Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína přivezl z Ruska první místo

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Skvělý počin! Dětský pěvecký sbor Carmína z Českých Budějovic dosáhl velkého úspěchu. Na XVII. Mezinárodním mládežnickém festivalu hudební tvořivosti Země je náš společný domov, který se uskutečnil v Rusku v Jekatěrinburgu, získal první místo. Byl nejlepší v kategorii sborový zpěv a převzal originální vítězný pohár z malachitu zdobený hudebním motivem.

 

Soutěžního festivalu se zúčastnilo 13 republik (Čína, Indie, Egypt, Kazachstán, Mongolsko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Tunis, Ázerbajdžán, Bělorusko, Uzbekistán, Česká republika, Rusko), za Ruskou federaci Burjatsko, Baškortostán, Republika Krym a autonomní oblasti Ruska Sverdlovská oblast, Chanty-Mansijská oblast.

Sbormistryni Jitce Šimkové byl také udělen speciální blahopřejný list za vysoký profesionalismus, velkou energii a práci, bez které by nebylo možné dosáhnout vynikajících výsledků. Sbor na koncertní křídlo bravurně doprovodil koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk, jenž se významnou měrou podílí na chodu sboru. Sbor na soutěži předvedl skladby českých i zahraničních autorů a úpravy českých lidových písní.

Carmína v rámci soutěže vystoupila na koncertu pro Sverdlovskou oblast a na Galavečeru festivalu. Mezinárodní soutěž pořádala Státní dětská filharmonie z Jekatěrinburgu, ministryně kultury a guvernér Sverdlovské oblasti. Soubor byl k reprezentaci vybrán Jihočeským krajem na základě vynikajících výsledků v mezinárodních sborových soutěžích. Ve školním roce 2018/2019 zahájil svoji 13. koncertní sezónu. Sdružuje 250 dětí a studentů základních, středních a vysokých škol a působí pod hlavičkou ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Vzrůstající počet dětí svědčí o velkém zájmu navštěvovat Carmínu.

Sbor již řadu let přiváží ze soutěží významná ocenění: získal ocenění Grand Prix a zlatý pohár v kategorii Akademický vokál z XIV. Mezinárodního festivalu hudby a umění 2019 v Paříži, Laureát Grand Prix a křišťálový pohár z X. ročníku Mezinárodní soutěže a festivalu umělecké kreativity 2018 ve Švédsku, Finsku, Estonsku, Gold Star a zlatý pohár z Mezinárodní soutěže Crystal Star 2018 v Praze, Laureát I. stupně, skleněný pohár a speciální diplom poroty z Mezinárodního hudebního festivalu Praha Colours 2018, Laureát I. stupně, zlatý pohár a pozlacené medaile z Mezinárodního festivalu Mysteria zvuka 2017 v Moskvě, Gold diplom a speciální cenu za program v International Choral festivalu Kaunas Cantant 2015 v Litvě, Grand Prix a Gold diplom z Queen Choral festival 2014 v Itálii.

Sbormistryně Jitka Šimková si přivezla z mezinárodních soutěží mnohá ocenění: v roce 2018 dvě zvláštní ceny z Mezinárodní soutěže Crystal Star v Praze a zvláštní cenu Nejlepší učitel z X. ročníku Mezinárodní soutěže a festivalu umělecké kreativity2018 ve Švédsku, Finsku, Estonsku. V roce 2017 z Moskvy z Mezinárodního festivalu Mysteria zvuka cenu Nejlepší sbormistr soutěže. Koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk získal s Carmínou zvláštní cenu v Mezinárodní soutěži Crystal Star 2018 v Praze a klavírní cenu v International Choral festivalu Kaunas Cantant 2015 v Litvě.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace