Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Krizový štáb kraje jednal o invazi chalupářů, pendlerech i rychlotestech

 Autor: Radek Šíma, Jihočeský kraj

    Autor: Radek Šíma, Jihočeský kraj

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dnešní krizový štáb Jihočeského kraje řešil řadu aktuálních problémů v souvislosti s pandemií koronavirové nákazy. Kromě problému pendlerů, na který vedení Jihočeského kraje neustále poukazuje, vyvstal problém s invazí chalupářů z Prahy. Odloženo je také stěhování obyvatel Domova pro seniory v Horní Stropnici do prostor bývalé LDN v dolním areálu budějovické nemocnice. Tato kapacita se stává rezervou pro případ potřeby umístění nemocných s Covid - 19. O víkendu budou fungovat všechny pohotovostní služby včetně té dětské v českobudějovické nemocnici, kde minulou neděli lékaři odmítli sloužit.

 

Hejtmanka Ivana Stráská reagovala na stupňující se napětí na venkově, kde někteří lidé vyjadřují obavy z invaze chalupářů, hlavně z Prahy. Jednak namítají, že vykupují místní obchody ve velkém, ale obávají se i nákazy, která se v Praze vyskytuje zvýšenou měrou a chalupáři se nyní vydávali na vyjížďky na kolech, na vycházky, a to mnohdy i bez roušek. Chystají se zřejmě na venkově na dlouhodobý pobyt, mnozí si tam převedli i dosílání pošty.  

"Starostové obcí, převáženě ze Šumavy, mi od včerejšího dne volají a upozorňují na to, že se po silnicích pohybují doslova kolony aut lidí, kteří se rozhodli strávit svou karanténu v Jihočeském kraji. A to na chalupách či jiných rekreačních zařízeních, která tu mají. Já musím v tuto chvíli rozhodnutí těchto lidí respektovat. Ale na druhou stranu je žádám, aby respektovali nařízení vlády, která byla ohledně možné nákazy koronavirem přijata a pohybem na veřejných prostranstvích neohrožovali obyvatele svých oblíbených lokalit na jihu Čech, kteří zde trvale žijí," apeluje hejtmanka. 

Dále krizový štáb řešil počet lůžek na infekčních odděleních. "Jihočeský kraj má 67 míst na infekčním oddělení v Českých Budějovicích a Táboře. V případě, že by kapacita lůžek, která byla pro případy onemocnění koronavirem vyhrazena nestačila, jsme připraveni dalších 307 lůžek k tomuto účelu upravit. V záloze má kraj i variantu, že pro tento účel vyčlení celou jednu nemocnici. Vzhledem k tamnímu infekčnímu oddělení by se jednalo o nemocnici v Táboře," sdělila hejtmanka. A vyjádřila se i k informaci o využití rychlotestů z Číny na jihu Čech. "Ano, v současné době na jihu Čech testujeme lidi také pomocí rychlotestů z Číny," potvrdila hejtmanka Stráská. Do testování se zapojilo také pracoviště Akademie věd v Českých Budějovicích. 

Kraj usiluje o to, aby speciální místa pro odběr vzorků testovaných na přítomnost koronaviru byla postupně v sedmi z osmi jihočeských nemocnic. Kromě té dačické.

Respirátory chybí

"Počet respirátorů v takovém množství, abychom je mohli distribuovat mezi všechny obyvatele v kraji, mít asi v dohledné době nebudeme. S vypětím sil je sháníme pro lidi, kteří stojí tzv. v první v linii – zdravotníci, řidiči vozů veřejné dopravy či prodavači. V souvislosti s tím bych chtěla poděkovat našim občanům, kteří se například pustili do šití roušek svépomocí. Tedy těch, které dle nařízení vlády stačí pro tu běžnou potřebu. Podle principu – já chráním tebe, ty chráníš mě. Což nám zejména pomáhá šetřit zdravotnické roušky potřebné pro lékaře v nemocnicích," uvedla Ivana Stráská. 

Podle hejtmanky dojde na úplné uzavření hranic

Hejtmanka rovněž zareagovala na nové opatření vlády ve vztahu k pendlerům, podle něhož bude při přejezdu hranic potřeba speciální povolení. "Opatření se sice zvýšila, nicméně si myslím, že nás uzavření hranic nakonec stejně čeká. Respektive nás k tomu postup koronavirové nákazy nakonec donutí. Proto jsme již dnes Ministerstvu zahraničí po domluvě s dalšími hejtmany navrhli, aby byli pendlěři, kvůli jejich možné evidenci a přehledu o nich, zařazeni do aplikace DROZD," dodala Stráská. 

 

 

Diskuse k článku - 49 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Projev Jana jsou jenom urážky a nesmysly. Zřejmě opravdu pase a dojí krávy, tluče máslo a sbírá vejce. A zřejmě je taky problém, že ho nenaučil nikdo slušnému chování a teď ještě navíc ty zavřené hospody.

  Vloženo 23.3.2020 13:25:38

  • Jan 

   Reagovat

    

   Fakt? Nekecej. K Tobě a podobným elementům se slušně chovat nikdy nebudu!

   Vloženo 24.3.2020 10:36:33

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je vidět, že venkovan, jihočech a Jan znají Prahu a její okolí jenom z televize.

  Vloženo 23.3.2020 10:33:53

  • Jan 

   Reagovat

    

   Ty joudo. Napiš mi sem jedinou vesnici do 20km od Prahy, která není jejím satelitem a vypadá třeba jako Holašovice, nebo třeba Dolní Věstonice tj. bez novostaveb novopražáčků. Oslem jsi a oslem zůstaneš. On Vás totiž ten českej venkov zatím ještě pořád živí. Tak nějak mi uniká, že byste na Václaváku pásli krávy, abyste měli maso, mléko a sýry soběstačně. Se vzpamatuj.

   Vloženo 23.3.2020 12:29:14

  • občana ČR 

   Reagovat

    

   I ty brebto, nezakuckej se.

   Vloženo 23.3.2020 18:18:23

   • Jan 

    Reagovat

     

    Ty správná Čecha a občana. To je jazyk pražský spisovný? :-))

    Vloženo 24.3.2020 09:25:56

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Raději půjdu do pražské kavárny než poslouchat výlevy Venkovana a jihočecha ve venkovské hospodě. To je naprosto příšerný co z nich padá. Doufám, že nejsou z jednoho hnízda, protože v tom případě je tam asi špatná voda.

  Vloženo 22.3.2020 19:30:45

  • Venkovan 

   Reagovat

    

   Už abys v té pražské kavárně byl a neotravoval svými výlevy normální lidi ve venkovské hospodě. Zrzavej z Vodňan, nalitej z Bechyně, potrhlá poslankyně z jisté strany, principál z divadla, lepšolidi a další soukmenovci se už nemohou dočkat toho až dorazíš, aby ti dovypláchli mozek dočista.

   Vloženo 23.3.2020 07:23:42

 • pro venkovana a jihočecha 

  Reagovat

   

  Za vše mohou Pražáci. To si vážně myslíte, že v Praze nežijí zedníci, elektrikáři, kuchaři, truhláři atd.? Máte dost zkreslené informace jak a kde se pracuje rukama. To soudíte podle toho, že nevidíte /při návštěvě muzikálu nebo Ikei) nikoho v monterkách. A vesnice v okolí Prahy byly vždy úplně jinde než zde, kde ještě nedávno byl kraj podepřený vidlema.

  Vloženo 21.3.2020 19:39:06

  • Venkovan 

   Reagovat

    

   Ano, určitě tam žijí a pracují uvedení řemeslníci. Ale určitě nemají tolik prostředků a času na to, aby se flákali s rodinou po nakaženém světě s takovou suverenitou, jako tzv. rádoby pražská elita z řad lobbistů, šmelinářů, rádoby uměleckých celebrit atd. atd. kteří potom brečí, že vláda nic nedělá pro to, aby se v době krize a uzavřených hranic dostali zpět do republiky, do svých příměstských vil a bytů v centru Prahy. Zřejmě asi tito řemeslníci mají víc rozumu než uvedená "elita" a pochybné tzv. "celebrity".

   Vloženo 22.3.2020 10:41:40

  • Jan 

   Reagovat

    

   Žijí, ale ve státu ve státě. Vesnice kolem Prahy? Myslíš ty satelity zbohatlíků, kteří si je nechali postavit od opravdových mimopražských hloupých venkovanů? Nikdo nikoho do jednoho pytle nehází, ale co tam trpíte (ODS, TOP, Piráty), tak podle toho na Vás venkov pohlíží. My už tu totiž nejsme ovčané jako v r. 89 kapíšto? V této pandemické době ale platí dvojnásob Nelezte k nám, my k Vám také nelezeme!

   Vloženo 22.3.2020 10:57:17

 • Jan 

  Reagovat

   

  Doporučuji web aeronet, tam se lze dočíst kdo ten šmejd vynalezl. Velký bratr za velkou louží, kterého zrovna kavárníci, chvilkaři, Sašové, Fialkové, Kradouskové a ostatní sluníčkáři velebí jako našeho spojence a guru veškerého našeho života. Fuj.

  Vloženo 21.3.2020 09:48:14

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To je hodnotný zdroj ověřených informací. Zkuste popátrat, z čeho to žije.

   Vloženo 21.3.2020 12:52:14

   • Jan 

    Reagovat

     

    Je tedy zajímavé, že tam citují i naše odborníky a politiky.

    Vloženo 21.3.2020 13:01:35

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Třeba profesor Ikebara.

     Vloženo 21.3.2020 13:17:14

     • Jan 

      Reagovat

       

      Toho tam nikde nečtu. Dés to viděl Eržika.

      Vloženo 21.3.2020 14:38:50

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Jane, já jsem taky kdysi hltal Komsomolskou pravdu, protože se to jmenovalo pravda a psali to komsomolci.

       Vloženo 21.3.2020 15:35:55

       • Jan 

        Reagovat

         

        To máš blbý. Já naopak mlátil synka předsedy MNV a byl za to náležitě odměněn, ale ani to mne nenaučilo lézt do zadku Amíkům právě proto, že už jsme tu jednou pod jednou velmocí trpěli.

        Vloženo 21.3.2020 17:23:15

        • Miloš 

         Reagovat

          

         Ale Jane, vždyť ty jsi synem předsedy MNV. To jsi ubližoval mladšímu bratříčkovi?

         Vloženo 22.3.2020 10:44:50

         • Jan 

          Reagovat

           

          Vážně :-), to už bych seděl v parlamentu za ODS a měl slušně rozjetou firmu, případně několikahektarovou fotovoltaiku.

          Vloženo 23.3.2020 12:32:56

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace