Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Z Písku až na Kamčatku II.

  pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

 • Dokonalá svatba

  pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Z píseckého divadla hasiči cvičně evakuovali přibližně sto dětí

 Autor: HZS Jihočeského kraje

    Autor: HZS Jihočeského kraje

PÍSEK - Přibližně tři desítky hasičů, záchranářů, policistů, strážníků a pracovníků divadla se včera v Písku v dopoledních hodinách zapojily do taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému.

 

Stovka dětí sleduje se svými učitelkami divadelní představení. Baví se a vůbec netuší, že blízko nich v orchestřišti divadla začíná hořet... Dramatický scénář byl naplánován na taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému, které prověřovalo, jak zvládnou komplikovaný a vysoce specifický zásah.

Námětem cvičení byl simulovaný požár v orchestřišti. Zplodiny hoření pronikly z orchestřiště a rozšířily se až do hlediště, kde v tu dobu sledovalo představení se svými učitelkami přibližně 100 žáků. Cvičení předpokládalo rychlé šíření požáru, silné zakouření budovy, a tudíž zkomplikování samoevakuace. Všichni diváci a herci byli hasiči společně se zaměstnanci divadla z ohroženého prostoru evakuováni únikovými cestami. Při hromadné evakuaci se však v důsledku pádů zraní dva lidé – jeden ze žáků má zlomeninu ruky, dospělí si zlomí nohu a stává se tak nepohyblivým.

Při pokusu o lokalizaci požáru hadicí z nástěnného hydrantu se v zakouřeném a hlavně dispozičně velmi složitém prostoru ztratí jeden ze zaměstnanců. V silném kouři ztratí orientaci a následně upadá do bezvědomí. Dalším dvěma lidem se nepodařilo se evakuovat a hustý kouř je uvěznil na balkóně v prvním patře.

Úkolem hasičů a dalších zasahujících složek bylo v první řadě vyhledání a záchrana osob s následným tříděním zraněných, ošetřením a transportem do nemocnice, dále likvidace požáru včetně vytvoření čerpacího stanoviště a následně zajištění základních potřeb pro evakuované. Intoxikovaný pracovník divadla byl hasiči vyhledán a evakuován za využití dýchací techniky. Obě osoby, které zůstaly na balkóně, hasiči evakuovali z vnějšku budovy automobilovým žebříkem. Dospělého, který si při evakuaci zlomil nohu, zasahující hasiči vynesli na nosítkách.

Poté, co byly ukončeny záchranné práce, bylo nutné všechny evakuované zaevidovat. Velitel zásahu si dále vyžádal přítomnost psychologa. Činnost a postupy si v dnešním cvičení ověřil také psycholog HZS Jihočeského kraje.

Cvičení se zúčastnili profesionální hasiči ze stanice Písek se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, dobrovolní hasiči města Písek s cisternou, strážníci Městské policie Písek, Policie ČR - obvodní oddělení Písek, ZZS Jihočeského kraje - výjezdová skupina Písek a psycholog HZS Jihočeského kraje.

Bezprostředně po cvičení ho zhodnotil ředitel píseckých profesionálních hasičů Luboš Broulim: „Cílem každého cvičení složek IZS je především nácvik spolupráce mezi základními složkami IZS, tedy hasiči, Policií ČR a ZZS, a právě proto jsme pro ověření postupu naší spolupráce vybrali divadlo F. Šrámka v Písku. Toto divadlo patří k objektům, kde by v případě jakékoliv mimořádné události většího rozsahu bylo složité vedení zásahu, a to zejména s ohledem na zajištění evakuace osob.
Specifické je také umístění daného divadla, které se nachází na okraji historické části města a tím je přirozeně složitější příjezd hasičských jednotek v návaznosti na zajištění zásobování požární vodou."

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  No dokud si tam budou nechávat bejvalý ředitele a platit je jako poradce tak to jiný nebude.

  Vloženo 28.4.2019 11:50:28

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Sladovna s cvičením nemá společného vůbec nic. Myslím, že to bylo myšleno obrazně. Vzhledem k tomu jak to ve Sladovně vedou a jaký je tam bordel a těžko poptávají zaměstnance, nikdo za ty jejich prachy a tu buzeraci nechce dělat. Tak by bylo asi vhodné už jen proto, že poplach tam je často, udělat cvičení tam. Je tam totiž dav dětí a bezďáci tam chodí do budovy spát, nevěřil sem, ale policie z kriminálky potvrdila. Je to velký bordel a tunel na prachy a platíme jim to všichni.

  Vloženo 28.4.2019 11:03:59

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Asi jsem tatar, ale co má Sladovna společného s taktickým cvičením složek integrovaného záchranného systému v divadle?  Vloženo 26.4.2019 14:17:21

 • Jana 

  Reagovat

   

  Organizace je opravdu ve Sladovně hrozná. Přijde mi, že tam dělají jen samí amatéři.

  Vloženo 26.4.2019 11:29:16

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Více dětí a lidí je ve Sladovně v Písku. Poplachy tam jsou často, řve to na celé město. Příjezd asi dost těžký a organizace ve Sladovně špatná. Tak snad se nic nestane.

  Vloženo 26.4.2019 10:51:55

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace