Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jarní keramická dílna

  Čtvrtek 27.2 17:00 - Dům dětí a mládeže - Domeček, Dačice

  S sebou starší oblečení, které si můžete ušpinit a přezůvky.

 • Malta - opomíjený klenot Středomoří

  Čtvrtek 27.2 19:00 - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

  Beseda s promítáním.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Obnova mariánského sloupu jako krok zpět do minulosti?

V posledních letech se u nás stalo nepěkným zvykem, že mnozí lidé maskují svou netoleranci k odlišným názorům obviňováním jejich nositelů z rozdělování společnosti. Např. prezident republiky Miloš Zeman by mohl vyprávět. Tento „podivný folklór" se nevyhnul ani sporu o obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Ten byl 3. listopadu 1918 na popud jakéhosi anarchisty a za pomoci žižkovských hasičů stržen rozvášněným davem. Prý jako symbol bělohorského vítězství katolíků a habsburské monarchie. Přitom by postaven až v roce 1650 jako poděkování za úspěšnou obranu Prahy před Švédy.


V dnešní době by zničení takovéto výrazné architektonické památky se sousoším od jednoho z nejvýznamnějších raně barokních sochařů Jana Jiřího Bendla bylo nade vší pochybnost kvalifikováno jako trestný čin. V  tehdejší revolučním době však zůstal tento barbarský čin nejen nepotrestán, ale navíc musely být před rozvášněným davem chráněny dokonce i sochy na Karlové mostě.

Pro posouzení argumentů obou stran sporu, tedy zastánců a odpůrců obnovení mariánského sloupu, lze dohledat řadu článků, úvah, historických podkladů. 

Při hledání ale bohužel nalezneme i články vysloveně nenávistné. Jako příklad lze uvést článek Pastýřský hněv Dominika Duky od jistého religionisty, teologa a pedagoga, signatáře petice proti obnově.

V  případě sporu však nejde ani o dobrozdání historiků, ani o zkoumání motivačního pozadí. Hlavní je, jak to cítí lidé. A to není úplně jasné.

Obnova Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí jistě je krokem zpět do minulosti. Otázkou je, do jaké minulosti. Faktem ale zůstává, že dnešní stav s megalomanským Husem není úplně vyvážený.

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Ondřej Soběslavský 

  Reagovat

   

  Jistě jsou na místě některé rozpaky nad událostmi souvisejícími se vznikem Československa. Je třeba ovšem se i ptát, zda je někdo " neurychlil ". Jistě to bylo i renomé, kterou měla habsburská říše a tehdejší římskokatolická církev. Její opájení se sama sebou zapřičinilo mimo jiné, že vznikla církev československá. Hlasuje - li jednou pražské zastupitelstvo tak a za určitou dobu náhle změní názor, je to pro mě kabaret. A tvrzením některých, který najednou tvrdí, jak jsou rádi, že k odhlasovaným změnám došlo, se můžu jednom smát. - Byl jsem v těchto dnech na církevním setkání, kde se mluvilo o " Bílé hoře " a " sloupu " na Staroměstském náměstí. Ale v úctě se snahou porozumět druhým. To je cesta k řešení.- A stejně je to s Janem Husem, bylo poučné, jak v roce 2015 pro něj někteří začali " planout " / sbírali body laciné popularity. A jak jsem předpokládal, 6. července ve 24, 00 jejich zájem vyvanul. Body bylo třeba shánět jinde. A jak jsem předpokládal vyrazili " bodovat " jinam. - Docela mi vadí ataky vůči církvi ze strany některých anonymů. Silně mi připomínají naší třídní soudružku ze základní školy, " zapálenou " komunistku.

  Vloženo 9.2.2020 17:27:00

  • Jan Táborský 

   Reagovat

    

   6. července ve 24,00 možná vyvanul u někoho zájem o Husa. Církev se ale snaží získávat laciné body každý den, po celý rok. Mě zase docela vadí snaha církve o hromadění majetku a snaha ovlivňovat politiku a veřejné dění. Všímejte si raději svých věrných oveček, protože vám jich nejen v ateistické ČR citelně ubývá. Vy mě zase silně připomínáte zapáleného velebníčka, který vymýval mozek dětem při náboženství ku prospěchu církve. A o to vám jde především. Jenomže zapomínáte, že žijeme ve 21. století a lidé nejsou takoví troubové jako před byli 100 lety. Mají totiž dostatek informací, používají svůj rozum a nemají zájem a potřebu, aby je někdo kormidloval ku prospěchu svému. A ještě k obnově sloupu. Drtivé většině dnešní společnosti je nějaký sloup ze 17. století šuma fuk. Dnešní generace 50 mínus má mizivé ponětí o 2. světové válce, o roce 1968 a dokonce i o roce1989. A tady jim někdo předkládá habsburskou říši, římskokatolickou církev a události před 100 až 400 lety. Uvědomujete si vůbec, že to dnes nikoho nezajímá? Jenže to se vám do krámu jaksi nehodí, že?

   Vloženo 10.2.2020 07:43:33

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A co vrátit na náměstí ještě jeden sloup, kdysi býval na každém a sloužil ku citi. Znovuobnovení pranýře si doba žádá více než hodně. Pranýř na každé náměstí, účelné, nutné a využitelné denně.

  Vloženo 9.2.2020 16:53:10

 • Prosim 

  Reagovat

   

  Nepište pod články tohoto člověka. Vyvolává to dojem, ze ty jeho bláboly někoho zajímají.

  Vloženo 8.2.2020 22:14:07

  • Gejzír chytrosti 

   Reagovat

    

   promluvil.

   Vloženo 9.2.2020 13:51:11

 • Daniel. 

  Reagovat

   

  Plně s autorem článku souhlasím.Z mého pohledu jsem nepochopil,proč byly po roce 1918 strženy a zničeny také sochy osvíceného císaře Josefa II. Za jeho vlády se lidem v českých zemích citelně ulevilo,bylo zrušeno nevolnictví. Chodil mezi lidi v přestrojení aby poznal co je trápí a pak problémy řešil.Přece těch anarchistů,komunistů a jiných lumpů nebylo v té době ještě tolik,aby se památky a sochy před nimi nedaly uchránit.

  Vloženo 8.2.2020 09:56:36

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Teď už je anarchistů, komunistů a lumpů dost?

   Vloženo 8.2.2020 11:31:36

 • 12345 cos to Janku cos to sněd 

  Reagovat

   

  Děkujeme za blábol. Jedeme dál.

  Vloženo 8.2.2020 09:51:09

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   54321 vy jste ale vědma.

   Vloženo 8.2.2020 12:24:54

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace