Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Masopustní průvod masek

    neděle 16.2 13:00 - centrum města, Jindřichův Hradec

  • Kamarádi z televize III.

    neděle 16.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    promítání pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Nové hasičské cisterny mají v Jindřichově Hradci a v Českém Krumlově

 Autor: HZS Jihočeského kraje

    Autor: HZS Jihočeského kraje

JIŽNÍ ČECHY - Další dvě cisterny získal Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Včera proběhlo jejich předání a sloužit budou na stanicích v Jindřichově Hradci a Českém Krumlově. Nové cisterny CAS 30-T 815-7 6x6.1 jsou velkoobjemové cisternové stříkačky na podvozku Tatra. Jedná se o podvozek o třech nápravách, který má připojitelný pohon přední nápravy a je tudíž schopný jezdit i mimo komunikace a nemá problém jet v blátě nebo ve sněhu.

 

Cisterna se dokáže brodit vodou až do hloubky 120 centimetrů. Auto je vybaveno automatickou převodovkou, řazení probíhá bez přerušení přenosu točivého momentu. Na všech nápravách jsou použity kotoučové brzdy. Ty stejně jako automatickou převodovku výrobce použil již u cisteren, které jihočeský profesionální sbor pořídil v minulých letech.

V nástavbě je instalována nádrž na 9 000 litrů vody a 540 litrů pěnidla. Průtok lze nastavit na 250 – 3000 litrů za minutu, použité čerpadlo umožňuje zásah při použití nízkého nebo vysokého tlaku, popřípadě kombinovaný provoz. Novinkou a zároveň zajímavostí nově pořízených cisteren je přední dálkově ovládaná lafetová proudnice. Ta je umístěna na nástavbě cisterny a má jmenovitý výkon 2 000 litrů za minutu s možností nastavení průtoku od 800 litrů za minutu do maximálního průtoku lafety. Délka účinného dostřiku plným proudem je nejméně 50 metrů.

Lafetová proudnice je odnímatelná a zasahující hasiči mohou volit mezi plným a roztříštěným proudem. Lafeta je současně konstruována jako přenosná. V kabině je místo pro jedno družstvo ve složení 1 + 3 hasiče. Velitel zásahu má k dispozici moderní komunikační prostředky pro komunikaci jak s operačním střediskem, dalšími složkami integrovaného záchranného systému nebo pak hasiči přímo na místě zásahu. V kabině je instalována jak analogová radiostanice, tak digitální terminál. Cena jedné nové cisterny je necelých 7 miliónů korun.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace