Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Myslivecký ples

  sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

 • Retro disco s Milošem Zemanem

  sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jak si počínat v extrémním horku

Nepřeceňujte se, abyste si nepřivodili zdravotní komplikace. Horké počasí je zátěží pro každého člověka, v důsledku narůstání okolní teploty může dojít k přehřátí organismu. Zdravotními potížemi v důsledku horkého počasí jsou nejvíce ohroženi starší lidé, malé děti, těhotné ženy, osoby s chronickým onemocněním zejména s vysokým tlakem, s onemocněním srdce a dýchací soustavy. Pracovníci jihočeské krajské hygienické stanice radí, jak se zdravotním komplikacím vyhnout.

 

1. Upravte si denní režim - omezte namáhavou činnost a pochůzky venku nebo je přesuňte do ranních a dopoledních hodin, kdy je chladněji.

2. Při pochůzkách venku vyhledávejte stinná místa, pomaleji se pohybujte, oblékejte lehké a volné oděvy spíše světlých barev a lehkou obuv, noste pokrývku hlavy, sluneční brýle, nechráněné části těla ošetřete vhodným opalovacím krémem s dostatečným ochranným faktorem. Nevystavujte se zbytečně slunci, zejména v poledních hodinách. Nikdy nenechávejte děti či domácí mazlíčky v zaparkovaných autech.

3. Při pobytu v budovách vyhledávejte dle možností chladnější místnosti, tedy v nižších patrech a s orientací na sever či severovýchod. K zastínění oken využívejte závěsy, žaluzie, rolety. Větrejte v noci nebo v brzkých ranních hodinách, přes den je okna lépe zavírat. Pamatujte na to, že i tepelnou úpravou jídel, tedy vařením a používáním trouby zvyšujete teplotu vnitřního prostředí. V klimatizovaných prostorách dbejte na správné nastavení klimatizace, v ostatních prostorách využívejte k ochlazení na příklad ventilátorů. Ochlazujte se sprchováním vlažnou vodou, omývejte a ochlazujte si ruce a předloktí. Podle možností si odpočiňte v průběhu dne pobytem v prostředí klimatizovaných veřejných prostor - knihoven, obchodních center a dalších.

4. Dodržujte pitný režim, dbejte na dostatečný příjem tekutin. Za horkého počasí se obvykle doporučuje dospělým vypít 2-3 litry tekutin v menších množstvích a častěji. Nečekejte na pocit žízně, který je oslabený zejména u starších lidí, děti se napít zapomínají. Vhodné jsou nápoje spíše neslazené a chladné, nikoli ledové, jako je čistá pitná voda střídavě se slabšími nesycenými minerálkami, chlazené slabé čaje a vodou ředěné ovocné šťávy. Vynechejte alkohol a omezte černou kávu. Pamatujte na to, že tekutiny přijímáte i v pokrmech a konzumací ovoce a zeleniny.

5. Upravte svůj jídelníček, konzumujte lehká a snadno stravitelná jídla, spíše v menších porcích, omezte jídla tučná, vynechte snadno kazící se potraviny - měkké salámy, chlebíčky s majonézou a podobně, které mohou být zdrojem infekce.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  kdyz jsem jeste za predesleho rezimu chodila do prace,tak pokud byla takova horka,tak nam v praci dali placene volno a nebo nam davali na dilny piti.A ted nedostanete nic a jeste chteji vetsi pracovni vytizeni a pokud to tak neni,tak vas klidne vyhodi,v teto dobe to neni problem .Nezavidim mladym,je mi jich i lito

  Vloženo 27.7.2019 17:52:49

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Paráda! Ale co v zaměstnání, když zaměstnavatel v třiatřiceti stupňovém vedru vytýká zaměstnancům, že v hale nenosí montérkové blůzy a jsou jen v tričku? Vůbec se nedivím, že se mladým nechce dělat rukama. Už jen kvůli takové buzeraci, kterou v kanclu nezažijí. A je to rok od roku horší.
  Kdo chce kam, pomozme mu tam. A hlavně, hlavně se pak nedivme, přátelé. Na takových "maličkostech" to začíná.

  Vloženo 26.7.2019 22:23:08

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   A co ale chudaci v kancelářích?Ty take trpi a mozna vice jak na hale.

   Vloženo 1.8.2019 21:00:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace