Po roce v milevském zastupitelstvu stejný spor

S návrhem, aby si město Milevsko koupilo od firmy Radiostav ideální polovinu budovy s garážemi, kde horních osm garáží užívají už někdy od 90. let Služby Města Milevska a firma Radiostav si naopak odkoupila od města 455 metrů pozemku včetně části Karlovy ulice, kterou má oplocenou, ačkoliv pozemek patří městu, přišel před rokem starosta města Ivan Radosta (Jihočeši). Finanční vypořádání mělo být podle znaleckých posudků – město by zaplatilo Radiostavu za ideální polovinu objektu s garážemi 1 159 605 korun plus DPH a Radiostav by uhradil městu za pozemek 241 115 korun plus DPH.
Před rokem nastal kvůli tomuto bodu v zastupitelstvu konflikt. Miroslav Doubek (Svobodní) řekl starostovi, že je ve střetu zájmů, protože v ulici bydlí. Tím by mohlo být v jeho zájmu, aby se ulice už nikdy nestala průjezdnou kolem starostova domu směrem do budované průmyslové zóny. Starosta navržený postup loni velmi prosazoval, přestože majetková agenda náleží místostarostovi Michalu Horkovi. Před rokem se ale sešlo jen osm hlasů, do nadpoloviční většiny tedy chyběly tři.
Pro tuto transakci tehdy nezvedli ruku ani koaliční zastupitelé Martin Kupec (ANO) a Jiří Kotalík (KSČM). Vypadalo to, že věc je odmítnuta. Starosta loni řekl, že tedy bude nutné vyřešit vzájemný pronájem protiprávně užívaného majetku. Jenže jak nyní vyšlo najevo, nic takového za celý rok nikdo neřešil a nyní se zastupitelům předložil úplně stejný návrh na vzájemný odprodej jako před rokem. Pouze s tím rozdílem, že cena garáží o 200 tisíc vzrostla, kdežto cena komunikace se zvýšila v novém odhadu jen o 10 tisíc korun. Pro město se tedy poměr znevýhodnil.
Hlavou proti zdi
Už při pohledu do jednacího sálu bylo patrné, že koalice nebude mít dost hlasů, aby tuto věc prosadila. Martin Kupec z ANO dopředu deklaroval, že ani po roce nesouhlasí. Bohuslav Beneš z KSČM sice označil vzájemný odprodej za rozumný, protože vyřešení garáží Služeb Města v cizí budově považuje za nutnost, ale jeho kolega Jiří Kotalík se nedostavil. Jelikož chyběl i Karel Procházka z Jihočechů, neměl znovu předložený návrh dostatečnou podporu, přestože Lukáš Dolejš a Pavel Koutník (TOP 09) oproti loňsku názor změnili a tentokrát ruku zvedli. Hlasů se ale sešlo jenom devět. Návrh ani napodruhé neprošel. Debatu, ve které se okolnosti jevily čím dál podivnější, si tak vedení města mohlo ušetřit, kdyby neprůchodný návrh samo předem stáhlo.
Už před zasedáním na dotaz Milevských novin reagoval místostarosta Horek překvapeně. Ačkoliv byl uveden jako předkladatel, návrh nepředkládal. Zastupitelé chtěli vědět, na čí popud se tedy věc do zastupitelstva vrátila. Vyšlo najevo, že vedoucího majetkového odboru Michala Hermu o to prý požádal odcházející jednatel Služeb Města David Lukeš. Místostarostu jako předkladatele nechala na dokument napsat tajemnice Hana Jánová. Tvrdila, že věc před rokem zůstala nerozhodnutá, jelikož ji neodmítla většina jedenácti zastupitelů, a musí se tedy projednat znovu. O tento výklad se střetla jak s Miroslavem Doubkem (Svobodní), tak se Zdeňkem Hobzkem (ODS). Oba trvali na tom, že když věc nebyla schválena, tak je prostě neschválena. Hobzek se dotázal, jestli musí zastupitelé hlasovat tak dlouho, dokud zkrátka nedají dohromady žádoucích jedenáct hlasů pro.
Doubek navíc upozornil na chybu ve znaleckém posudku. Podle něj není možné silnici prodávat jen jako pozemek a musí se nacenit taky hodnota silničního tělesa. Vedoucí majetkového odboru Michal Herma spíš přilil olej do ohně, když řekl, že garáže potřebují opravu střechy. Někdo to bude muset zaplatit. Mnozí nechápali, proč by tedy půlku garáží mělo nabýt město, aby vzápětí platilo půl opravy. O tom, jestli Služby tyto garáže skutečně potřebují a neměla by se napřít pozornost spíš k záměru vybudovat nový, vyhovující areál, se taky vedla řeč. Někdejší plán bývalého jednatele Víta Krále, že nový areál se postaví v Průmyslovém parku, je zřejmě v propadlišti dějin. Dohady byly také o tom, kdy se vlastně silnice na konci Karlovy ulice přehradila plotem. Starosta Ivan Radosta tvrdil, že Radiostav už tento stav koupil v 90. letech od Stavebního bytového družstva, Miroslav Doubek oponoval, že ještě před deseti lety tam žádný plot nebyl.
Zatím pat
Martin Kupec (ANO) opakovaně vystoupil s tím, že není rozumné prodat přístup k pozemkům v Průmyslovém parku, protože nikdo neví, zda jej nebudou chtít budoucí představitelé města využít. Upozornil také, že na stůl se dostává materiál, který neprošel radou města. Tajemnice Jánová ale tvrdila, že v radě už byl před minulým projednáváním před rokem a to stačí. V tom se s radním Kupcem zásadně neshodli. Michal Horek pak Martinu Kupcovi připomněl, že před rokem v radě města tuto transakci podpořil. Kupec ale řekl, že tehdy uvěřil argumentaci starosty Ivana Radosty, ale když se pak na místo došel podívat, na zastupitelstvu už pro nehlasoval. Údajnou hlubokou strž, pro kterou tu podle vedení města není přístup do průmyslové zóny možný, rozhodně tak dramaticky neviděl. Přístup tudy vidí jako možný i Miroslav Doubek.
Pro vyhlášení záměru na vzájemný odprodej tak zvedli ruku Marie Jarošová, Petr Barda, Jaroslav Kolář, Ivan Radosta a Michal Horek z Jihočechů, Bohuslav Beneš z KSČM, Tibor Kaleja z ANO a Lukáš Dolejš a Pavel Koutník z TOP 09. Proti byli Martin Kupec z ANO, Miroslav Doubek ze Svobodných, Ondřej Šimánek, Jaroslav Peták a Zdeněk Hobzek z ODS. Alena Knotová (KDU-ČSL), Jaroslav Mácha (ČSSD), Ludmila Kolářová a Marie Jelenová (ODS) se hlasování zdrželi. Michal Horek poté usiloval o to, aby dostal od zastupitelstva zadání, jak věc vyřešit. Firma Radiostav podle jeho slov garáže neodprodá, pokud nezíská silnici. Zastupitelé se ale odmítli věcí dál zabývat, neboť jiný postup nebyl v programu. Věc tak zůstala v patu.
Diskuse k článku