Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Deskohraní s Michalem

    Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

  • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

    Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Žáci z Třeboně se pojedou učit brousit křišťál do Číny

Z dubnového sklářského sympozia v Třeboni.  , Autor: Foto archiv JčTeď

Z dubnového sklářského sympozia v Třeboni.     Autor: Foto archiv JčTeď

AKTUALIZOVÁNO - 19.9.2019 09:16

TŘEBOŇ - Učit se brousit křišťál. To je hlavní cíl stáže pěti žáků sklářských oborů Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni v čínském městě Donghai. Tamní partnerskou střední školu, kde se opracovávání tohoto kamene vyučuje, navštíví poprvé v rámci výměnného pobytu ve dnech 27. září až 25. října. Doprovod jim bude dělat jejich mistr odborného výcviku. Informoval o tom náměstek jihočeské hejtmanky pro školství Zdeněk Dvořák.„Stáž žáků se zrodila na základě Memoranda o vzájemné spolupráci a organizování výměnných studentských pobytů mezi oběma školami. Podepsané bylo během návštěvy delegace Jihočeského kraje v Číně v listopadu 2017," upřesnil Dvořák. Členem delegace byl i ředitel OA, SOŠ a SOU v Třeboni Petr Káninský. Ten se navíc během pobytu v Číně také domluvil na spolupráci se zástupcem české sklárny Glass works Oseček, která v Donghai vybudovala podnik na výrobu českého křišťálu.

„Vyřízení pobytu bylo docela náročné. Na začátku prázdnin byly zakoupeny letenky do Pekingu a do konce tohoto týdne bude hotové vízum. Cestu do Číny financuje škola za přispění Jihočeského kraje. Část si hradí i samotní žáci. Náklady na místě, tedy přepravu, ubytování a stravu, zajišťuje čínská škola," upřesnil Káninský.

Na stáž Jihočechů v Číně letos v listopadu naváže reciproční výměnný pobyt čínských žáků v Třeboni, kteří se ve zdejší škole budou učit brousit české sklo. Financování bude obdobné, náklady na pobyt ve městě pro pětici žáků a jejich dozor bude hradit OA, SOŠ a SOU.

Křišťál je bezbarvá odrůda křemene a většinou se vyskytuje ve formě krystalů. Vzniká jako většina křemičitanů vykrystalizováním z magmatu. Hojně se využívá ve šperkařství, v laserové technice a radiotechnice, pro výrobu optických přístrojů a ve sklářském průmyslu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace