Příbuzní na radnicích?

Dotazy novinářů dnes vedoucí pracovníci veřejné správy odrážejí poukazem na legislativní bariéry, které časem vznikly. Ve městech regionu, kde redakce Jihočeských týdeníků položila otázky na příbuzenské vztahy na radnicích, mají tajemníci bezpochyby přehled, kdo je v úřadu s kým příbuzný. Nabízíme přehled, s jakou otevřeností odpovídali na tyto otázky:
Kolik má úřad zaměstnanců a kolik z nich je v příbuzenském vztahu?
Jsou na radnici zaměstnáni i příbuzní zastupitelů?
Zjišťujete při přijímání nových zaměstnanců, zda mají na úřadu příbuzné?
Pokud ne, jak zabezpečujete, aby příbuzní neměli pracovní návaznost?
Museli jste někdy kvůli této okolnosti někoho přeřazovat?
Město Písek
Počet obyvatel k 1. 1. 2022 – 28 504
K 1. 1. 2013 – 29 421
(Zdroj: Místopisný průvodce po České republice)
Tajemnice Městského úřadu Písek Zlatuše Hofmanová:
V současné době je radou města Písek schváleno 174 přepočtených zaměstnanců úřadu.
Na Městském úřadu Písek pracuje vedoucí odboru správy majetku (pracovní poměr začal v roce 1998), zároveň byl v roce 2018 zvolen její manžel místostarostou města (nemá v gesci odbor správy majetku). Dále sekretářka vedení pracuje na úřadu od roku 2004 a v roce 2018 byl zvolen do zastupitelstva města její manžel. O jiných zaměstnancích, kteří jsou ve vzájemném příbuzenském poměru, nejsem informována. Při výběrových řízeních podobné informace nezjišťuji, jednalo by se o diskriminaci. Do současné doby nebyl nikdo z důvodu příbuzenského poměru přeřazován.
Město Jindřichův Hradec
Počet obyvatel k 1. 1. 2022 – 20 777
K 1. 1. 2013 – 21 739
Tajemník Městského úřadu Jindřichův Hradec Karel Holý:
Úřad má 183 stanovených míst, z toho bychom nalezli 7 dvojic, které jsou v nějakém příbuzenském vztahu (otec – dcera, sestry, manžel – manželka, teta – neteř…). Ani v jednom případě se nejedná o vztah podřízenosti a nadřízenosti, až na dvě výjimky (historické) se ani nejedná o působení na témže odboru. V praxi se nepotýkáme s problematikou zaměstnávání příbuzných zastupitelů, byť v současné době jeden takový vztah evidujeme, ale tento je dán opět historicky, nikoliv vlivem zvolení dané osoby do funkce. Speciální pravidla přijata v tuto chvíli nemáme, dotazy u výběrových řízení neklademe.
Jindřichův Hradec je poměrně malé město, nadto s vedoucími odboru si v tomto ohledu důvěřujeme a nepředpokládám, že bychom v praxi museli řešit výběr příbuzného na stejný odbor, který vede příbuzný vedoucí odboru. I s ohledem na skutečnost, že jsme neregistrovali v posledních letech výraznější problém s příbuzenskými vztahy a dopady do činnosti úřadu, nebyli jsme nuceni řešit tuto problematiku např. přeřazováním zaměstnanců.
Město České Budějovice
Počet obyvatel k 1. 1. 2022 – 90 264
K 1. 1. 2013 – 91 772
Na dotazy tajemníkovi Magistrátu města České Budějovice Zdeňku Řeřábkovi odpověděla asistentka Iveta Snopková:
Na Magistrátu města České Budějovice je aktuálně zaměstnáno 493 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, na dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce 53 zaměstnanců, tedy 546 zaměstnanců.
U zvolených zastupitelů se jedná pouze o jeden příbuzenský vztah, a to konkrétně o manželku zastupitele, která je zaměstnána jako referent.
V přímém vztahu manžel – manželka je na magistrátu města zaměstnáno celkem 6 párů a ani u jednoho se nevyskytuje pracovní vztah nadřízený – podřízený, vždy je jeden z dvojice zaměstnán na jiném odboru, u jednoho případu se jedná o stejný odbor s tím, že manželka je zaměstnána na jiném oddělení.
V dalších příbuzenských variantách jako např. sestry, matka – dcera atd. je celkem zaměstnáno na našem úřadu 30 zaměstnanců, a i zde platí, že nejsou zaměstnáni na jednom odboru, a proto ani nemůže existovat vztah nadřízený – podřízený (návaznost či souvislost s prací příbuzného). V časovém horizontu posledních 30 let se nikdy nevyskytla situace, že by musel být někdo ze zaměstnanců přeřazen na jinou práci vzhledem k příbuzenské vazbě.
V dotazníku uchazeče o zaměstnání není uvedena otázka, zda je u úřadu zaměstnán někdo příbuzný.
Město Soběslav
Počet obyvatel k 1. 1. 2022 – 6 766
K 1. 1. 2013 – 7 120
Tajemník Městského úřadu v Soběslavi Radek Bryll:
Městský úřad v Soběslavi má celkem 77 pracovníků. Na úřadu jsou zaměstnány 2 manželské páry. Žádný z těchto párů nepracuje ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, pracují na různých odborech úřadu a zajišťují zcela odlišné agendy. Jednu z těchto dvojic tvoří zastupitel, jehož manželka je pracovnicí úřadu. Byla však přijata výrazně před tím, než byl dotyčný zvolen zastupitelem.
Při výběrových řízeních otázku zjišťující případný příbuzenském vztah k zastupitelům či dalším pracovníkům úřadu neuplatňujeme a dle mého názoru by to bylo nezákonné. Dbáme však na to, aby nenastala situace, kdy by osoby v příbuzenském vztahu pracovaly ve vztahu nadřízený – podřízený či na stejné agendě. Proto jsme nikdy nemuseli řešit případné přeřazení pracovníka z obdobného důvodu.
Město Strakonice
Počet obyvatel k 1. 1. 2022 – 21 911
K 1. 1. 2013 – 22 619
Tajemnice Městského úřadu ve Strakonicích Martina Kotrchová:
Na Městském úřadu Strakonice aktuálně pracuje 145 zaměstnanců. Z toho jich je v příbuzenském vztahu celkem 10, jedná se o vztah manžel – manželka ve 3 případech, rodič – potomek ve 2 případech. V případě manželských párů kolegové uzavírali manželství až po svém nástupu na úřad (2 případy) a v jednom případě při nástupu již byli manželé.
Potomci dvou kolegů byli přijímáni vždy v rámci transparentního výběrového řízení vypsaného dle zákona o úřednících územních samosprávných celků a v obou případech byli vybráni jako nejvhodnější uchazeči.
Kolegové v příbuzenském poměru pracují buď na odlišných odborech a pracovně se tedy nesetkají, pokud pracují na témže odboru, pak rovné podmínky pro všechny zaměstnance bez jakýchkoli výhod či nevýhod pro příbuzné důsledně zajišťuje při přímém výkonu práce vedoucí daného odboru a rovněž tajemnice městského úřadu. Na Městském úřadu Strakonice v současné době není dle mých informací zaměstnán žádný příbuzný členů zastupitelstva města.
Z důvodu příbuzenského vztahu nebyl žádný náš zaměstnanec přeřazován na jinou pracovní pozici. Aktuální právní úprava zákoníku práce a zákona o úřednících územních samosprávných celků toto ani nepřipouští.
V rámci výběrového řízení město Strakonice jako zaměstnavatel nemá žádnou zákonnou možnost zjišťovat jakýkoli příbuzenský či jiný vztah k již stávajícím zaměstnancům, a proto tato otázka ani při pohovorech nemůže zaznít či se objevit v dotazníku. Tento údaj jako údaj osobní není zaměstnavatel ani oprávněn evidovat a dále zpracovávat. Zjistí ho tedy, pokud to nad rámec uvede sám zaměstnanec, popř. ze znalosti místních poměrů.
Město Milevsko
Počet obyvatel k 1. 1. 2022 – 8 047
K 1. 1. 2013 – 8 696
Tajemnice Městského úřadu v Milevsku Hana Jánová:
Schválené organizační schéma městského úřadu obsahuje 83 pracovní míst.
Jako zaměstnavatel nemáme žádnou povinnost a hlavně pravomoc tyto informace při výběrovém řízení vyžadovat – viz. zákon 262/2006 § 16 odst. 2 (zákoník práce). Zákon to výslovně i zakazuje!
V pracovněprávních vztazích je zakázána jakákoliv diskriminace, zejména diskriminace z důvodu pohlaví, sexuální orientace, rasového nebo etnického původu, národnosti, státního občanství, sociálního původu, rodu, jazyka, zdravotního stavu, věku, náboženství či víry, majetku, manželského a rodinného stavu a vztahu nebo povinností k rodině, politického nebo jiného smýšlení, členství a činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, v odborových organizacích nebo organizacích zaměstnavatelů; diskriminace z důvodu těhotenství, mateřství, otcovství nebo pohlavní identifikace se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví.
Na úředníky se pak vztahuje zákon č. 312/2002 Sb. (o úřednících územních samosprávných celků), a ani tento zákon nám takovou povinnost neukládá. Žádná omezující či přikazující podmínka není uvedena ani v Etickém kodexu veřejné správy.
Při výběrovém řízení v přihlášce tyto informace nevyžadujeme. Tyto informace se eventuálně můžeme dozvědět až po nástupu, kdy zaměstnanci uvádějí svoje rodinné příslušníky, hlavně kvůli uplatnění slev na dani. Tyto informace jsou pak řádně založeny u mzdové účetní. Žádnou statistiku příbuzenských vztahů si nevedeme. S ohledem na moje zatím velice krátké působení na pozici vedoucí úřadu jsem tyto záležitosti nemusela řešit.
Já osobně z nepotismusu strach nemám. U nás je u výběrového řízení utvořena výběrová komise, takže i kdyby měl někdo z komise vyšší zájem na určitém kandidátovi, může být přehlasován. Mě více trápí, že veřejná správa není lákavým zaměstnavatelem a že většinou bývá málo kvalitních zájemců na uvolněné pracovní pozice na městském úřadě.
Město Tábor
Počet obyvatel k 1. 1. 2022 – 32 817
K 1. 1. 2013 – 34 642
Mluvčí Městského úřadu Tábor Luboš Dvořák:
Na Městském úřadu Tábor aktuálně pracuje 247 zaměstnanců. Podle našich znalostí místních poměrů je jich z toho 10 v nějakém příbuzenském vztahu s další osobou (rodič – potomek 2x a manžel – manželka 8x). Ani v jednom případě se nejedná o vztah podřízenosti a nadřízenosti.
Kolegové v příbuzenském poměru pracují na odlišných odborech městského úřadu a pracovně se tedy téměř nesetkají. Pouze v jednom případě pracují na témže odboru, a to samozřejmě za rovných podmínek platných pro všechny zaměstnance. Z důvodu příbuzenského vztahu nebyl žádný náš zaměstnanec přeřazován na jinou pracovní pozici a ani to z hlediska zákoníku práce a zákona o úřednících územních samosprávných celků není možné.
Na Městském úřadu Tábor v současné době, podle našich znalostí místních poměrů, je zaměstnán jeden příbuzný členů zastupitelstva města Tábora.
Všichni zaměstnanci jsou přijímáni do pracovního poměru na dobu neurčitou v rámci transparentního výběrového řízení vypsaného dle zákona o úřednících územních samosprávných celků. V rámci výběrového řízení město Tábor jako zaměstnavatel nezjišťuje a ani nemá žádnou zákonnou možnost zjišťovat jakýkoli příbuzenský či jiný vztah k již stávajícím zaměstnancům. Tato otázka ani při pohovorech nemůže zaznít či se objevit v dotazníku. Tento údaj, jako údaj osobní, není zaměstnavatel oprávněn evidovat a dále zpracovávat. Zjistí ho tedy, pokud to nad rámec uvede sám zaměstnanec, popř. ze znalosti místních poměrů.
Nepotismus
Označuje systém obsazování funkcí, v němž jsou preferováni příbuzní (ev. přátelé či další např. obchodně spřízněné osoby) proti ostatním, nezřídka lépe kvalifikovaným kandidátům. Nepotismus je jednou z více podob protekce. Název vznikl z latinského slova nepos – synovec, začal se užívat v souvislosti s papeži 15. a 16. století, kteří využívali své pravomoci k získávání významných politických funkcí pro své příbuzné (synovce – odtud název, ale i nemanželské syny a jiné spřízněné osoby). Nepotismus je doložen už ve starověku a v určité míře se vyskytuje v každé společnosti. Z biologického hlediska jde vlastně jen o aplikaci Hamiltonova zákona – většina vyšších živočichů nějakým způsobem instinktivně pečuje o potomky i příbuzné s cílem zajistit, aby jejich genetická informace přežila a byla dále replikována. Nepotismus je z tohoto úhlu pohledu snahou zajistit svým potomkům a příbuzným co nejlepší život. Nepotismus je nicméně ohrožením demokracie, protože v důsledcích nutně vede k oligarchii. (Zdroj: Wikipedie)
Diskuse k článku