Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Veterináři šetřili týrání klisny. Nakonec musela být utracena

Ilustrační foto.  , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 12.11.2018 10:59

VODŇANY - Vodňanský odbor životního prostředí se zabýval smutným případem. Vedl správní řízení s chovatelem, který choval koně v nepřijatelných podmínkách a jak vyplynulo z kontrol, jednalo se o týrání zvířete. Problémem se zabývala i rada města, která schválila předběžnou náhradní péči o týraného koně v JK Apollo ve Vodňanských Svobodných Horách. I přes všechna opatření a snahu zvíře zachránit bylo nakonec pozdě.

 

"Ačkoliv byla koni poskytnuta potřebná péče, musel být s ohledem na zdravotní stav veterinárním lékařem utracen," sdělil Týdeníku Strakonicko a portálu Jižní Čechy Teď šéf vodňanského odboru životního prostředí Aleš Hutař. Bližší informace poskytl následně mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Kdo vás na tento případ upozornil?
Bylo to na telefonický podnět. Oznamovatel podal podnět k prošetření chovu koně v Záluží. Kůň měl žít v nevhodných podmínkách a měl být podvyživený.

V jakém stavu jste koně našli?
Jednalo se o klisnu narozenou v roce 1994, plemeno achaltekinský kůň. Na pozemku bylo umístěno velké množství nebezpečného materiálu, jako jsou stavební suť s vyčnívajícími dráty z betonů, plasty, fólie, hromady ohradníkových tyčí a podobně. Mezi tímto materiálem byl volně ložený balík nekvalitního sena. Tělesná kondice klisny – výrazná vyhublost, kdy byla viditelná žebra a páteř a vyčnívaly pánevní kosti. Napájecí voda byla umístěna v barelu na přímém slunci, pozemek byl bez přístřešku a vzrostlých stromů. V době kontroly se venkovní teplota pohybovala kolem 30 stupňů Celsia.

Jaký byl výstup veterinární kontroly na místě?
Klisna neměla zajištěnou kvalitní výživu, která by odpovídala jejímu věku. Byla chována v nevhodných podmínkách, které spočívaly v nezabezpečení úkrytu před nepřízní počasí. Vzhledem k přítomnosti velkého množství nebezpečného materiálu mohlo dojít ke zranění zvířete. Na základě kontroly se přistoupilo k podání podnětu příslušnému úřadu s návrhem na zajištění náhradní péče pro klisnu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace