Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Starostové z pomezí jižních a středních Čech spojují síly. Chtějí vodu z Římova

PETROVICE - V sídle obecního úřadu v Petrovicích na místním zámečku se ve středu 12. února odpoledne sešli starostové z Hrazan, Chyšek, Nechvalic, Petrovic, Počepic, Přeborova a Vysokého Chlumce, tedy jihočeského a středočeského pomezí. Nechyběl ani ředitel pivovaru Vysoký Chlumec. Spojuje je společný problém - kritický nedostatek pitné vody.

 

Starosta Petrovic Petr Štěpánek proto pozval na schůzku zástupce Jihočeského vodárenského svazu (JVS) Františka Rytíře, zástupce společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba (VRV) a geoložku z České geologické služby Renátu Kadlecovou.

Petr Štěpánek konstatoval, že z hydrogeologického průzkumu regionu Petrovicka, který probíhal po celý rok 2019, vyplynulo, že s ohledem na geologické podloží je nepravděpodobné, že by se na zkoumaném území našel zdroj pitné vody, který by řešil potřebu zásobení obyvatel regionu. Čtyři z 18 místních částí Petrovic už jsou odkázány i na náhradní zásobování cisternami. Na číslech Petr Štěpánek ukázal, že od roku 2014 se zvyšuje i deficit srážek. Navíc v letech, kdy čísla vycházela líp, pršelo v době vegetačního období a vodu pak spotřebuje vegetace. Týnčanský pramen zpod vrchu Křemenice, má stále nižší vydatnost. Oproti roku 1968 je na třetině. 

Geoložka Renáta Kadlecová vysvětlila, že zdejší granitoidní horniny vodu neudrží. V oblasti není pravděpodobnost, že by se tu našel jiný vydatný zdroj pitné vody, a i kdyby se našel, bude v této oblasti zatížen jinými problémy - v regionu se řeší radon nebo jsou vody kontaminované uranem. "Vaše krajina je krásná, ale z hlediska vývoje klimatu naprosto nevhodná," neměla geoložka pro přítomné dobrou zprávu. 

Přítomní odborníci i zástupci obcí se shodli, že jediným smysluplným řešením je do suchem postižených obcí přivést vodu z bezpečné vodárenské soustavy. A tou se jeví římovská nádrž, která se nachází pod Českými Budějovicemi a je vydatně napájena vodou z Novohradských a Slepičích hor. 

Provozní náměstek Jihočeské vodárenské společnosti František Rytíř informoval, že přivaděč z Římova, který nyní končí v Milevsku, má dostatečnou kapacitu pro zásobení dotčeného regionu. A to nejen pro případnou větev pracovně nazvanou Milevsko - sever, ale i pro uspokojení dalších zájemců, kteří se aktuálně hlásí na Táborsku, kde se mluví o přivaděči do Chotovin a Mladé Vožice.

Zástupce firmy VRV Jan Cihlář popsal proces, který je pro realizaci stavby přivaděče pitné vody nutný. Starostové všech zúčastněných obcí se na místě dohodli, že společně zadají vypracování investičního záměru stavby přivaděče neboli studie proveditelnosti a o jeho cenu kolem 450 tisíc korun se podělí podle počtu obyvatel. 

Nyní čeká starosty obcí projednání tohoto záměru v zastupitelstvech. Osloveno bude také město Milevsko, protože z debaty vyplynulo, že Milevsko sice napojeno je na dálkový odběr vody z Římovské přehrady je a na konec tohoto přivaděče ve Zbelítově se dokonce chtějí připojit i například Hrejkovice, ale místní části Milevska severním směrem jako například Klisín a Něžovice napojeny nejsou. 

Jelikož se jedná o strategickou stavbu nadregionálního významu, bude se pro realizaci přivaděče shánět politická podpora na úrovni krajů a ministerstev. Nabízí se také otázka propojení dvou vodárenských soustav – z Římova a ze Želivky mezi městy Milevskem a Sedlčany. Starosta Petr Štěpánek k tomu dodává: „Jsme na začátku dlouhé a složité cesty. Jsem ale optimista a věřím, že se nám podaří stavbu přivaděče pitné vody zrealizovat. Při jednání panovala mezi starosty naprostá shoda a ochota na tomto projektu spolupracovat." Všichni si uvědomovali, že stojí před klíčovým rozhodnutím pro příští století. 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Uran, radon 

  Reagovat

   

  "Vaše krajina je krásná, ale z hlediska vývoje klimatu naprosto nevhodná," neměla geoložka pro přítomné dobrou zprávu. Kdyby radši starostové a různé spolky dali zelenou úložišti RAO. Měli by prachy z úložiště a turistiky, měli by prachy na vodu a krajinu by to zásadním způsobem nenarušilo. Jenže to je pořád jen "ochrana" přírody, tradice a výsledkem je úbytek obyvatel, minimum pracovních příležitostí apod.

  Vloženo 14.2.2020 08:10:15

 • starosta 

  Reagovat

   

  Co chtějí aby bylo výsledkem vypracování investičního záměru stavby přivaděče neboli studie proveditelnosti? Už nyní je přeci jasné, že je nedostatek vody a že jediná možnost je přivaděč. Jde o vyhozených 450 tisíc korun o které se mají podělit obce podle počtu obyvatel. Pro neznalé starosty je třeba uvést, že za 450 tisíc se dá udělat min. 300 metrů vodovodu - přivaděče průměru 125mm. Také lze předem odhadnout, kdo studii proveditelnosti bude zpracovávat - bude to Vodohospodářský rozvoj a výstavba (VRV a.s. Praha), ti stejní šmejdi, co se podíleli na podvodech při zpracování projektových dokumentací na kanalizace a ČOV v rámci akce Orlicko čistější, manipulované pod patronací svazku regionu Písecko - Očásková+Sládek. Vyhráli zmanipulovaná výběrová řízení, ale projektovaly to pro ně firmy na dalších místech, přestože v rámci výběrových řízení nabídly vyšší cenu a poté to zpracovávaly za třetinu nabídky VRV. Snad starostové vezmou rozum do hrsti a nebudou se podílet na dalších podvodech, když výsledek je předem jasný. Nebo jsou starostové hlupáci a poserové a raději zřídí komisi a zadají studii? Výsledek studie je již nyní jasný.

  Vloženo 13.2.2020 13:53:54

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
  • starosta? 

   Reagovat

    

   Tak se nám pane starosto podepište a uveďte na sebe, prosím, kontakt. Za ceny, které uvádíte, si u Vás objednám vodovodů kilometry. Pokud víte o zmanipulovaných výběrových řízeních, podejte trestní oznámení nebo mlčte. Takováto plácání do vody jsou pouze silná gesta slabých lidí na internetu.

   Vloženo 13.2.2020 18:03:22

 • Marek 

  Reagovat

   

  Starosta Petrovic Petr Štěpánek je muž činů, věci se snaží víc než politicky řešit selským rozumem. Lehká závist petrovickým občanům. Víc takových starostů v našem regionu!

  Vloženo 13.2.2020 11:59:55

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace