Albrechtice koupí školní autobus a budou svážet žáky - Jižní Čechy Teď!
9. 5. 2019 9:37

Albrechtice koupí školní autobus a budou svážet žáky

ALBRECHTICE NAD VLTAVOU – Zastupitelé obce Albrechtice nad Vltavou se odhodlali k nákupu ojetého autobusu, kterým chtějí nabídnout rodičům ve svém správním obvodu dopravu do školy a školky. Obec si od toho slibuje nárůst počtu žáků ve škole a snížení ztráty, kterou má kvůli odlivu dětí do škol v okolí.

 

„Naše škola má dlouhodobě nízký počet žáků a školka malý počet dětí. Ve správním území je dnes evidováno 149 dětí do 15 let. Spousta nám jich odchází na sousední školy a školky a jeden z důvodů je velké správní území a spádovosti směrem od nás. Takže jsme vymysleli nabídku svozu dětí vlastním autobusem. Když jsme propočítávali ekonomiku, tak jsme zjistili, že by to mělo být finančně efektivní. Škola nás ročně stojí dva miliony korun a v rámci rozpočtového určení daní na žáka dostáváme milion korun. V čistém musí obec pro udržení školy milion doplácet,“ popisuje starosta Albrechtic nad Vltavou Miroslav Ušatý.

„Když si to spočítáme od roku 2006, kdy byl zrušen druhý stupeň školy, tak se jedná o 15 až 18 milionů korun, které obec prohospodařila tím, že chtěla udržet školu,“ říká starosta. Zatím se obec rozhodla pro nákup ojetého autobusu, který bude možné v případě neúspěchu projektu prodat s menší ztrátou než vůz nový. „Podle průzkumu cen na trhu by nám mělo na nákup stačit asi 350 tisíc. Předpokládáme, že by se nám počet dětí mohl zvednout o dvacet. Investice by tak mohla pokrýt náklady. Provozní náklady bychom chtěli pokrýt zvýšeným výnosem z rozpočtového určení daní na žáka a zvednutím počtu žáků by vznikly volné finanční prostředky z krajského úřadu, které musíme teď platit sami,“ uvádí Miroslav Ušatý.

Nevyvrací možnost, že by se v některých případech mohla nová školní autobusová linka překrývat se spojem velkého dopravce. Obec chce však rodičům nabídnout nadstavbu v podobně dohledu dospělého nad dětmi v autobuse. „Dneska každý řeší autobusy, ale nikdo se nezajímá o děti a jejich hlídání, což by využili především rodiče dětí ze školky. Rodiče raději kvůli bezpečnosti vozí děti autem, než aby je posadili do autobusu. Zajištění bezpečné dopravy do školy je pro nás jeden ze základních pilířů,“ konstatuje Miroslav Ušatý. Autobus by měl svážet žáky od nového školního roku.

Nákup autobusu souvisí také s plánem obce na znovuotevření druhého stupně školy. „Když lákáme rodiče do naší školky, setkáváme se s připomínkou, že u nás není zajištěno vzdělávání po celou dobu školní docházky. Abychom dostali děti do mateřské školy, musíme jim dát nabídku prvního i druhého stupně. Od nového školního roku zahajujeme šestou třídu a postupně budeme každým rokem otevírat další třídu. Troufnu si říci, že do čtyř let bude škola plnohodnotná,“ dodává starosta Miroslav Ušatý, který v čele obce vloni načal druhé volební období.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.