Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hvězda Betlémská!?

  pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

  Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

 • Pletky s Vlastou

  pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

  Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

Pomníček u Židovy strouhy patří čtyřem tankistům

Most přes Židovu strouhu u Březnice, kde osudného dne havaroval tank.

 , Autor: Miroslav Pejčoch

Most přes Židovu strouhu u Březnice, kde osudného dne havaroval tank.     Autor: Miroslav Pejčoch

JIŽNÍ ČECHY - Silnice číslo 159 z Březnice v táborském okrese směrem k Týnu nad Vltavou by nebyla ničím výjimečná, kdyby u přemostění Židovy strouhy nebyl malý pomníček. Málokdo asi sestoupí pod most, aby se podíval, jakou událost pomníček připomíná. V noci z 5. na 6. prosince 1980 tu zahynuli čtyři tankisté tehdejší československé lidové armády. Okolnosti byly dramatické a jistě by neuškodilo, kdyby se našli i další pamětníci nebo promluvili pozůstalí.

 

O události se lze dočíst na internetovém portálu Severní Českobudějovicko, který soustřeďuje historiky, badatele i zájemce o historii a snaží se zdokumentovat poznatky o pozapomenutých událostech v regionu na pomezí Českobudějovicka a Táborska, který je podle jejich názoru opomíjený. Se vzpomínkami se ale na tento portál obracejí i lidé z jiných částí Jihočeského kraje.

Co se tedy podle tohoto zdroje v prosinci 1980 u Židovy strouhy stalo? V Polsku sílilo reformní hnutí Solidarita a velení Varšavské smlouvy se rozhodlo potlačit je "internacionální pomocí" s tanky stejně jako jsme to zažili u nás v srpnu 1968. Za Československo se této vojenské akce měly zúčastnit dvě divize, a to 1. a 9. Po vlastní ose se začalo přesouvat 17 tisíc mužů, 541 tanků, 335 obrněných transportérů a 139 dělostřeleckých souprav. Vlivem extrémního zimního počasí a nočního přesunu docházelo k nehodám. Řidiči techniky usínali za jízdy, vojáci přimrzali k pancířům. Bylo zaznamenáno 328 poruch a havárií.

Dříve než ale byla akce odvolána, pátého prosince 1980 krátce před půlnocí se stala tragická nehoda u Židovy strouhy. Tank T 54 z klatovské posádky spadl z mostu dolů a převrátil se. Panoval tehdy veliký mráz až mínus 20 stupňů Celsia a záchranná operace měla velice laxní charakter. Rozkaz zněl přesunout se do východních Čech za každou cenu a nehody vše zdržovaly. Dodnes se spekuluje, proč vojáci nevylezli nouzovým otvorem. Podle oficiálního sdělení měli mít nouzový východ zacpán velkou polní, ale mezi vojáky se šuškalo, že dostali rozkaz utáhnout otvor tak, aby byly tanky vodotěsné a otvor v kritické chvíli nešlo povolit. V koloně jel i vyprošťovací tank, ale byl poslán dále, protože nepatřil ke stejné rotě. Čekalo se na tank vlastní, ten měl ale práci s vyprošťováním další nehody u Týna nad Vltavou. Autogenem vojáky vyřezat nešlo, jelikož vezli ostrou munici. A tak se stalo, že se v tanku utopili svobodník Jozef Dudák a vojíni Jiří Volf, František Krpelán a Oto Gogol. Za viníka nehody byl označen řidič Jiří Volf, což mělo odrazit i ve snížení vdovského a sirotčího důchodu jeho pozůstalých. Celá událost pak byla dlouho utajována.

Po této nehodě nařídil velitel západního okruhu generálplukovník František Veselý snížit rychlost přesunu na 20 kilometrů v hodině. Z celé akce nakonec stejně sešlo, protože Polsko k potlačení nepokojů použilo vlastní armádu.

Až tedy pojdete po silnici č. 159 z Březnice, u přemostění Židovy strouhy si vzpomeňte na zbytečně zmařené životy tankistů. Můžete se u pomníčku na jejich památku i na chvíli zastavit. A pokud by někdo mohl přispět nějakým svědectvím k této události, bude v redakci vítáno a na portál badatelů o tomto kraji jej předáme.

Použitý zdroj: www.severniceskobudejovicko.cz

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Mike 

  Reagovat

   

  otec tenkrát sloužil a pomáhal tank tahat z potoka...

  "le mezi vojáky se šuškalo, že dostali rozkaz utáhnout otvor tak, aby byly tanky vodotěsné a otvor v kritické chvíli nešlo povolit" tohle se říkalo u jiný nehody kdy se převrátila T55 do rybníka.

  Vloženo 28.2.2018 10:01:09

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace