Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Od pondělka startují rezervace na soutěžní pořadí hasičské show Jih proti Západu!

 Autor: Ilustrační foto

    Autor: Ilustrační foto

BUDILOV - Blíží se velká hasičská soutěž Jih proti Západu, kterou pořádají 1. a 2. června ve svém areálu hasiči z Budilova u Vimperka. V sobotu 1. června se uskuteční klání týmů Jihočeské a Západočeské hasičské ligy, a to v mužské i ženské kategorii. Soutěž se běží dle pravidel Jihočeské hasičské ligy a Západočeské hasičské ligy na sklopné terče, povoleny jsou úzké hadice typu B65 a C42. Rezervace startovního pořadí na soutěž Jih proti Západu začíná 20. května prostřednictvím stránek ZCHL.CZ (pro zájemce o zařazení mezi západočeské týmy) nebo na HASICSKASOUTEZ.CZ (pro zájemce o zařazení mezi jihočeské reprezentanty). V Budilově vyroste velké stanové městečko, připravena bude večerní zábava a po sobotní soutěži Jih proti Západu se poběží v neděli soutěžní kolo Západočeské hasičské ligy, otevřené i dalším zájemcům.


Pár zajímavosti o Jihočeské hasičské lize

Rekord ligy v kategorii muži na sklopné terče drží tým SDH Zahorčice (okres Strakonice) s časem 16:12 sekund, který byl zaběhnut v roce 2018 v Lišově. Na nástřikové terče drží rekord tým mužů ze Žďáru (okres Jindřichův Hradec) s časem 19:50 sekund, tento rekord byl ustanoven v roce 2004 na soutěži v Kájově

Rekord ligy v kategorii ženy na sklopné terče drží Žernovice s časem 16:75 sekund a ženy ho zaběhly v roce 2017 ve Srubci. V útocích s nástřikovými terči jsou vládkyněmi také Žernovice s časem 21:54 sekund , tento rekord byl zaběhnut v roce 2015 na soutěži v Kájově.

Liga se běhá jak na sklopné, tak i na nástřikové terče (závodník musí naplnit do terče určité množství vody a tím zastaví časomíru (obvykle se jedná o 10 l vody). Celkem se celý seriál soutěží skládá ze třinácti kol, kterých se v průměru účastní cca 35 družstev mužů i žen z celého Jihočeského kraje.

Liga je otevřena pro jakékoliv družstvo z celé ČR i ze zahraničí, které splní podmínky účasti. Celá liga se běhá pouze v kategorii dospělých, tedy v kategorii mužů a žen, kdy je minimální věk účastníků soutěže stanoven na 15 let.

Jak probíhá Západočeská hasičská liga?

Založena byla v roce 2004, letos se tedy běží 15. ročník. Jedná se o největší a nejkvalitnější seriál soutěží v Plzeňském kraji.

Celý seriál se běhá na sklopné terče, pro zastavení časomíry tedy stačí sestřelit závaží, které je umístěno v terči.
Rekord ligy v kategorii mužů drží tým mužů z Únětic (okres Plzeň Jih) za čas 16:20 s, který byl zaběhnut v roce 2015 v Zahorčicích.

Rekord ligy v kategorii žen drží společně ženy z Chválenic (okres Plzeň- jih) a Sloupu (okres Praha - západ), které zaběhly shodně čas 16:49 sekund. Chválenice drží tento rekordní čas od roku 2014, kdy ho zaběhly na soutěži ve Štichovicích a ženy Sloupu se na rekord dotáhly v roce 2018 na soutěži v Nevřeni.

Celá liga se skládá celkem ze 14 kol, kdy jsou za víkend odběhnuta vždy dvě kola, běží se tedy pokaždé jak v sobotu, tak i v neděli. Ligy se v průměru účastní cca 35 družstev mužů a žen nejen z celého Plzeňského kraje.
Liga je otevřena pro všechna družstva z ČR i zahraničí, která musí splnit podmínky účasti uvedené v pravidlech
Celá liga se běhá pouze v kategorii dospělých, tedy v kategoriích mužů a žen, kdy je minimální věk účastníků soutěže stanoven na 15 let.

Jih proti Západu

Účastníci obou lig teď poměří síy v hasičském areálu v Budilově na Vimpersku. Soutěž se poběží v sobotu 1.
června od 12 hodin s tím, že lichá startovní čísla budou mít týmy zařazené do Jihočeské hasičské ligy a týmy ze Západočeské hasičské ligy sudá. V neděli se ve stejném areálu poběží druhé kolo Západočeské hasičské ligy, které je samozřejmě volně přístupné všem družstvům, která se jej budou chtít zúčastnit. Po ukončení sobotní soutěže následuje večerní party s DJ´s.

Pár slov o Budilově a jeho hasičích

Budilov je malá malebná vesnička v podhůří Šumavy, která leží 10 km od Vimperka.

SDH Budilov byl založen v roce 1924 a má za sebou bohatou historii. V současné době má sbor přes 90 členů a sedm aktivních soutěžních týmů. Cílem je výchova mladých hasičů, zajištění zásahuschopné techniky a vyškolených hasičů, spolupráce při zvelebování obce (brigády, kulturní akce) a samozřejmě i dosahovat pokud možno těch nejlepších výsledků na soutěžních polích.

SDH Budilov každoročně pořádá také několik kulturních akcí. Tou první je masopustní průvod. Obchází se celkem pět vesnic. Druhou, a pro sbor stěžejní akcí každého roku, je pořádání hasičské soutěže O pohár starosty obce a na něj navazující Budilovská zahradní party. Dalšími akcemi jsou pouťová zábava, dětský den nebo karneval. V letošním roce ke všem těmto akcím přibyde ještě soutěž Jih proti Západu. Bude se jednat o největší akci, kterou doposud budilovští hasiči pořádali.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace