Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Zařízení pro podmínečně propuštěné vězně v Písku bude. Chceme být dobrými sousedy, říká ředitelka

Ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy TEĎ

Ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.     Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy TEĎ

PÍSEK – Zástupci Probační a mediační služby přijeli ve středu 12. února do Písku, aby tu na první veřejné debatě v knihovně představili projekt takzvaného probačního domu pro podmínečně propuštěné vězně. Účastníci debaty dostali hned v úvodu informaci, která ne všechny potěšila. Zařízení v Písku v areálu profesionálních hasičů bude, protože už je o tom rozhodnuto. Dům je v majetku státu, který ho dal Probační a mediační službě do užívání. Představení projektu přihlíželi i zástupci města, Policie ČR, Okresního státního zastupitelství a třeba i Úřadu práce ČR.

Ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková podotkla, že organizace v Písku působí 20 let a pracuje jak s pachateli trestných činů, tak s obětmi. „Návrat na svobodu neznamená začátek druhého trestu, ale někdy vás neumí systém přijmout. Víme, co děláme, nepřicházíme s novinkou, ale s osvědčeným programem. Podpora po odchodu z vězení je pro odsouzené velmi důležitá. Celkem 65 procent lidí, kteří jsou podmínečně propuštění, známe a pracujeme s nimi," řekla ředitelka.

Zmínila statistiku, podle které kriminalita klesá. „Násilná kriminalita tvoří šest procent, 86 procent trestů je vykonáváno na svobodě. Neklesají počty lidí ve vězení a to je problém systému, který říká, že věznice je jediný způsob trestu. Velmi malá část odsouzených je izolována ve vězení," popsala Matoušková.

Náměstek ředitelky Probační a mediační služby Marek Tkáč bude mít celý projekt v Písku na starost. Připomněl, že záměr vznikl už před pěti lety a je zakotven v koncepci vlády z roku 2017. „Podmíněně propuštěni mohou být ti, kdo prokáží vysokou míru motivace k pozitivní změně. Půjde o velmi přísné posuzování, do jaké míry se snažili odčinit to, co spáchali. Kritéria jsou už teď velmi přísně nastavena," prohlásil Tkáč. Propuštění vězni na podmínku podle něj potřebují vedení, podporu, ale i kontrolu, aby plnili závazky a obnovili vztahy. „Řady propuštěných se intenzivně týká téma zadluženosti," uvedl.

V diskuzi vystoupila také ředitelka věznice v Kuřimi Gabriela Slováková. Prohlásila, že slovo vězeň se démonizuje. „Spousta lidí je podmínečně propuštěna a nemá žádných dohled. Počet lidí ve vězení je enormní a určitě by jim prospělo, kdyby byli v zařízení, kde na sobě mohou pracovat. Pokud to nejsou nebezpeční recidivisté, kteří by ohrožovali společnost, není vězení řešením. Většina vězňů chce chodit do práce, chodí na terapie, ale ve finále odchází z vězení ještě víc zadlužena, než do ní vešla, protože neumí řešit své problémy. Ti, co se nesnaží, nedostanou kladné doporučení a soud je podmínečně nepropustí. My se s nimi mažeme, abychom je připravili na odchod, ale oni nakonec nemají kam jít a jsou zadlužení. Začnou se potápět, nemají kde spát a co jíst. Stát na tom má velký podíl, protože nemá do konce dotaženou trestní politiku. Propuštěný vězeň je jako malé dítě, které se začíná všechno učit znova," řekla Gabriela Slováková.

Místopředseda Okresního soudu v Českých Budějovicích Radek Martínek byl také účastníkem debaty. Ujišťoval veřejnost, že se do zařízení v Písku dostanou jen odsouzení, ze kterých nepůjde strach. „Kapacita českých věznic je 23 tisíc osob. Aktuálně je v nich 21 109 odsouzených. Máme asi 83 procent těch, kterým není uložen nepodmíněný trest odnětí svobody, protože je celá řada alternativních trestů. My, soudci jsme asi ti první, kteří by mohli mít důvodnou obavu o zdraví a životy blízkých. Za soudní praxi mi rukama prošlo 4500 obžalovaných. Ani v jednom případě se mi nedostalo osobních výhružek," řekl soudce.

Dodal, že není důvod se obávat zvýšení kriminality. „V tuto chvíli se v Písku pohybuje 40 podmínečně propuštěných. A všichni jsme v médiích viděli, jak v Ostravě v nemocnici přišel netrestaný občan a postřílel osm lidí," srovnával soudce Martínek.

Autor petice píseckých obyvatel proti vzniku probačního domu Jiří Struk pak odpovědným pokládal otázky, proč byl vybrán zrovna Písek a jestli stát dokáže zaručit, že se tady odsouzení po vypršení trestu neusadí. Petenti s projektem nesouhlasí. Náměstek Tkáč odpověděl, že z nabízených budov splňovala kritéria jen ta v areálu profesionálních hasičů v Písku.

Jediný, kdo si za svůj proslov vysloužil potlesk, byl paradoxně odsouzený vězeň Dalibor, u nějž si organizátoři debaty nepřáli zveřejňovat příjmení a ani trestný čin, za který skončil ve věznici v Kuřimi. Projekt probačního domu chválil. Řekl, že je problém, když vězně opustí rodina. „Za plotem je o vás postaráno. Když vylezete ven, čeká vás nebezpečí a exekuce. Já zatím rodinu mám, ale spousta kluků ji nemá. Nechtěl bych být v situaci některých z nich. Když nemáte systém pomoci, tak co uděláte? Zavoláte kamarádům z party, kvůli které jste se do problémů dostali. Ve vězení nejsou jenom darebáci. Jsme pořád lidé a měli bychom si pomáhat," řekl Dalibor, kterého čeká možné podmínečně propuštění za dva roky.

Více přinesou tištěné Písecké postřehy....

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 • Písečák 

  Reagovat

   

  Musím říci, že tohle vedení města, je nejhorší co pamatuju, absolutně bez koncepce, bez vize, názory mění jak aprílové počasí - ode zdi ke zdi. Na názory lidí kašlou. Zlatý JUDr. Průša!

  Vloženo 13.2.2020 07:30:20

  • Obyvatel města 

   Reagovat

    

   Naprostý souhlas, nejhorší vedení města. Pro občany města neudělají vůbec nic.

   Vloženo 13.2.2020 09:03:00

   • občan 

    Reagovat

     

    Ani je tam na té diskuzi nevidím, nezájem.

    Vloženo 13.2.2020 09:15:12

   • Vladimír 

    Reagovat

     

    Jak to tak sleduji, tak je to podobné jako u nás ve vsi. To co tu v současné době je ve vedení obce nemá obdoby. Hrabou jen pro sebe a své oblíbence, které si zvou na akce ze širokého okolí. Dokonce i z Písku. Nic horšího tu dlouho nebylo.!!!!!

    Vloženo 15.2.2020 19:19:08

« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace