Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hrnečku, vař!

  pátek 24.5 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

 • Májový koncert smíšených pěveckých sborů

  pátek 24.5 19:00 - Písek, Trojice

  Májový koncert smíšených pěveckých sborů Smetana z Jičína a Sborissimo z Písku. Vstupné dobrovolné.

Zobrazit všechny události
 

Co bude s dělníky z Mongolska, kterým byl v Písku zamítnut pobyt?

Písecká ubytovna Laguna v Pražské ulici. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

Písecká ubytovna Laguna v Pražské ulici.     Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

PÍSEK – Na konci září písecká rada města zamítla žádost blatenské firmy Dura Automotive CZ, která žádala o souhlas s ubytováním padesáti dělníků z Mongolska na území Písku. Firma o to požádala v rámci programu na dovoz pracovní síly, ve kterém musí při hromadném angažování většího počtu lidí ze zahraničí doložit také souhlas obce nebo města s jejich ubytováním na daném území.

Od vedení Písku zaznělo, že někteří dělníci z Mongolska už v Písku bydleli před žádostí firmy. Starostka Eva Vanžurová zmínila, že žijí hlavně na ubytovně Laguna v Pražské ulici a v soukromých bytech na sídlišti Portyč. I když Mongolští pracovníci prý nepatří k problémové komunitě, město nechtělo souhlasem s ubytováním dalších lidí zvyšovat napětí už tak dost zatížené lokality.

Na tiskové konferenci po jednání rady města v září zaznělo, že pokud se nesouhlas města vztahoval i na dělníky, kteří už v Písku žijí, bude se s tím muset firma nějak vypořádat, aby naplnila zákon a neměla problémy třeba s cizineckou policií. Písecké postřehy a portál Jižní Čechy Teď zjistily k tématu další podrobnosti.

„Určitá skupina pracovníků z Mongolska v Písku již bydlí. Pro další nábor až padesáti pracovníků jsme potřebovali souhlas města. Není tudíž přesné, že jsme žádali dodatečně a že pracovníci již v Písku jsou," uvedla Simona Paulusová z firmy Dura Automotive CZ. Skupinka, která v Písku bydlela už před žádostí, byla prý tak malá, že se na ní potřebný souhlas města nevztahoval.

„Abychom získali povolení pro přivezení dělníků do České republiky, musíme pro tyto pracovníky zajistit ubytování. Vzhledem k tomu, že v Písku to není možné, hledáme jiné varianty. Rozhodnutí města respektujeme a nebudeme ho nijak komentovat," dodala Simona Paulusová. Písecké postřehy zjistily, že firma bude žádat o ubytování pracovníků doma v Blatné. „O žádosti bude jednat zastupitelstvo města 12. prosince," potvrdila blatenská starostka Kateřina Malečková.

Diskuse k článku - 13 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Vladislav Tanáč 

  Reagovat

   

  Ani jeden jste neuvedl své jméno. To se stydíte za své názory. Já jsem pro, aby se ubytovali slušní lidé, ať jsou z jakékoliv země. Pokud udělají problém, tam okamžitě vyhostit. Pokud to bude rychlé a ne jako dosud, kdy soudy spí, tak si to ostatní rozmyslí. Za nedokonalou češtinu se omlouvám, mám na to věk, abych se občas mohl splést. Ale chybí mi tady názor, jak vyřešit nedostatek pracovních sil.

  Vloženo 7.12.2018 18:37:32

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tanáči, abys viděl, že jsem frajer a své jméno se nestydím tak : Zdeněk Musil ...znáš mne ?

   Vloženo 7.12.2018 19:24:50

   • Vladislav Tanáč 

    Reagovat

     

    Jméno mi nic neřiká, ale můžu Tě znát. Člověk si nemůže pamatovat všechny jména známých tváří.

    Vloženo 8.12.2018 07:18:04

  • Romadur 

   Reagovat

    

   Řešení: konec investičních pobídek, daňových prázdnin a dotací pro podniky. Co si na sebe nevydělá, nemá smysl. Ukončit podporu zejména tam, kde předpokládaný medián mzdy bude nižší než např. 2,5 násobek životního minima. Aby investor šel rovnou do Rumunska, Mongolska atd.

   Vloženo 7.12.2018 20:28:24

   • Vladislav Tanáč 

    Reagovat

     

    Ano, s tím souhlasím. Ale je to řešení do budoucna. V současné době jsou tu fabriky, které, když se stavěly, tak nepotřebovaly tolik pracovních sil. V současné době jde v celé Evropě ekonomika nahoru, tak se více vyrábí a tím je třeba více lidí a ty z našich řad tady nejsou. Oni buď někoho dovezou a zachovají výrobu tady, nebo budou nuceni fabriku přestěhovat, ale to zase není dobré pro ty co tam již od nás pracují. Je to také trochu zapeklité.

    Vloženo 8.12.2018 07:21:23

 • portyčák , známej Tanáče 

  Reagovat

   

  Tanáči , ty musíš být stále v opozici, nic o to mevíš a kážeš . Ty jsi šachta na průjem slov , koukni a optej se v Milevsku , můžeš za ty co je obhajuješ v Milevsku zaplatit účet a prosím tě začni již myslet hlavou.

  Vloženo 7.12.2018 18:27:58

 • Vladislav Tanáč 

  Reagovat

   

  Máme nedostatek pracovních sil. Rodí se málo dětí, takže i v budounu se bez zahraničních pracovníků
  neobejdeme. A ty někde musí bydlet. Když se budou chovat spořádaně tak proč by tady nemohli být. Stydím se za naše představitele, že takhle rozhodli. A ty dolejší HRDINO, proč neprozradíš své jméno ?

  Vloženo 7.12.2018 12:17:57

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Dobře jste to napsal. Děkuji.

   Vloženo 7.12.2018 12:32:22

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tanáči, můžeš si je nastěhovat k sobě domu a učit je naší kulturu. V Milevsku byly už před časy ubytovaný, byly tu s nimi ohromný problémy (chlast, rvačky atd.) a zůstal po nich totálně zdevastovaný hotel, který není obyvatelný dodnes.

   Vloženo 7.12.2018 14:02:26

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Pan Tanáč by je mohl učit naši kulturu, píšete, ale vy byste se především měl naučit psát správně česky, když už chcete někoho veřejně poučovat...

    Vloženo 7.12.2018 14:50:32

    • Vladislav Tanáč 

     Reagovat

      

     Já jsem nikoho nepoučoval, jenom jsem napsal svůj názor, a na rozdíl od Tebe jsem uvedl své jméno. Ty se za své stydíš ?

     Vloženo 7.12.2018 18:39:16

  • Adolf 

   Reagovat

    

   Tanáč vem si je k sobě na vánoce a uvidíš klidné svátky.!!!

   Vloženo 7.12.2018 18:27:01

 • písečák 

  Reagovat

   

  Dura jim může v Blatné postavit jurty.

  Vloženo 7.12.2018 07:33:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace