Aktivisté opustili vepřín v Letech - Jižní Čechy Teď!
20. 5. 2014 7:17

Aktivisté opustili vepřín v Letech

Aktivisté opustili vepřín v Letech
Zobrazit galerii (3)
Aktivisté opustili vepřín v Letech
LETY – V pátek 16. května odpoledne pokračovala blokáda vjezdu do vepřína u Letů. Tentokrát měli aktivisté v plánu pietní akci. Jak se zdá, jejich tajnosti kolem celé akce nadělaly starosti i Polici ČR. Kolem druhé odpoledne totiž nejprve přijeli policisté z obvodního oddělení a vzápětí dorazila i kriminální policie, aby vše monitorovala.




 
 Samotná pieta proběhla v klidu, na místě bylo asi patnáct lidí a pár novinářů. Na místo dorazily z Příbrami Anna Holubová se sestrou Janou, aby uctily památku na prarodiče, kteří v pracovním lágru za války zemřeli.„Je to ostuda českého státu. Chceme, aby tu byla důstojná památka na všechny, kdo tu trpěli. Musí být ale zachována všechna pracovní místa. Kdyby tu stálo například muzeum holocaustu, myslíme si, že by tu našlo práci víc lidí, než ve vepříně,“ uvedla pro web Jižní Čechy Teď.
 

Ještě v pátek odpoledne se aktivisté na svých facebookových stránkách pochlubili blokádou hlavní silnice 19, která vede od Letů směrem na Tábor. Na víkend aktivisté avizovali například promítání filmů o holocaustu a další kulturní program, ale nepřálo jim počasí. Aktivisté pak znovu na svém facebooku oznámili, že v sobotu 17. května proběhlo setkání se zástupci firmy Agpi, která vepřín provozuje.  Společnost se od počátku debat o stěhování případnému přemístění provozu nebrání. Z logických důvodů ale chce, aby budování chlévů, koupi pozemku a stavbu komunikací zaplatil stát.

Aktivisté pak blokádu ukončili. „Nyní se formuje oficiální skupina, která se ve věci přestěhování prasečáku bude angažovat nově a jinak,“ napsali aktivisté ve svém prohlášení.

Petr Eliáš

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.