Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Proč starosta Modravy uzavřel parkoviště návštěvníkům?

 Autor: Ilustrační foto z webu obce Modrava

    Autor: Ilustrační foto z webu obce Modrava

AKTUALIZOVÁNO - 22.3.2020 18:53

JIŽNÍ ČECHY/MODRAVA - Ze šumavských obcí se ozývají hlasy obyvatel, nespokojených s invazí návštěvníků, kteří vládní doporučení, aby chodili na vzduch a do přírody, pojali jako pokyn k výletům. Z několika míst jsme dostali upozornění na obec Modravu, jejíž opatření připadají jihočeským obyvatelům Šumavy příkladná. Starostu Modravy Antonína Schuberta jsme proto oslovili, přestože jde již o západočeskou obec v Plzeňském kraji.

 

"Uzavřeli jsme velké záchytné parkoviště uprostřed obce a další tři menší parkoviště na Modravě, s celkovou kapacitou do 250 aut. Ano, návštěvníci mi nadávají, že sem jeli tři hodiny a já jim údajně zakazuji chodit do přírody. Za svůj úkol ale považuji ochránit své obyvatele, za ty odpovídám a to musí být zájmem každého starosty," vysvětluje Antonín Schubert. 

Parkoviště návštěvníkům Modravy obec uzavřela se dvěma cíli. "Když sem přijede dvě stě nebo tři sta aut z měst, každé auto s několika lidmi, tak už je to hromadná akce, a i když se ti lidé rozejdou, nedá se zabránit jejich vzájemnému kontaktu. Podle nyní platných vládních opatření se nic takového dít nemá a my nemáme zájem, aby nám sem lidé z měst přinesli nákazu. To je první věc. A druhou je to, že když jsou nyní uzavřené všechny restaurace a hotely včetně našeho infocentra, kde jsou veřejné záchody, nevím, kam by takové množství návštěvníků chodilo na toalety. Není přece možné, aby si výletníci udělalali výlet a nám tu zbylo počůrané a pokaděné okolí. Stačí, když tu věčně máme plno exkrementů po psech. Hygiena je v dané situaci jeden z hlavních předpokladů a tu nejsme při uzavřených zařízeních schopni zajistit," pokračuje starosta Modravy. 

Antonín Schubert zdůrazňuje, že nákaza by v jeho malé obci, která má do nejbližší lékárny 30 kilometrů a do nejbližší nemocnice v Klatovech 70 kilometrů, znamenala pohromu. "Kdyby se nám stalo, že se obec uzavře do karantény, jako už to některé vesnice mají, tak nám nepomůže nikdo. Příměstské vesnice jsou na tom líp, ale tady jsme odříznutí od civilizace," pokračuje starosta.

Proto obec volí i nepopulární kroky, aby ochránila místní obyvatele. "Když už byl vyhlášený zákaz pohybu, sem najížděly davy lidí a ti neměli ani roušky. Je třeba si taky uvědomit, kdo tu nákazu do republiky zavlekl, my tady u nás na lyžování v Alpách čas nemáme, na to mají čas lidi z měst, tak aniž bych to chtěl nějak polarizovat, ať tam teď zůstanou, protože na vesnici jsou lidé zdravější, zodpovědnější a nejsme tady žádní podlidi, abychom museli neodpovědné chování jiných vůči nám strpět," uzavřel Antonín Schubert. 

 

Diskuse k článku - 38 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 • Paja 

  Reagovat

   

  Naprosto s panem starostou souhlasím. U nás na železné rudě je to stejné.

  Vloženo 23.3.2020 18:01:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Osobně nevím, proč bych jezdil na Modravu i v době mimo zákaz. To je forma masochismu. Nic extra jiného tam není, lidí jak na Václaváku, ceny taky, (majitelé nemovitostí taky), nestíhající hospody, plná a drahá parkoviště, na Luznej se stejně od nás nesmí, tak co tam. Jsou hezčí místa na horách.

  Vloženo 23.3.2020 13:18:41

 • Luboš 

  Reagovat

   

  Plně s panem starostou souhlasím.

  Vloženo 23.3.2020 08:42:25

 • Bohumil Kantor 

  Reagovat

   

  Tondo plně s Tebou souhlasím

  Vloženo 23.3.2020 07:26:40

 • Vladimír 

  Reagovat

   

  Ok, souhlas se starostou.

  Vloženo 23.3.2020 06:49:34

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace