Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Hasiči posílili služby. Odklízejí spadlé stromy, ve Srubci strhl vítr střechu

Stržená střecha ve Srubci na Budějovicku. , Autor: Archiv HZS

Stržená střecha ve Srubci na Budějovicku.     Autor: Archiv HZS

JIŽNÍ ČECHY - Od sobotního dopoledne 9. března do nedělní druhé hodiny ranní vyjeli hasiči na území Jihočeského kraje k více než pěti desítkám událostí. Za nedělní ráno a dopoledne do půl jedenácté přidali dalších 20 událostí. To nejhorší je však pořád ještě čekalo.

 


V průběhu neděle pak zásahy průběžně přibývaly. Výstraha Českého meteorologického ústavu varovala, že navečer bude od západu na východ přes území naší republiky přecházet další vlna silného větru. Varování se začalo okolo 17. hodiny v Jihočeském kraji naplňovat.

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR zároveň se zesílenou výstrahou vydalo opatření, které doporučovalo navýšení početních stavů hasičů na operačních střediscích krajů a zajistit adekvátní počet sloužících výjezdových hasičů na stanicích.

Operátoři tísňových linek navečer začali přijímat velké množství událostí, jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů prakticky nepřetržitě řeší desítky tzv. vícečetných událostí. Za odpoledne a navečer do 20. hodiny bylo evidováno více než 130 událostí.

Přesně podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu vyjížděli nejdříve hasiči na západě našeho kraje, a to především na Prachaticku a Českokrumlovsku. Vítr dále postupoval k východu a zaměstnává hasiče na Českobudějovicku a Jindřichohradecku. V naprosté většině případů hasiči odklízeli spadané stromy, které blokovaly provoz na komunikacích, a to jak silnicích, tak na železničních tratích.

Hasiči museli také v několika případech upevňovat uvolněné části střech, plachty či plechy. Odpoledne zasahovali například na Lidické třídě v Českých Budějovicích, obci Srubec nebo v Týně nad Vltavou. Uvolněnou plachtu z billboardu pak českobudějovická profesionální jednotka odstraňovala u výstaviště v Českých Budějovicích, stejná jednotka pak zajišťovala plechy na střeše pivovaru Samson. V Budíškovicích na Jindřichohradecku pak narazilo do spadlého stromu osobní auto. Nehoda se obešla bez zranění. Na Prachaticku před 20. hodinou museli hasiči ve Vitějovicích ze silnice odklízel sněhové zátarasy, které tam vítr přivál. Silný vítr pak povalil u Libínského Sedla betonový sloup. Tuto událost hasiči řeší společně s pracovníky firmy E-on.

Počty událostí jednotivých okresů od 10.30 do 20 hodin: Českobudějovicko - 28, Českokrumlovsko - 20, JIndřichohradecko - 18, Písecko - 6, Prachaticko - 37, Strakonicko 19 a Táborsko - 5.

Celkový počet zásahů se za víkend dostal již na více než 200. Spadlé stromy přes vozovku řešili během nedělního večera hasiči v Turovci a v Tučapech na Táborsku, v Jílovicích na Budějovicku, v Lipně nad Vltavou, ve Staré Hlíně u Třeboně, krátce před půlnocí je hlášena překážka na silnici číslo 3 u Řípce na Táborsku. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace