Ve Veselí debatovali o budoucnosti Bukovské vody
VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Dostatek vody začíná být tématem číslo jedna. Na včerejším zastupitelstvu ve Veselí nad Lužnicí se debatovalo o Bukovské vodě. Sdružení měst a obcí Bukovská voda zásobuje z podzemního prameniště v Třeboňské pánvi aglomeraci o 50 tisící obyvatelích, mimo jiné i město Veselí. Zastupitel Petr Hynek se zajímal, zda tento zdroj kvalitní vody bude i do budoucna postačovat nebo se bude nutné napojit na Jihočeskou vodárenskou soustavu a doplňovat vodu z Římovské přehrady.
Oldřich Zimmel, který je členem představenstva Společenství měst a obcí Bukovská voda, ujistil, že roční produkce 3,6 milionu kubíků vody je dostatečná pro všechny napojené obce, z toho 300 až 400 tisíc kubíků odebírá veselský výrobce nealko nápojů Fontea. Díky prodeji vody tomuto velkému odběrateli může být voda levnější pro obyvatele regionu. Ve Veselí je vodné 42,41 korun bez DPH a stočné 45,49 korun. „Je to tím, že předávanou vodu od společenství Bukovská voda nakupujeme za cenu 13,50 za kubík. Voda předávaná od Jihočeského vodárenského svazu stojí tamní odběratele letos téměř dvojnásobek,“ řekl zastupitel Zimmel.
Technicky je připojení na Jihočeskou vodárenskou soustavu připraveno už od roku 2010, kdy se postavil vodojem na Klobasné. „Připojení tam nejsme, ale členy Jihočeského vodárenského svazu jsme,“ řekl Zimmel. Na bukovskou vodu by se chtěly napojit i další obce, připraven je projekt pro takzvanou mažickou linii. „Zásady územního rozvoje kraje s mažickou linií počítají, ale teď nám krajský úřad nařídil zpracovat velkou EIA, aby se prověřilo, jestli tento projekt nemůže ohrozit vodu v ostatních obcích. Rozhodnuto není,“ informoval Oldřich Zimmel.

Diskuse k článku