Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Dražba výtvarných děl ve prospěch táborského hospice byla úspěšná

AKTUALIZOVÁNO - 8.12.2019 21:22

TÁBOR - Dnes krátce po čtvrté odpoledne začala v táborském hotelu Palcát aukce uměleckých děl, která věnovali autoři na podporu Domácího hospice Jordán. Jeho ředitelka Marie Sovadinová připomněla, že ze zápalu několika jedinců vyrostla organizace s 34 zaměstnanci o 19 úvazcích, která ulehčila poslední cestu 330 umírajícím pacientům, byla nápomocna jejich rodinám, aby tito lidé mohli zemřít doma, a jen poradenských kontaktů uskutečnila na pět tisíc. Stále však jen polovinu potřebných nákladů pokrývají prostředky od státu či kraje. "Druhou polovinu z našeho osmimilionového ročního rozpočtu stále pokrýváme z darů, takže nebýt našich podporovatelů, nemohli bychom tuto péči poskytovat," řekla Marie Sovadinová, která s Janou Špačkovou hospic založila.

 

Jedním z prvních, kdo podal táborskému domácímu hospici pomocnou ruku, byl už v roce 2010 výtvarník a ředitel malšické školy Pavel Klíma. Byl iniciátorem první dobročinné aukce výtvarných děl, která věnovali do prodeje jeho přátelé výtvarníci. Aukce se od té doby koná každé tři roky, dnes v Palcátu tedy už počtvrté. Na úvod zahrál kvintet složený ze členů táborského symfonického orchestru Bolech pro tuto příležitost. Jeho členka Barbora Nováková navíc v hospicu pracuje.

Za asistence Jiřího Nouska a Pavla Talicha se stal licitátorem Pavel Klíma, jeho partnerkou, která seznamovala  s jednotlivými díly, byla Kristýna Vrkočová. Na úvod promluvil bývalý starosta Tábora Jiří Fišer, který u začátku aukcí byl. "Nemůže to dělat každý, srdce na dlani je podmínkou," řekl na adresu lidí z hospicu. Současný starosta Štěpán Pavlík řekl, že je na táborský hospic pyšný. Má z rodiny s jeho službami i osobní zkušenost. K mikrofonu pak přistoupila patronka aukce, režisérka Olga Sommerová. Byla patronkou už při minulé aukci a vyslovila poděkování všem, kteří svou energii a sílu dávají ve prospěch toho, aby lidé byli na sebe hodnější. Podívat se přišli i europoslankyně Radka Maxová a senátor Jaroslav Větrovský.

Pavel Klíma vyslovil přání, aby tato aukce byla poslední - aby už další nebyla potřeba, až náklady domácí hospicové péče pokryjí veřejné zdroje. To se zatím neděje. A právě proto se do dnešní aukce sešlo 80 výtvarných děl nejen od českých výtvarníků, výtvarníků z regionu, ale také ze Slovenska nebo Polska. A některé obrazy ze své vlastní sbírky věnovali i manželé Voseckých z Hlavatců. V aukci se nabízel také modelový klobouk z dílny Magdalény Kopotové, keramické vázy a mísy z archivu bechyňské keramické školy nebo díla jejích pedagogů. Při první aukci v roce 2010 se dražilo 24 děl a jejich počet při každé další stoupal až na dnešních osmdesát. 

Aukce byla úspěšná. Sešel se plný sál návštěvníků, byla mezi nimi i celá řada dražitelů a prodaly se tři čtvrtiny z nabízených děl. O některá se opravdu urputně bojovalo a výsledná nabídka několikanásobně překročila vyvolávací cenu. Hned několik děl vydražili manželé Marika a Petr Kropíkovi z Tábora. "Některé obrazy si necháme a některé věnujeme," prozradili. Mají rádi hlavně abstraktní výtvarná díla a také fotografie, těmi zdobí svůj domov. Ve prospěch hospice Jordán se Kropíkovi zúčastnili všech čtyř dobročinných aukcí. Marika Kropíková také přinesla krásný adventní věnec, o který se licitovalo v dražební rozcvičce nanečisto. Stejně jako o velmi zdařilé dílo pacientky Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech, pro níž je malování terapií při vyrovnávání se se ztrátou milovaného člověka.

Několik děl si v katalogu vyhlédl také táborský dětský lékař Milan Rytíř a úspěšně je vydražil. A na dražbu svého obrazu Hledání tvaru se přišel podívat i výtvarník Karel Prášek, zastoupený v řadě předních galerií včetně Centre Georges Pompidou v Paříži. I samotný licitátor Pavel Klíma věnoval do aukce obraz U Vltavy rovina. A ten za 5500 korun vydražil Jan Kopřiva z Českého rozhlasu.

Finanční výtěžek z dobročinné aukce teď v Domácím hospici Jordán teprve spočítají. Předem je ale jasné, že velmi výrazně pomůže udržet tolik potřebnou službu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace