Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

  sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Kraj se postavil proti rušení matrik v menších obcích

Krajský zastupitel a starosta Bernartic Pavel Souhrada.

Krajský zastupitel a starosta Bernartic Pavel Souhrada.

JIŽNÍ ČECHY – Ministerstvo vnitra rozeslalo na začátku května obcím dopis, kterým oznamuje záměr zrušit od ledna 2019 matriční úřady v menších obcích. Stát tím chce ušetřit peníze na matriční agendu jejím převedením do větších obcí. V Jihočeském kraji by se to týkalo 47 obcí a jejich agenda by byla převedena do 22 větších obcí a měst. Proti tomu protestují nejen starostové, ale zamítavý postoj vyjádřil svým dnešním usnesením i kraj.

 

Ministerstvo navrhuje, aby se rušení týkalo matrik, které řeší méně než 20 správních úkonů za rok. V rámci republiky je takových matrik 1200. Zhoršení dostupnosti matriky by se dotklo 835 tisíc obyvatel.

Na dnešním zasedání to rozpoutalo bouřlivou diskusi, kladně nevyzněl ani jediný příspěvek. Tomáš Hajdušek (ODS) z Katovic řekl, že stát dělá všechno pro to, aby lidem dál ztěžoval život na venkově. Vyčetl minulé vládě, že zavedením elektronické evidence tržeb a zákazem kouření zasadila ránu venkovským hospodám. „Co bude dál? Rušení pošt? Vyšší limity žáků pro školy, aby je stát nemusel finančně podporovat?,“ vyjmenovával zastupitel Hajdušek řečnické otázky, které by samozřejmě měly směřovat k vládě a zákonodárcům do Prahy. A obrátil se s řečnickou otázkou i na kolegy zastupitele z ČSSD, zda potenciální sociálnědemokratický ministr vnitra příští vlády zastaví tento plán na rušení matrik v menších obcích.

Matriky chce ministerstvo vnitra zrušit v těchto obcích:

Bělčice, Sedlice, Ledenice, Boršov nad Vltavou, Dříteň, Hořice na Šumavě, Chvalšiny, Kájov, Větřní, Loučovice, Studená, Dešná, Deštná, Strmilov, Nová Včelnice, Kunžak, Horní Dvořiště, Besednice, Malonty, Dolní Dvořiště, Rožmitál na Šumavě, Benešov nad Černou, Chyšky, Sepekov, Bernartice, Záhoří, Strunkovice nad Blanicí, Husinec, Lhenice, Vlachovo Březí, Dírná, Střelské Hoštice, Štěkeň, Radomyšl, Katovice, Borotín, Choustník, Nadějkov, Stádlec, Ratibořské Hory, Opařany, Chlum u Třeboně, Dolní Bukovsko, Stachy, Šumavské Hoštice, Zdíkov a Čkyně 

Na kaplickou matriku by měla přejít agenda z šesti obcí, do Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Prachatic a Strakonic ze čtyř obcí, dále z několika obcí do Milevska, Tábora, Vimperka i dalších.

Postoj starostů shrnuje krajský zastupitel Pavel Souhrada (ODS), starosta v Bernarticích na Písecku. „Samozřejmě, že si přejeme zachování této služby na našem obecním úřadu. I dvacet lidí nám stojí za to, aby měli možnost řešit administrativu kolem svatby, úmrtí, vyřídit si opisy úmrtních listů ze starých matričních knih, změnu jména nebo agendu kolem určení otcovství u nás a nemuseli kvůli tomu nikam jezdit. Jde o princip, vždyť si to lidé platí v daních,“ řekl Pavel Souhrada.

Stát argumentuje úsporou 150 milionů korun.

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ukazuje se, že ne vše bylo před rokem 89 tak špatné. Dostupnost služeb, škol, lékařů atd. byla v menších městech a obcích lepší.

  Vloženo 19.5.2018 07:41:15

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Všechno bylo lepší, ale jen pro komouše a jejich lezdořitníky. Všichni ostatní strádali. Bohužel komunista Babiš opět zavádí buzeraci, šmírování a vyhazovy nepohodlných. A opět má lezdořiťů houfy. Tito, taky Češi, jsou neštěstím, protože z jejich vůle komunistická pakáž rozkrádá a przní, už sedmdesát let, tuto krásnou Českou zemi.

   Vloženo 19.5.2018 19:06:42

   • Eva 

    Reagovat

     

    Já jsem žádná komunistka nebyla a taky musím dnes uznat, že za socialismu bylo líp. Přitom vůbec nemusím Babiše. Asi by se vám ulevilo kdyby ste neměl zlobou zatemníno.

    Vloženo 19.5.2018 22:41:58

 • Jára. 

  Reagovat

   

  Soudruzi z vlády by měli zajet do sousedního Rakouska a podívat se co všechno mají v malých městečkách,aby lidé nemuseli nikam cestovat.Nejen matriky ale i pošty,řemeslníci,čerpací stanice či banky tam v městečkách běžně jsou.Takže pořádně zadotovat menší sídla ať se nevylidňují,velkoměsta přijdou k penězům jinak.

  Vloženo 18.5.2018 21:19:57

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   soudruzi z vlády zajedou leda do Ruska nebo do Číny. Aféra s čínsdkými investicemi ve Slavii, a nejen tam, za asistence prdíka, krachla. Málo platné, kde je komunista Tvrdík mají z toho nakonec prdík. Viz. české Aerolinie.

   Vloženo 19.5.2018 07:17:12

 • zdsim1 

  Reagovat

   


  Samozřejmě, že se starostové bouří. Je to jejich kšeft a někdo jim na to sahá. To je celý.
  A to těm lidem přijde opravdu fajn, že stát platí stovky úřadů, kam nikdo nechodí ? Kde přijde max 20 lidí za rok?
  Ale všichni pak budou nadávat, jak stát utrácí, jaká je to banánová republika. Ale když chce zrušit úřad, kde přijde třeba 11 lidí za rok, tak mu to nedovolí.

  Vloženo 18.5.2018 12:14:16

  • bflmpsvz 

   Reagovat

    

   Když něco rušit, tak všechny bývalé i současné komunisty! Teprve potom bude v ČR pořádek.

   Vloženo 18.5.2018 16:01:05

 • normální občan 

  Reagovat

   

  Jaký komunisti, kdo tam do teď vládnul a kdy toto bylo rozhodnuto, tak nejdřív přemýšlej a pak piš!!!!

  Vloženo 18.5.2018 06:46:22

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ty ňoumo, copka Babiš, Zemen a tisíce dalších rudochů nejsou komunisti? Banda českých zabedněných hňupů komouše, na rozdíl od stejných zločinců fašistů, toleruje. To je normální?

   Vloženo 18.5.2018 15:58:37

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Komunisti už zase všechno centralizují. Je to neskutečná pakáž.

  Vloženo 17.5.2018 15:14:56

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace