banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Noční prohlídka města Vimperk

    středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

    Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

  • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

    středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Adventní dny slovenské kultury v Táboře začínají

 Autor: K. Snížek

    Autor: K. Snížek

TÁBOR – Slovenští spisovatelé, slovenská hudba i film. Takové budou adventní dny se slovenskou kulturou. Týden kultury našich sousedů završí v sobotu autorské čtení Pavla Rankova. Předtím si však přijdou na své i hudební fanoušci. Dny slovenské kultury v Táboře pořádá od 1. do 5. prosince již sedmým rokem SLUNOWRAT Tábor ve spolupráci s Městskou knihovnou Tábor pod záštitou starosty města Jiřího Fišera.

 

Dnes začínají adventní dny od 17 hodin v kostele na Klokotech, kde bude sloužit mši kněz P. Mikuláš Selvek, poté bude následovat setkání slovenských rodáků i všech příznivců Slovenska v klokotských Emauzích.

Ve středu se přesouvá program do městské knihovny. „Patřím mezi ty, co si ještě pamatují sobotní Vlaštovku a nedělní Studio kamarád i ve slovenské jazykové variantě. Za Dny slovenské kultury jsem ráda, protože je to možnost připomenout si slovenský jazyk, kulturu, historii. V knihovně budou nejen pro děti připraveny znalostní stolní hry o Slovensku, mluvené slovo, knihy i slovenská hudba. Večerní promítání Slnka v sieti jistě přispěje k hezkému začátku adventu,“ dodala Eva Měřínská ředitelka táborské knihovny. Štěfan Uher natočil film Slnko v sieti v roce 1962 a jedná se o průkopnické dílo slovenské kinematografie, kterým byl přehodnocen tehdejší směr jejího vývoje.  Snímek je považován za první dílo české a slovenské nové vlny. Bude promítnut v 19 hodin v hudebním oddělení v knihovně.

Ve čtvrtek si návštěvníci užijí od 19 hodin literárně hudební večer, který bude věnovaný kultovnímu slovenskému spisovateli Dominiku Tatarkovi. Slovenský jazyk zazní v dílně Baobabu při četbě Lucie Markovové Kopřivové. „Dominik Tatarka se narodil ještě do časů Františka Josefa I. a Rakousko-Uherské monarchie. Za druhé světové války se zapojil do Slovenského národního povstání, vstoupil do komunistické strany, s níž se po roce 1968 rozešel a se stal zakázaným autorem. Jako jeden z prvních podepsal na Slovensku Chartu 77. Sametového převratu se nedočkal, zemřel v květnu roku 1989. Jeho životní příběh je příběhem 20. století v Československu a jeho texty jsou nedílnou součástí naší historické paměti,“ doplnila za pořadatele Pavla Kohelová.

Kapela ZVA 12-28 Band vydala v letošním roce své další album „Šibenica frajerka“. Pozoruhodné živelné blues charakteristické přesahem do slovenského folklóru zazní v pátek 4. prosince v Pivnici U Lva. V rámci koncertu pokřtí starosta města Jiří Fišer novou desku ZVA inspirovanou dobou, kdy žil hlavní leader kapely Noro Červenák v Táboře.

V sobotu ve 20 hodin pak v Dílně Baobabu skončí festivalový program autorským čtením jednoho z nejvýznamnějších současných slovenských spisovatelů Pavla Rankova, který za knihu „Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)“ získal Cenu Evropské unie za literaturu.

V průběhu festivalu bude možné ochutnat slovenská tradiční jídla a speciality, a to v Bistru Stárkův dům v Pražské ulici. Majitelka Květa Dvořáčková nám prozradila: „Ve Dnech slovenské kultury v Táboře jsem si pro Vás připravila na každý den jedno slovenské jídlo a polévku. Nevím, jestli je slovenská kuchyně mojí nejoblíbenější, přece jen se tučné sýry a halušky přelité výpekem ze slaniny úplně neslučují s mou láskou k lehké kuchyni, ale slučují se s mou láskou ke Slovensku jako takovému. Hlavně v restauraci s výhledem na bansko-štiavnické plechové střechy, s teplem od krásných kachlových kamen a přijemnou obsluhou s krásně zabarveným hlasem a příjemnou slovenštinou. Každé jídlo má pak tu příjemnou vůni babiččiny kuchyně a lásky. Prostě na tohle nedám dopustit.“ Vstupné na koncert ZVA 12-28 Band je dobrovolné. Ostatní akce jsou zdarma.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace