Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Minipárty s Karlem Šípem

  Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

 • Senioři v bezpečí i v dopravě

  Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

  Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Kuriozní případ z Balkovy Lhoty. Opomenutá kandidátka?

BALKOVA LHOTA - Určitou pachuť mají blížící se volby do zastupitelstva v Balkově Lhotě. Stávajícím zastupitelům se totiž letos poprvé zrodila konkurence - sdružení nezávislých kandidátů Balkovka 2018. Jenže nakonec tito lidé - Josef Šika, Jiří Kulhavý, Vojtěch Klecanda, Lenka Bečvářová a Zdeněk Vošta - nekandidují. Jejich kandidátní listina zůstala ležet na obecním úřadu a nebyla podána k registraci. Teď se obě strany přou, kdo za to může.

 

Starosta Stanislav Šika uspořádal na jaře veřejné setkání, kde vyzval i další občany, aby se letos do voleb zapojili. "Nabízel pomocnou ruku s tím, aby se mu kandidátní listiny donesly na obec nejpozději začátkem července, než budou dovolené. My jsme nasbírali potřebné podpisy a prostřednictvím zmocněnce Bohumily Černé jsme 18. července předali kandidátní listiny na obec," popisuje Vojtěch Klecanda. Věc se zřejmě zauzlovala i proto, že Balkovka 2018 připojila ke kandidátním listinám petici, v níž kritizuje stávající vedení obce.

"Kandidátní listinu spolu s peticí a prohlášením kandidátů převzal v době dovolené starosty od Bohumily Černé místostarosta Luděk Volf. Řekl, že na registrační úřad do Tábora to ponese starosta Stanislav Šika až v posledním červencovém týdnu spolu s ostatními kandidátními listinami. Kandidátní listinu podepsal, orazítkoval razítkem obce a vrátil zmocněnkyni kopii. Měli jsme tam chybu, takže jsme listiny ještě opravovali, znovu odevzdali místostarostovi, ten nám znovu potvrdil převzetí na kopii. Zmocněnkyni ujišťoval, že po podání kandidátních listin je v srpnu ještě týden na případné opravy," pokračuje Vojtěch Klecanda. "V neděli 29. července pak zastupitelstvo jednalo za zavřenými dveřmi a výsledkem bylo, že namísto svých šesti kandidátních listin nezávislých kandidátů se rozhodli kandidovat jako sdružení. K našemu velkému překvapení ale na pověřený úřad v Táboře vůbec nebyla odevzdána kandidátní listina našeho sdružení Balkovka 2018," říká Klecanda.

To starosta Šika potvrzuje: "Když jsem se vrátil z dovolené, ležela mi od místostarosty v poště mezi jiným kandidátní listina Balkovky a také jejich hanlivý dopis. Nebyla u toho žádná žádost, abychom listinu podali na pověřeném úřadě v Táboře. Místostarosta si myslel, že nám touto listinou jen dávají svou kandidaturu na vědomí."

Každopádně Balkovka 2018 termín podání kandidátky v Táboře promeškala, starostovo sdružení si ji tam odevzdalo včas. "Sdružení nezávislých kandidátů jsme založili proto, aby za nás mohl kandidátku v Táboře podat jeden člověk a nemusel tam každý běhat sám za sebe," odmítá starosta podezření, že se forma narychlo měnila, protože proti sdružení Balkovka by jednotliví kandidáti neměli příliš šanci na úspěch.

Namítá, že když chce někdo kandidovat, má znát zákon a odnést si svou kandidátku na registrační úřad sám. Lidé z Balkovky zas oponují, že v minulosti vždycky kandidáti současného zastupitelstva odevzdávali svůj dokument na obecní úřad a ten to za ně řešil. A že k tomu starosta na jarním setkání s občany i vybízel.

"Podle informací z krajského registračního úřadu to není nic tak neobvyklého a starosta nebo místostarosta mohli listiny od našeho sdružení na podatelnu úřadu v Táboře předat," říká Vojtěch Klecanda. Lidé z Balkovky se obrátili o právní radu i na organizaci Transparency International a dozvěděli se, že zákon s největší pravděpodobností porušil místostarosta Volf, neboť nebyl osobou s pověřením k přebírání kandidátních listin.

"Tato skutečnost by mohla být důvodem pro budoucí napadnutí výsledku voleb u příslušného krajského soudu, neboť tím, že ve finále v podstatě došlo k úplné eliminaci protikandidátů, došlo porušením zákona k hrubému ovlivnění výsledků voleb," píše se ve vyjádření Transparency International.

Zároveň ale organizace upozorňuje, že výsledek je nejistý, neboť i Balkovka pochybila, když si kandidátní listiny nepodala na správném registračním úřadu v Táboře.  K tomu právníci protikorupční organizace připsali i možnost podat na místostarostu trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb a z poškozování cizích práv.

"Zatím nejsme rozhodnutí, jak budeme postupovat. Jako nejčištější řešení vzniklé situace nám připadá možnost, že by dva kandidáti ze starostova SNK sami odstoupili. Tím by v obci nekandidoval požadovaný počet pěti lidí a musely by se u nás konat volby v náhradním lednovém termínu. Tam by pak mohla proběhnout rovná a čestná soutěž kandidátů. Uvidíme tedy, jestli k tomu nebude u někoho vůle," uzavírá Vojtěch Klecanda.

Starosta Stanislav Šika totiž zároveň říká, že se nijak nedere o funkci, za kterou si nechává jako neuvolněný vyplácet nejnižší možnou mzdu 11 800 korun hrubého. "Mohl bych brát horní hranici 23 000 korun, ale snažím se svůj plat co nejvíc šetřit, aby obec mohla ročně tak 300 až 350 tisíc korun investovat," dodal starosta.

Diskuse k článku - 11 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • KK 

  Reagovat

   

  Já se hlásím na starostu!! Za rok jste vesnice roku.

  Vloženo 19.9.2018 14:37:35

 • jan 

  Reagovat

   

  Sestaví kandidátku, udělají v ní chyby, pak je opravují, odevzdávají ji místostarostovi obce namísto pověřenému úřadu, a ještě k ní nesmyslně připojují petici. A chtěli by dělat zastupitele, někdo z nich možná i starostu.

  Vloženo 18.9.2018 20:57:00

 • Stone 

  Reagovat

   

  Mimochodem, pouze 17 obcí v celé republice bude od října řídit správce z ministerstva vnitra. Balkova Lhota má být osmnáctá? To jste už klesli tak hluboko? Celá obec má mít omezenou činnost a přijít o většinu krajských dotací (žádosti se podávají v prosinci a v lednu) jenom proto, že jeden člověk nesplnil svoji jedinou úlohu a nedojel 8 km na úřad?

  Vloženo 18.9.2018 11:49:23

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To by musel o nějaké dotace někdo žádat! Třeba právě proto je tam starosta k ničemu. Nemelte o tom, o čem nic nevíte.

   Vloženo 18.9.2018 18:29:37

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Proto bude nejlepší, aby u vás ve vsi začala vládnout parta, která ani neví kdy a komu má předat kandidátku. :-)

    Vloženo 19.9.2018 09:34:16

 • Stone 

  Reagovat

   

  Kdybyste kandidovali každý samostatně, donesl by vám starosta listiny do Tábora jako všem ostatním. Vy jste jej chtěli přečůrat a sestavili jste si sdružení, abyste měli větší šanci i při malém počtu hlasů, tak prosím nelžete, že jste společnou kandidátku dělali jenom proto, aby to do Tábora nesl jeden člověk. A proč to tam ten člověk neodnesl? Nebo byl starosta vaším zmocněncem? Pro sdružení kandidátů platí jiná pravidla, tak jste si to měli ohlídat.

  Vloženo 18.9.2018 11:43:39

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Pokud umíte číst, tak byste měl vědět, že starosta je také ve sdružení.

   Vloženo 19.9.2018 14:05:56

   • Stone 

    Reagovat

     

    Jasně, to by byl úplně blbý, kdyby proti sdružení kandidoval samostatně.

    Vloženo 19.9.2018 15:54:02

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     A jaký k tomu má důvod, když se nedere o funkci (jak sám říká?)

     Vloženo 19.9.2018 17:27:03

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To je jako kdyby chtěl Drahoš po Zemanovi aby za něj odnesl 50000 podpisů k volební komisi a pak se divil že ten je spálil s trencelma na zahradě :-))

  Vloženo 18.9.2018 11:24:06

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To je vtipný.Už ho vidím

   Vloženo 18.9.2018 16:23:49

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace