 2008 otevírali grantový program na podporu mateřských škol, tak se mi lidé smáli, proč to děláme, když mateřské školy nepatří kraji, ale obcím. Tím, že kraj umožnil dotace na rekonstrukce školek, navyšovaly se v nich kapacity a vzniklo 1500 nových míst v jihočeských mateřských školách. Chceme podobně pomáhat i základním školám, teď třeba zrovna speciálním grantovým programem na výměnu kotle ve škole ve Strýčicích. Jednám s ministryní Valachovou, aby skončilo státní financování škol na hlavu žáka, kdy pak obce musí při menším počtu dětí školy dofinancovávat. Peníze by měly jít na školu a ne podle počtu žáků a já věřím, že už příští rok to tak nový zákon nastaví. Pokud jde o krajské granty, má radní Pavel Hroch za úkol udělat jejich revizi. Už v roce 2018 počítáme s utlumením grantů, které se přežily a s rozjetím nových, které se vytipují jako užitečné.

 

V koaliční smlouvě se výslovně zmiňuje podpora mládežnického, výkonnostního a rovněž vrcholového sportu v kraji. Kraj začne podporovat i profesionální sport?

Jsou tu některé sporty a kluby, které kraj reprezentují na vysokých úrovních – budějovický volejbal, hokejový Motor, fotbalové Dynamo nebo Táborsko, ale i cyklistický tým ČEZ Tábor, basketbal v Jindřichově Hradci nebo Strakonicích, až po druholigové hokejové kluby v Písku a Táboře, i o těch diskutujeme. Hrají tam profesionálové nebo poloprofesionálové a my se teď bavíme o pravidlech, jak je podporovat vedle amatérského a mládežnického sportu, pro které se balík peněz v žádném případě nezmenší. Debata s kluby právě probíhá. Podporujeme také vznik mládežnických akademií, vedle fotbalu, kde už regionální akademie vznikla. Máme zájem na vzniku podobných akademií v hokeji, volejbalu nebo cyklistice. Je správné soustředit talenty a vytvořit jim podmínky, aby rostly. Ale to už je zas jiná kapitola, než vaše otázka.

 

Chcete také podporovat vznik strategické průmyslové zóny v kraji. Kde má vzniknout?

U Veselí nad Lužnicí. Sice se proti tomu vymezil ministr zemědělství Jurečka, vadí mu, že ve vytipovaném území je bonitní půda, ale podle nás má tato lokalita větší nasávací prostor pracovních sil než druhé vytipované území u Strakonic. Nechci být tím, kdo zabírá dobrou půdu, ale lidé chtějí práci. Novou průmyslovou zónu bude budovat stát a od kraje chce podporu. Já se hlásím ke vzniku této zóny u Veselí, i proto, že tudy vede dálnice D3.

 

Třeba by vznik zóny u Strakonic podnítil urychlení stavby silnice R4 a její původně plánované rozšíření na čtyřpruh až do Strážného?

Jako patriot a Jihočech si samozřejmě přeju i kvalitní dopravní spojení na hraniční přechod ve Strážném, ale tato vláda to jako prioritu nemá.

 

Dali jste si do programu krajské vlády i zřizování zábavných center a vodních světů. Je nějaká představa, kde by měly vyrůst?

To byl požadavek hnutí ANO, chtějí, aby tu byl nějaký vodní svět jako turistické centrum. Já si ještě chci nechat prověřit, jestli by taková věc neměla vzniknout spíš ze soukromých než z krajských peněz.

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  zkorumpovanej magistrát

  Vloženo 22.1.2017 21:10:20

 • Souhlas 

  Reagovat

   

  Se vším co napsali Entroslav,naj,Zimol,Fer, souhlasím.

  Vloženo 11.12.2016 08:17:07

 • Entroslav 

  Reagovat

   

  Jasně. Nová průmyslová zóna na kvalitní půdě, s montovnami polotovarů s minimální přidanou hodnotou, obrovskými sklady, s pracovníky "přitaženými" bůh ví odkud v situaci, kdy ani současné podniky nemají lidi. Jen tak dál. Peníze nesmrdí. Vedou to kucí opravdu dobře :-((( Kdyby prosazovali aspoň finální výrobu a montáž s mnohem vyšší přidanou hodnotou.
  NE! Tady jsme navěky odsouzeni dělat za almužny sluhy jiným. Prý rovnoprávná EU. :-)))

  Vloženo 10.12.2016 12:56:59

 • jan 

  Reagovat

   

  Budování dálnice, letiště, nejlepší nemocnice v republice ... To je vizitka našeho kraje za poslední roky.

  Vloženo 10.12.2016 12:16:01

  • naj 

   Reagovat

    

   letiště :D černá díra je to

   Vloženo 10.12.2016 15:27:07

  • zimol 

   Reagovat

    

   Je socan. On nic nezavybudoval. je příliš mladej na to, aby za ním bylo nějaké dílo vidět, stejně jak Bohoušek Sobotkovic. Chlapci se živí politikou a nemají pojem o smysluplné práci. Vše o čem píšeš je z peněz EU, které jim tam nejprve musíme poslat, aby nám je levicová sebranka z milosti vrátila, ovšem podle toho, jak na ni budeme hodní. To je socialismus stejný ne-li horší než za RVHP. Zimola, jako správný politik, si na tom, i díky tobě, jen honí triko. Dotace jsou úplatky za servilitu, kterou všichni levičáci od svých poddaných vyžadují.

   Vloženo 10.12.2016 17:28:59

   • Entroslav 

    Reagovat

     

    Přesně tak. Peníze, které přijdou z EU jsou pro příjemce opravdu dotace, pro stát a tedy pro občany prachsprosté půjčky, které splácíme a v průběhu let vrátíme i s úroky. Kdysi bylo jasně řečeno, že nastane doba, kdy budeme do EU dávat víc, než dostávat, což vidím jako splácení úroků současných půjček.
    Stát ročně posílá do EU 30 miliard, neříkejte nikdo, že by se zde z tak velké sumy nic nevybudovalo bez dotací neboli půjček z EU. A to si ještě sprostě dají podmínku, že musí být vše označeno, že na to přispěla EU. Jinak máš po žížalkách. Zloději zlodějský.

    Vloženo 10.12.2016 18:43:13

 • Fer 

  Reagovat

   

  Největší průser jižních Čech? Hejtman Zimola!

  Vloženo 10.12.2016 11:48:17

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace