Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Hejtmanka Stráská spolu s hasiči nabízí vlastníkům lesa pomoc se zalesňováním

Ilustrační foto

Ilustrační foto

JIŽNÍ ČECHY - Pomozme společnými silami našemu kraji se opět zazelenat. S touto výzvou se hejtmanka Ivana Stráská obrátila v dopise na jihočeské starosty. Nabízí obcím a další vlastníkům lesů pomoc v aktivním boji proti následkům kůrovcové kalamity. Konkrétně výsadbou stromků, do které se zapojí dobrovolní hasiči. Práce začnou letos na podzim s tím, že holiny by mělo pokrýt zhruba 100 tisíc kusů nových dřevin. Ty zajistí kraj.„Jednou z možností pomoci lesům je co nejrychleji holiny po těžbě zalesnit. V návaznosti na dotační program Ministerstva zemědělství ČR k obnovení lesního porostu Jihočeský kraj ve spolupráci s Krajským sdružením dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska nabízí obcím a dalším vlastníkům lesů pomoc při výsadbě nových dřevin," uvádí hejtmanka Stráská v dopise.

Vlastníci lesa pak podají na obec nejpozději do 14. října žádost o pomoc při výsadbě lesa s uvedením termínu a místa výsadby dřevin, předpokládaného počtu osob na výsadbu, čas a místo shromáždění, jméno a spojení na organizátora výsadby. Obec odešle žádosti (u žádostí soukromých vlastníků s doporučením k realizaci) na krajský úřad na adresu holubj@kraj-jihocesky.cz, který zajistí jejich zkompletování a postoupení starostovi Krajského sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska (KSH ČMS). Konkrétní organizace pomoci při zalesňování bude řešena zástupcem krajského sdružení hasičů s organizátorem výsadby uvedeným na žádosti.

„Jihočeský kraj patří mezi tři nejvíce kůrovcovou kalamitou postižené kraje. V roce 2018 bylo na jihu Čech vytěženo přes 1,1 milionu metrů krychlových kůrovcového dřeva. Po těžbě zůstávají holiny, které je nutné co nejdříve osázet, aby byla obnovena funkce lesa při zadržování vody v krajině a zabránilo se vysychání krajiny a ohrožení vodních zdrojů," uzavřela hejtmanka Stráská.

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Foglarovec 

  Reagovat

   

  Což kdyby paní hejtmanka vyzvala své náměstky a poradce a vyrazili některou sobotu místo než na nějaké oslavy raději do lesa, vyfasovali motyky a sazenice stromků zasázeli. To by byl záslužný čin a dobrý pocit, když po několika letech uvidí jak jejich stromek roste. Za směnu se dá zasázet klidně 100 sazenic. Paní hejtmanku přitom mohou vyfotit, má to ráda. Sám jsem několik sezon stromky sázel.

  Vloženo 23.9.2019 16:06:04

  • Mr. MÚMK 

   Reagovat

    

   Nebojte se, jeden stromek jistě zasadí a fotek bude, jak když Miloš sázel na hradě s čínskym prezidentem... Jen nevim, jestli dokáže mít lepší kropáček na zalití, než MZ :)

   Vloženo 24.9.2019 12:25:46

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Proč ta aktivita? Že by se zase blížily volby?

    Vloženo 26.9.2019 17:13:48

 • Roman 

  Reagovat

   

  Celé mi to přijde jako pouhá PR akce kraje. 100 tisíc stromků vystačí maximálně na 20 ha lesa.
  Takové Dačice potřebují zalesnit 600 ha.

  Vloženo 22.9.2019 17:33:23

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Někde se začít musí

   Vloženo 24.9.2019 06:34:49

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  No nejprve si les nechají soukromý vlastnící sežrat od kůrovce protože jsou lemplové si to hlídat a starat se o něj a pak jim ještě pomáhat ani náhodou já bych je hnal . Já mám taky les a kůrovce tam ještě nemám a to mám les hraničící s panem velkoknížetem pitomce který už má celou oboru sežranou od kůrovce .

  Vloženo 22.9.2019 15:34:04

  • Hulavik z Rejkjaviku 

   Reagovat

    

   A jak jste to udělal, pane? To že vlastníte zcela zdravý les vedle lesa zdecimovaneho kůrovcem? My ostatní bychom se radi poučili, jak tohoto docílit.

   Vloženo 22.9.2019 16:36:35

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Ono stačí se o les starat a pravidelně ho kontrolovat a mít v něm lapač na kůrovce ale to se k vám asi ještě nedoneslo

    Vloženo 28.9.2019 10:50:13

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Aby ti napřesrok nezůstaly oči pro pláč, ty nejlepší hospodáři...

   Vloženo 24.9.2019 08:22:47

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jenom jestli nejste vy ta škodná, sabotér, který roznáší kůrovce v kapse do ostatních lesů

   Vloženo 26.9.2019 17:12:36

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak tohle co jste tu napsal by mě nenapadlo to může napsat člověk který to asi sám dělá . Navíc mě to nehorázně mrzí že nám lesy umírají před očima a mi děláme opravdu málo pro to aby jsme je zachránily . Navíc já chodím ostatním pomáhat s sezením nových stromku .

    Vloženo 4.10.2019 20:17:29

 • jan 

  Reagovat

   

  Tak ještě by mohli jít sázet stromky zelení aktivisti a studenti namísto vyřvávání na náměstích.

  Vloženo 22.9.2019 13:28:26

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Zdá se, že jste nebezpečně aktivní provokatér, a nebo nemáte- rád mladé lidi? Já je rád mám. Vidí věci nově, mají ideály.
   Již jsem vám jednou na podobný názor odpověděl. Tak, že "zelení aktivisté" a "studenti" dělají pro životní prostředí fyzicky nejspíš více, než dobrovolní hasiči. Mám trochu obavu, aby jste se v diskuzích MN nestal vopruzem (otravou).

   Vloženo 22.9.2019 14:28:18

   • jan 

    Reagovat

     

    Nerozlišuji lidi na ty mladé a dříve narozené. Mimochodem, i mezi dobrovolnými hasiči je mnoho mladých lidí i dětí, kteří mají své ideály. A když se rozhodnou udělat něco pro naše životní prostředí, tak je to přece krásné. A nemusí u toho vést plamenné řeči, ani u toho nemusí být televizní štáby.

    Vloženo 22.9.2019 14:37:40

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Super akce

  Vloženo 22.9.2019 11:20:37

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Rozhodně ano.

   Vloženo 22.9.2019 14:29:34

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace