Michal Pelíšek: Kdo se zatím s covidem nepotkal, s vysokou pravděpodobností ho to čeká v této sezoně - Jižní Čechy Teď!
2. 11. 2021 11:06

Michal Pelíšek: Kdo se zatím s covidem nepotkal, s vysokou pravděpodobností ho to čeká v této sezoně

STRAKONICE – Česko čelí další covidové vlně, počet pozitivních případů nákazy stoupá. Stoupají i počty hospitalizovaných pacientů. Jak je na tom v tomto ohledu strakonická nemocnice? A jak pokračuje testování a očkování? Na to odpovídal šéf očkování Michal Pelíšek.

Michal Pelíšek: Kdo se zatím s covidem nepotkal, s vysokou pravděpodobností ho to čeká v této sezoně - Jižní Čechy Teď!

 

Jak aktuálně vypadá vývoj covidu ve strakonické nemocnici? Jaká je změna oproti předešlému týdnu?
Covid pozitivní pacienty nemocnice na standardní lůžka opět přijímá zhruba dva týdny poté, co byla plně vyčerpána kapacita infekčních oddělení Jihočeského kraje. Zatím je situace relativně stabilní, průměrný počet aktuálně hospitalizovaných se pohybuje kolem deseti s tím, že na ARO bývají hospitalizování dva až tři pacienti s těžším průběhem nemoci. Je to v porovnání s minulým rokem významně méně a projevuje se tak ochranný vliv očkování u nejzranitelnější části populace. Pro připomenutí – před rokem touto dobou jsme měli již 80 pacientů.

Jaké jsou počty hospitalizovaných a jaké je věkové složení pacientů? A kolik je očkovaných či neočkovaných?
K úterku 2. listopadu je hospitalizováno 11 pacientů, z toho dva vyžadují ARO/JIP péči. Věkový rozptyl je široký, od 57 do 95 let. Hospitalizovaní jsou očkovaní i neočkovaní pacienti, rozdíl je zejména v tíži průběhu nemoci, kdy těžší průběhy mívá covid u neočkovaných pacientů, kde také postihuje mladší věkovou skupinu. Průměrný věk hospitalizovaných pacientů s příznaky covidu je 78,5 let (median u očkovaných 82 let, neočkovaní 73 let).

Platí stále, že zatím se covid provozu nemocnice výrazně nedotkl?
Zatím jsme nemuseli vyčleňovat speciální covidové stanice na úkor jiné necovidové péče a doufáme, že to tak dlouho vydrží. Ačkoli predikce ministerstva zdravotnictví předpovídají, že v následujících dnech lze očekávat významnější počet nově přijímaných covid pozitivních pacientů do nemocnic. Jinak se ale samozřejmě s covidem nemocnice potýká, a to i na lůžkové části. Musíme pracovat v ochranných oblecích, dodržovat izolační režimy, testovat naše pacienty a řešit další provozní problémy. Platí také zákaz návštěv. Zatím ale covid naštěstí významně neohrozil příjem pacientů na plánované výkony.

Jakou máte predikci, jak by počet nakažených a hospitalizovaných mohl stoupat?
Podle predikce Ústavu zdravotnických informací a statistik by tento týden mohl nastat nárůst v počtu nemocných. Souvisí to s extrémním nárůstem virové zátěže v populaci, která je daná nedostatečnou proočkovaností napříč společností. Je zřejmé, že ten, kdo se zatím s covidem nijak nepotkal, tedy neměl nemoc nebo nebyl očkován, tak se s vysokou pravděpodobností s covidem v této sezoně potká. Těžší průběh pak lze očekávat u imunitně slabší skupiny obyvatel, přičemž může jít i o očkované pacienty, mají-li jiná vážnější chronická onemocnění. Všem těmto osobám důrazně doporučujeme, aby se nechali přeočkovat třetí dávkou vakcíny, jejíž posilující efekt byl jednoznačně prokázán. Můžeme v tomto smyslu závidět zemím, které se realisticky řídí logickým uvažováním a odbornými poznatky, nepodléhají uměle vytvářené panice o škodlivosti očkování a mají vysokou proočkovanost populace.

Jak vypadalo minulý týden testování s ohledem na ukončení jeho „bezplatnosti“? Byl zvýšený zájem?
V minulém týdnu jsme zaznamenali vyšší počty zájemců o testování, a to i z jiných okresů, kde je dostupnost testů trochu nižší. Do určité míry mohla za stoupajícím zájmem stát i změna úhrad testům od 1. listopadu. Ve velké míře se ale na zvýšeném zájmu o testování minulý týden podepsala končící karanténa několika tříd ze strakonických základních škol. Například v pátek 29. října to bylo okolo 130 testovaných právě z důvodu končící karantény ve škole. Nabízíme školám možnost testování žáků a učitelů v karanténě přímo ve škole, pokud se bude jednat o vyšší počty. Ne vždy toho ale rodiče s dětmi využijí, což je škoda, protože pak musí do odběrového centra, jehož kapacita je přeplněná. Byli jsme toho svědky v minulém týdnu. Od 1. listopadu se také změnila doba platnosti testů – antigenní test platí 24 hodin a PCR test 72 hodin. Osoba, která nemá na test nárok a chce se nechat testovat, zaplatí za antigenní test 200 korun a za PCR test 814 korun.

Pokračuje stále také zvýšený zájem o očkování dosud neočkovaných? A jak pokračuje očkování 3. dávky?
V týdnu od 1. do 5. listopadu bude očkovací centrum opět v provozu každý den. Pro velký zájem o očkování stále trvá rozhodnutí, že očkujeme pouze zaregistrované zájemce. V posledním říjnovém týdnu bylo očkovací centrum v provozu od pondělí do neděle, a to i v den státního svátku 28. října. Naočkovali jsme 2021 příchozích, z nich 454 přišlo na první dávku vakcíny.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.