Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Dar pro obce s radarem v Milevsku neprošel

MILEVSKO - Milevští zastupitelé se dnes vraceli k žádosti městyse Bernartice o finanční dar na zvýšení bezpečnosti v obci. V pozadí je úsekové měření rychlosti, zavedené v Bernarticích od loňského jara. Bernartice musely investovat do úprav, platí Milevsku příspěvek na fungování městské policie a jsou vlastníkem licence. Pokuty od řidičů ale inkasuje město Milevsko, které vede agendu. Za loňský rok bylo za překročení rychlosti v Bernarticích vyměřeno pokut za čtyři miliony korun.

 

Jelikož dělení profitu nebo provize z pokut jsou protizákonné, požádaly už loni v září Bernartice o dar na další bezpečnostní opatření v obci. Bernartický starosta Pavel Souhrada (ODS) dnes na zasedání milevských zastupitelů kritizoval, že od konce září bylo ticho po pěšině. Žádost o dar se dostala na program zastupitelstva až v prosinci skoro před půlnocí. Program byl nabitý a i debata o daru dlouhá a výživná. 

Zastupitelé se v prosinci nerozhodli a vrátili míč na stranu radních, aby navrhli nějaké řešení. Všichni dostali strach, protože zrovna v té době policie zatkla představitele Varnsdorfu, právě kvůli smlouvě na radary. Rada města ale poslala dnes do zastupitelstva žádost Bernartic s negativním doporučením - dar neschvalovat. Navržena byla i druhá varianta daru, ovšem s otazníky namísto uvedené částky.

Zastupitele nepřesvědčilo ani vystoupení starosty Bernartic Pavla Souhrady. Mimoto minulý týden dorazila na milevskou radnici i žádost Hrejkovic, kde bylo loni úsekové měření také spuštěno, vyměřeno bylo loni na pokutách 1,3 milionu a i zde agendu pokut řeší milevský městský úřad. Hrejkovice byly konkrétní, požádaly o 200 000 korun. K debatě se připojila zastupitelka Alena Knotová, která je z milevské místní části Velká. Tam byly radary osazeny nejdříve. Sdělila, že i tamní obyvatelé si myslí, že by město mělo do Velké víc investovat, když tam inkasuje pokuty. Alena Knotová uvedla, že ona se s tímto úhlem pohledu neztotožňuje. Pro ni je prioritou, že radary zvýšily bezpečnost ve vsi. Zazněla zajímavá informace, že poté, co policie nařídila do Velké instalovat výstražné cedule upozorňující na radar, výběr citelně poklesl. 

Podrobně debatu popíší středeční Milevské noviny. Každopádně pak zastupitelé poskytnutí daru Bernarticím 13 hlasy zamítli a stejně se vymezili i proti daru 200 tisíc pro Hrejkovice.

Proti daru byli zastupitelé Michal Polanecký (ODS), Alena Knotová (KDU-ČSL), Karel Procházka, Marie Jarošová, Petr Barda, Ivan Radosta, Michal Horek, Jaroslav Kolář (všichni Jihočeši 2012), Tibor Kaleja (ANO), Jaroslav Mácha (ČSSD), Lukáš Dolejš, Pavel Koutník (TOP 09) a Bohuslav Beneš (KSČM). Opačně hlasovali zastupitelé Ondřej Šimánek, Zdeněk Hobzek (oba ODS) a Miroslav Doubek (Svobodní), Jaroslav Peták (ODS) se hlasování zdržel. Sál v tu dobu opustili zastupitelé Zdeněk Herout, Marie Jelenová (ODS) a Martin Kupec (ANO). Na jednání byl omluven Jiří Kotalík z KSČM. 

Diskuse k článku - 55 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • newspaper reader 

  Reagovat

   

  Proti daru byli zastupitelé: Karel Procházka, Ivan Radosta & Michal Horek -----> TO SOU PŘESNĚ ONI, SILNÁ TROJKA, MAŠKARNÍ SPOLEK MILEVSKA....+ ty další....
  Člověk žasne, proč část peněz z pokut nedat do Bernartic a všechno musí shrábnout místní kasa??!! Že se na obci tak brání zuby nehty pustit korunu??!! Ať někdo z obce napíše JEDNODUCHOU ODPOVĚĎ na otázku, PROČ NENÍ MOŽNO DO BERNARTIC ČI HREJKOVIC PUSTIT KORUNU???????

  Vloženo 13.2.2020 12:00:09

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Protože musí být na odměny pro zkrachovalého manažera, lemplovité úředníky, kteří porušují pravidla, provoz muzea maškar, které stojí každý rok statisíce a jeho provoz musí každý rok město dotovat, platby za zbytečné studie, které plní šuplíky, zbytečné rekonstrukce kanceláří na úřadě a klimatizace do nich, zpackané investice, které nic nepřinášejí a někdy dokonce lidem znesnadňují život atd.

   Vloženo 13.2.2020 12:11:01

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jsou snad v Bernarticích a Hrejkovicích nesvéprávní zastupitelé, aby se ihned - ještě dnes rozhodlo odpojil kamery a Milevsko se může jít vycpat. Bude platit nájem, ale příjem bude mít nula.

   Vloženo 13.2.2020 12:40:30

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Smart City v plné kráse a praxi. Gratulujeme Milevsko.

  Vloženo 13.2.2020 11:59:14

 • Pokrytci? 

  Reagovat

   

  Co brání Milevsku každorčně věnovat dar obci Bernartice nebo Hrejkovice na zvýšení bezpečnosti? Asi nic. Jen dobrá vůle. Těžit z těchto obcí a nic jim nedat je minimálně nemorální možná i nezákonné.

  Vloženo 13.2.2020 11:55:15

  • HonzaK 

   Reagovat

    

   Nezákonné? Proč to tedy zastupitelé Bernartic podepsali? Asi jim nejde jen o bezpečnost, ale chtěj taky vydělávat...Ať si zřídí obecní policii, koupí nebo pronajmou normální radar, jeden strážník ať měří a druhý to vybírá. Taky z toho budou mít peníze...

   Vloženo 13.2.2020 13:52:11

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    To je dobrý nápad. 1 000 x lepší než odevzdat do Milevska od května do konce roku skoro 4 000 000,- Kč. Být zastupitelstvem v Bernarticích okamžitě bych smlouvu s Milevskem vypověděl a úsekové měření zajistil vlastními silami.

    Vloženo 13.2.2020 14:19:24

    • Tak 

     Reagovat

      

     Já být zastupitelům a nebo starostou tak bych si nafackoval a odstoupil bych, ze jsem něco takového schválil a podepsal. Teď je to jak říká stará lidová moudtost. Těžko Bycha honit.

     Vloženo 13.2.2020 14:43:10

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Těžko bycha honit, ale třeba jim bylo cosi přislíbeno. Kdo ví???? A třeba proto podepsali.

      Vloženo 13.2.2020 15:46:03

    • HonzaK 

     Reagovat

      

     Tam je problém v tom, že když hned nechytnou řidiče, tak to bude stejně řešit Milevsko.

     Vloženo 13.2.2020 19:59:09

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nyní už je snad všem jasné z čeho si starosta Radosta platil klimatizaci za milióny do své kanceláře. Toto představuje klasický parazitický přístup politických šmejdů. Ostatní obce mají náklady, Milevsko má milionové zisky, které prošustrovává za předražené rádoby akce. Hlavní chyba obcí Hrejkovice a Bernartice byla asi v tom, že věřila smluvní dohodě, nebo-li podání ruky. Nyní ale již vystřízlivěly a již vědí s jakým ksindlem mají tu čest. Radosta si z cizích výnosů může platit krajskou volební kampaň a taky by si mohl koupit nové služební auto, ne ale superba, ale nejlépe audinku A8 a může se jezdit vysmívat do Hrejkovic a Bernartic.

  Vloženo 13.2.2020 10:18:23

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
  • Milevšták 

   Reagovat

    

   Pokud chtěli obce na pokutách rejžovat nemněly být vychcaný a mněli si celou agendu obstarat sami a ne čekat kolik z toho kápne a pak si drbat hlavu!!!

   Vloženo 13.2.2020 11:24:54

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Pokud Ti milevský starosta Radosta něco slíbí, věz, že to bude jinak. To, že slibuje, lže a neplní sliby je věc obecně známá a úředně doložitelná.

    Vloženo 13.2.2020 11:36:16

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V Milevsku by se měli především starat o Milevsko. Ne o to jak kořistit z přestupků které se dějí jinde. Stačí si projet nově zrekonstruovanou ulici Sažinova a Nádražní. Investice do chodníků za miliony výsledek ponechání širokých chodníku a úzké silnice řada pařezu v Nádražní ulici, kódy poražených lípách. Přecpaná a napěchovaná ulice Komenského. Nic se neřeší. Vše se odkládá. Žádná vize.

  Vloženo 13.2.2020 08:42:30

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace