V červnu jihočeští záchranáři vyjížděli ke čtyřem uštknutím hadem. Co dělat? Některé postupy už se nedoporučují - Jižní Čechy Teď!
před 1 hodinou

V červnu jihočeští záchranáři vyjížděli ke čtyřem uštknutím hadem. Co dělat? Některé postupy už se nedoporučují

JIŽNÍ ČECHY – Čtyři výjezdy k uštknutí hadem evidují za červen jihočeští záchranáři. Tři z toho byly k dětem, konkrétně na Prachaticku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Českobudějovicku.


„Ne vždy se podařilo jednoznačně určit, o jaký druh hada se jednalo, zda šlo například o zmiji. Všechny čtyři případy se obešly bez závažných příznaků,“ informuje mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Vojtěch Míra.

Současně upozornil, že v nynějších teplých dnech je setkání s hadem v přírodě pravděpodobnější. Zmije přitom člověka aktivně nevyhledává. K uštknutí nejčastěji dochází náhodně, například při šlápnutí do vysoké trávy, při pohybu v okolí kamenů, pařezů nebo při manipulaci s hromadami dřeva. Důležité je na hada nesahat, nechytat ho, nedráždit a umožnit mu odplazit se. Doporučuje se do přírody pevná obuv, dlouhé kalhoty a dohled na dětmi i psy.

Dále lékař Vojtěch Míra uvádí: „Při uštknutí je třeba zachovat klid, omezit pohyb a postiženou končetinu znehybnit. Ránu není dobré rozřezávat, vysávat ani zaškrcovat. Nedoporučujeme ani podávání alkoholu. Při rozvoji celkových příznaků, rychle se šířícím otoku, u dítěte alergika, těhotné ženy nebo chronicky nemocného pacienta je na místě volat linku 155.“

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.