Aktualizováno: Lego výstava Martínka Kováče nadchla i youtubera Mr. Sharka. Díky obrovskému zájmu je prodloužena
HREJKOVICE – Sál plný stavebnic, dětského smíchu, her, dárků a sladkostí. V dětský ráj se proměnil sál kulturního domu, už od rána je z Hrejkovické hospody slyšet dětské povídání místo cinkání půllitrů. Právě odstartovala dlouho očekávaná výstava stavebnic Lega, které během náročné léčby poskládal Martínek Kováč. Rozhodl se skládat dál, dokud se neuzdraví. Jeho sbírka už čítá na sto setů z více než 101 000 dílků. S rodinou se rozhodl uspořádat výstavu, aby potěšil i ostatní. A to se mu rozhodně povedlo. K vidění je v kulturním domě v Hrejkovicích denně od 10 do 16 hodin. Díky velkému zájmu je prodloužena až do čtvrtka 21. května. Zájem o výstavu se však stále zvětšuje, možná to bude ještě déle.
Vstupné je dobrovolné, každý může přispět podle chuti a možností. Žáci základních škol z okolí Milevska postupně přijíždějí a hlásí se stále další. Děti Martínkovi přinášejí další stavebnice a dárky, na jejichž nákup se samy složily. Malují mu obrázky a píší milá přání. Ale hlavně si všichni společně hrají, navazují nová přátelství, což je pro Martínka a jeho rodinu to nejdůležitější.
Dojemná solidarita dětí
Vstupné je dobrovolné, každý může přispět podle chuti a možností. Celou stovkou ušetřenou z kapesného přispěl i Sebastian Lepič ze 4.A 2. ZŠ Milevsko. Pro děti jsou připravené kvízy, každý má různou náročnost. Děti si výstavu projdou a pročtou, odpovědi najdou na stolech. Po vyplnění každý dostane přívěsek nebo náramek a něco dobrého. V pátek to byla cukrová vata, potom bude zmrzlina. „Počítali jsme tak pět dětí, tak snad bude dost,“ smála se Tereza Kováčová. „Přijely děti z obou základních škol z Milevska, Kovářova a stále se nám hlásí další. Místo tréninku přijeli i fotbalisté, protože kluci hrají za Milevsko. Výstavu jsme tak vlastně proti původnímu plánu prodloužili o několik dní, podle zájmu ji necháme otevřenou i déle. Tak velký zájem jsme ani nečekali, dárečky pro děti jsme dokoupili,“ upřesnila. O víkendu přišlo velké množství lidí všech věkových kategorií, hodně seniorů a v sobotu dopoledne přijel youtuber Mr.Shark, vlastním jménem Matěj Křiváček, jehož doménou je právě Lego.
„Letos jsme výstavu připravili jen tak pro radost. Pokud vše půjde dobře, budeme s Martínkem pokračovat ve skládání. Příští rok bychom uspořádali výstavu se vstupným, jehož výtěžek bychom chtěli věnovat někomu dalšímu,“ plánuje Tereza Kováčová.
Radost pohledět je na plný sál dětí, které si hrají se stavebnicemi, kreslí, luští kvízy a skládají místo sezení u počítačů a telefonů. Výstavu připravovala celá rodina, kluci pomáhali s instalací, kontrolovali městečko, jestli je vše na svém místě. Hlavně jsou ale průvodci, ke každému modelu mohou říct něco o historii nebo zajímavosti o jednotlivých modelech.
Nadační fond P3tule pomáhá
Mezi vystavenými modely je i Martínkova nejoblíbenější věž Barad-dûr z Pána prstenů. Sestavu dostal Martínek od manželů Šárky a Petra Musilových z Tábora, kteří založili Nadační fond P3tule. Sami si před časem prošli podobnou zkušeností, proto se rozhodli podpořit další statečné děti a mladistvé, kteří bojují s Ewingovým sarkomem, jsou v udržovací léčbě nebo se potýkají s jejími následky. „Když stavebnice přišla, měl Martínek obrovskou radost. S logem modrého motýla se zlomeným křídlem, které má nadace ve znaku, jsem se setkala i v nemocnici v Motole. Musilovi totiž zajistili kávovar na oddělení nebo chlazené nápoje pro děti,“ vyprávěla vděčná maminka. „Jsou to pro někoho možná drobnosti, ale v takové situaci potřebujete hlavně podpořit psychickou pohodu, tohle tomu přesně pomáhá, nemusíte běhat mezi patry k automatu na kávu,“ vysvětlila.
Martínkův příběh jsme popsali v článku a ten nenechal mnoho lidí netečných. Našla se spousta čtenářů, kteří chtěli chlapce podpořit. Přicházeli přímo do restaurace, kterou provozuje Martínkův táta, a věnovali malému nadšenci další sestavy. „Původně jsme plánovali výstavu ze zhruba 64 000 dílků, teď už se počet téměř zdvojnásobil, je jich zhruba 101 000,“ prozradila maminka Tereza Kováčová. „Chtěla bych všem dárcům moc poděkovat.“
Přijďte podpořit Martínka a prohlédnout si jeho neuvěřitelnou sbírku, je prodloužena minimálně do čtvrtka 21. května. Protože někdy dokáže obyčejná stavebnice postavit mnohem víc než jen model – dokáže vrátit naději.
Na Martínkovu Lego výstavu můžete nahlédnout ve videu ZDE:

Diskuse k článku