V Nadějkově zdárně pokračují v obnovené tradici masopustu
„Co nás vedlo k tomu, že jsme masopust znovu obnovili? Jde o hezkou tradici obecně na všech vesnicích. Vzniklo nám tady zázemí v komunitním centru, ze kterého mohou pochody vycházet. Při první ročníku lidé trochu nevěděli, co od akce mají očekávat. Tehdy nám ale vyšlo počasí, stejně jako teď, což nám nahrálo. Sešlo se tedy poměrně hodně lidí,“ popsal starosta Nadějkova Arnošt Novák.
Lidé podle jeho slov průvodu dveře svých domů otevírají, aby se podívali, jaké masky účastníci průvodu vymysleli. Letos mohli vidět třeba staré babky, vánoční strom nebo malé kominíčky. K obnovené tradici v Nadějkově každoročně patří také alegorický vůz. O vystoupení před samotným průvodem se postarala i základní škola a obec přichystala pro masky už na začátku průvodu tradiční koblihy. „Myslím si, že jde spíše o lokální záležitost. Zatím na úrovni Milevských maškar nejsme, ale ještě pár let a jsme tam,“ smál se starosta.
Zajímavostí nadějkovského masopustu je, že se v této obci drží tradice masopustního úterý. Masopustní cháska tak vychází v úterý přesně v 16 hodin, předtím jí starosta předá klíč od obce. Cháska mu však musí slíbit, že obec vrátí v takovém stavu, v jakém jí půjčoval. „Už v sobotu jsme tady na sále měli dětský karneval. Pohostinství bylo plné. Mně tam bohužel nepustili, už jsem na to moc starý. Rej se dětem ale vydařil a věřím, že plno jich přijde v masce i dnes,“ dodal v dobré náladě starosta Nadějkova.
V kostýmu staré babky šel v průvodu i Tomáš Seidl. „ Já jsem tady za masku nikdy nechodil, ač jsem se průvodu vždy zúčastnil. Teď jsem začal pracovat u obce, tak mě přesvědčili. Nebylo to ale žádné dlouhé přemlouvání. Spolu s manželkou jinak jezdím na masopust do Choustníka, kde to bývá to velmi pěkné. Jsem moc rád, že se obnovila i tady. Snad jen škoda, že tu lidé moc nepřipravují občerstvení, zatímco v Choustníku to tak je,“ porovnal účastník průvodu.
V Nadějkově po celou dobu průvodu panovala dobrá nálada. Lidé si zpívali, smáli se, vtipkovali, zkrátka bylo veselo. Po průvodu se účastníci zastavili v hospodě, kde poseděli, popovídali, něco snědli, popili, a pak se spokojeně vrátili do svých domovů. V příštím roce mají v Nadějkově na co navazovat.

Diskuse k článku