Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

"Sedíte vysoko, od lidí daleko a my vypadáme jako blbci," vzkázal krajským institucím starosta obce Malonty

JIŽNÍ ČECHY- Starostové menších obcí se začali ozývat a vyjadřovat svou nespokojenost s informovaností o nákazové situaci, která k nim putuje z krajských institucí. Před pár dny se kriticky ozval i starosta Milevska Ivan Radosta s tím, že z okresní statistiky nevyčte, jestli ve městě je nějaké ohnisko nákazy a kolik lidí je v karanténě. Poskytovaná statistika krajské hygienické stanice se pak rozšířila na obce s rozšířenou působností, kterých je v Jihočeském kraji 17. Kromě okresních měst tedy nyní čísla dostávají i starostové Blatné, Dačic, Milevska, Soběslavi, Třeboně, Týna nad Vltavou, Kaplice, Vimperka, Vodňan a Trhových Svinů. Starostové menších obcí ale dál projevují velkou nespokojenost. Koluje mezi nimi nyní mail starosty obce Malonty na Českokrumlovsku Vladimíra Malého, s nímž vyjadřují souhlas.

Co vzkázal krajským institucím starosta obce Malonty?

"My starostové a starostky zodpovídáme úplně za všechno. Staréme se o nákuy seniorům či lidem v karanténě a spoustu dalšího. Všichni to děláme bez mrknutí oka, bez ohledu na denní či noční dobu včetně sobot a nedělí a bereme to v této krizové situaci jako samozřejmost, a to bez ohledu na to, že jsme do dnešního dne neobdrželi od státu nebo krizového štábu jakéhokoliv stupně jedinou ochrannou pomůcku! 

Je celkem jasné a samozřejmé, že nejdříve těmito pomůckami musejí být vybaveni lékaři, nemocnice a složky tohoto druhu. A my, zástupci obcí, kteří jsme rovněž v každodenním styku s našimi občany, jsme si pomohli sami nebo lépe řečeno, jsme byli nuceni si pomoci sami! Díky našim ochotným spoluobčanům, kteří šijí doma ochranné roušky, které my následně distribuujeme mezi ostatní, jsme schopni tuto krizovou a velice nebezpečnou situaci zvládat. Potud je to dobré! Ale abychom dostávali informace o počtu nakažených či karanténních osob v našich správních územích, tak to už NE!!! To zřejmě smějí vědět jenom naši "vyvolení." A já se ptám, jakým právem odmítáte sdělovat samosprávám tyto informace? Jde o věci tajné? Důvěrné?

Sedíte příliš vysoko a hlavně daleko od běžných občanů a jejich názorů, každodenních dotazů, či problémů! Vždyť vypadáme jako blbci, když se nás občané na toto dotazují a my odpovídáme - nevím, nebo neodpovídáme vůbec!"

Vladimír Malý dále vyjadřuje nesouhlas s tím, že by poskytnutí těchto informací mělo bránit GDPR. Podle něj číslo nemocných nebo nakažených v obci není žádný osobní údaj. 

Starostové informace nezbytně potřebují

Arnošt Novák, starosta Nadějkova na Táborsku, kde se nákaza koronavirem u jednoho z obyvatel objevila, ale uvedl, že ve chvíli, kdy byla infekce potvrzena, obdržel od Krajské hygienické stanice přesné informace a hygienici s ním byli v každodenním kontaktu. Nicméně například tajemník krizového štábu v Kaplici Milan Kadič si umí představit situace, pro které by starostové měli mít i konkrétní jména rodin nejen s infekcí, ale i v karanténě. 

"Já bych byl pro, aby starostové všech obcí informace dostávali, ale nikoliv, aby je zveřejňovali. Chápu, že postiženým rodinám starostové pomáhají a tudíž potřebují vědět o koho jde, a to i při karanténě - nejen kvůli zajištění nákupů, ale u takové rodiny je třeba i speciálním způsobem nakládat s jejími odpady," připomíná Milan Kadič. 

Příslib hejtmanky - informace budou

K problému se vyjadřuje hejtmanka Ivana Stráská, kterou portál JčTEĎ oslovil: 

"Od začátku jsem prosazovala informovanost starostů. Ale z důvodu ochrany osobních dat byly od začátku rozdílné názory, jak tyto informace poskytovat. Nakonec jsme informace jednou poskytli ve struktuře až do obcí a jeden starosta je vyhlásil obecním rozhlasem. Hygienické služby tedy dostaly pokyn zveřejňovat tyto informace pouze do úrovně okresu. V úterý jsme se domluvili, že to na sebe vezme krizový štáb kraje a uložíme poskytovat informace až do úrovně obcí."

Jihočeské týdeníky a portál JčTEĎ se budou zajímat o to, zda nyní už starostové potřebné informace mají. 

 

 

Diskuse k článku - 21 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Pavel Hroch 

  Reagovat

   

  Dobrý večer.Nerad se míchám do diskusí, ale tady trošku přispěju. Jsem starosta a někteří mě třeba znají či neznají , ale je to jedno. Je složitá situace pro nás všechny , kteří žijeme na této planetě. Je to zákeřný virus a my musíme s ním bojovat všemi dostupnými prostředky a proto souhlasím, že starostové musí mít informace alespoň ty základní a to jsou čísla o karanténách v obcích nebo i nakažených. To mě stačí, abych se mohl postarat o své občany a pokusit se jim zabezpečit všechny potřebné věci než přijde KHS a uzavře obec. Pak už neuděláme toho moc my starostové nebo starostky. To co sděluje pan kolega z Malont udělali předsedové SPOV Jčk Luboš Peterka a předseda SMS Jčk Jiří Iral a obrátili se na krizový štáb jihočeského kraje, kde jsem se snažil prosadit tento názor a myslím, že se to povedlo. Od čtvrtka ty informace já mám v obci Kovářov a proto si myslím, že je mají i ostatní obce v jihočeském kraji. Prosím všechny nechte si je jen a jenom pro sebe. Neříkejte je ani doma. Považujte je za tajné. Nechovejte se jako jeden z nás, který to vykřičel do obecního rozhlasu. Vážím si každého starosty uvolněného či neuvolněného co pro svoje občany jsou schopni udělat.Musíme vydržet

  Vloženo 26.3.2020 20:50:02

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Dobře pane Hroch, dejme tomu že se informace o nakaženém ke starostovi dostane. Ptám se Vás, k čemu mu ta informace bude když by si ji podle vašeho návodu měl nechat jenom a jenom sám pro sebe?

   Vloženo 27.3.2020 07:42:24

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Představil jsem si starostu Hrocha jak se s maskou superhrdiny krade setmělými ulicemi Kovářova, aby potají zlikvidoval odpad onoho nakaženého nešťastníka, aniž by prozradil svá tajemství. No co vám budu povídat, málem jsem se pochcal smíchy!
   Jedno je jasné, v okamžiku kdy se informace dostane k policii, hasičům, úředníkům, v ten okamžik to vědí všichni, to se prostě neutají.

   Vloženo 27.3.2020 08:32:05

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Maska už je nachystána - stačí se podívat na web/facebook Jihocechu 2012. Uvidíte tam, že i corona vir se nechá politicky marketingově využít:)

    Vloženo 30.3.2020 14:12:12

  • politikaření 

   Reagovat

    

   Na místo odborníků na JčKÚ nastoupili politici / ale ponejvíc takoví, kteří jsou politiky pro svůj osobní prospěch a kariéru / potom je jim zcela lhostejné, že jsou v hlubokém morálním úpadku a dál se budou denně zviditelňovat/. Kdo pak má" "pod pantoflem" odbor zdravotnictví i když se zásadně neosvědčil i v minulém volebním období ???? Opravdu zkušený vynikající zdravotník ??? Znovu obnovit KÚ byla veliká chyba narostl na nich neúnosný počet úředníků a to i zřízením OÚ s rozšířenou pravomocí . ONV měly přeci jenom k lidem blíže a lidé k nim.

   Vloženo 27.3.2020 10:04:41

 • Marie 

  Reagovat

   

  Pan starosta z Malont mi mluví z duše.

  Vloženo 26.3.2020 16:55:07

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
  • Sam 

   Reagovat

    

   Nemělo by se nic přehánět, ani ochrana lidských práv a osobních dat. Nemyslím, že současná anonymita davu je to nejlepší pro život v lidské komunitě. Zažil jsem 40 let v režimu, kdy se lidé dobře znali a věděli o spolupracovnících a sousedech skoro všechno, přesto určitě nebylo víc závisti a nenávisti než dnes.

   Vloženo 26.3.2020 18:53:14

   • Entroslav 

    Reagovat

     

    Nebylo ji tolik, protože se tenkrát měli téměř všichni plus minus stejně. Za třicet letech se společnost změnila, polarizovala a u mnohých človíčků na nejnižších zaměstnaneckých šprušlích bohužel začala s postupnými kroky k blahobytu platit tato věta:
    Narodil jsem se v chudých poměrech a díky celoživotní poctivé práci se do nich začínám opět vracet.
    A pro případné rejpaly - to není o tom najít si lépe placenou práci, nebo se lépe učit.

    Vloženo 26.3.2020 21:03:44

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Bohužel souhlasím. Dnes ještě víc než před třiceti lety, záleží víc na známostech než na vzdělání.

     Vloženo 27.3.2020 06:45:11

 • Jaroslava 

  Reagovat

   

  Z článku přímo vyplývá, že starostové potřebují vědět i lidech v karanténě jestli mají zajistit, aby se jejich odpad nesmíchával s odpadem jiných lidí.

  Vloženo 26.3.2020 13:59:29

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To je naprostý nesmysl, co by s tím odpadem dělali, budou ho extra vozit do spaloven? Metodika je jasně daná. Odpad dát do igelitového pytle min. 0,2 mm, zavázat a povrch pytle dezinfikovat. Pak se sním zachází jako s běžným odpadem. Otázka je kdo ten pytel odnese do popelnice.

   Vloženo 26.3.2020 14:47:43

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    V případě nakažených : Ukládání odpadu do sběrné nádoby, svoz odpadu a jeho konečné odstranění by mělo vycházet z místních možností bezpečného odstraňování odpadu. - tudíž to stejně vezmou popeláři a hodí to do kontejneru, jen o tom budou vědět.

    Vloženo 26.3.2020 14:51:33

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Žalbohu si za to český národ může sám s potřebou neustálého linčování kohokoliv kdykoliv na místo zametání před svým prahem. A jak známe své lidi jak z městského úřadu, ale třeba i policie ČR kdy někteří příslušníci rádi vynášejí informace ze spisů, netrvalo by dlouho a každý občan by věděl že ten či onen je nakažený.
  Prostě se musíme všichni chovat jakože je virus v bezprostřední blízkosti včetně starostů a doufat že to brzy pomyne.

  Vloženo 26.3.2020 11:36:55

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Pravopys hroznej, jinak souhlas. Starostové ať jsou v klidu, dokud je nekontaktuje KHS, tak u nich nic není.

   Vloženo 26.3.2020 11:54:20

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    pravopYS hroznej ??? :-DDDD

    Vloženo 26.3.2020 11:59:12

   • L 

    Reagovat

     

    Pravopis hrozný!!!!!Chudáčci,co jiné poučují a sami jsou dutí jako rákos!!!!!!

    Vloženo 26.3.2020 12:18:51

    • Pravopysec z Pýsku 

     Reagovat

      

     Pardon, už to nikdy neudělám. Na jiných diskusních stránkách totiž obvykle ten vtip pochopí.

     Vloženo 26.3.2020 14:58:51

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Ještě trapnější je ostatní poučovat o pravopisu a na jednom řádku mít dvě pravopisné chyby. O nadužívání vykřičníků ani nehovořím.

     Vloženo 26.3.2020 16:07:51

   • Věra Pohlová, důchodkyně 

    Reagovat

     

    Tyhle vtipy s pravopysem každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.

    Vloženo 26.3.2020 15:52:59

    • Entroslav 

     Reagovat

      

     A já bych zakázal i obyčejné tužky. Zanechávají uhlíkovou stopu.

     Vloženo 26.3.2020 19:27:28

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Je vidět, že pisatel ťal do živého. Nezáleží tak na pravopisu, jako na obsahu sdělení. V tom měl pravdu.

    Vloženo 27.3.2020 06:50:16

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace