Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Minipárty s Karlem Šípem

  Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

 • Senioři v bezpečí i v dopravě

  Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

  Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Budějovičtí Piráti chtějí, aby o bouraní sportovní haly rozhodlo referendum

 Autor: L. Kolářová

    Autor: L. Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Budějovičtí Piráti, kteří se v komunálních volbách stali čtvrtou nejsilnější stranou, ale zůstali v opozici, kritizují snahu současné koalice zbourat sportovní halu na Dlouhé louce a na jejím místě vystavět nové multifunkční centrum v ceně 668 milionů. Piráti zůstali v opozici stejně jako třetí ve volbách ODS. Vítězné hnutí ANO uzavřelo koalici s hnutím Občané pro Budějovice a přibrali dvě malé strany, které získaly jen po třech mandátech - STAN a lidovce s TOP 09 na společné kandidátce. Obří projekt na multifunkční centrum je prioritou i nové koalice. Před volbami se nepodařilo zahájení protlačit a byl patrný i značný odpor veřejnosti. Na to nyní reagují Piráti v dnešní tiskové zprávě:


„Demolice funkční a využívané sportovní haly je nesmysl, který pochází z hlav několika místních podnikatelů a
pana náměstka Konečného Františka z ANO, který je hlavním proponentem bourání ", tvrdí předseda zastupitelského klubu Pirátů Lukáš Mareš. Náklady zahrnují kromě demoličních prací a vlastní výstavby také peníze na budování atletického koridoru u ZŠ Oskara Nedbala a parkovacího domu u sportovní haly, který bude nutný k získání kolaudačního souhlasu. Celkově se tak vyšplhají na nejméně 800 milionů Kč, což je třetina ročního rozpočtu města.

„Myslíme si, že takto významný zásah do rozpočtu města by měl být projednaný s veřejností. To se ovšem jiní
politici vždycky báli udělat. Proto máme v plánu vyhlásit místní referendum, aby se občané mohli vyjádřit přímo a
definitivně," podotýká Lukáš Mareš. Místní referendum by se mělo konat ve stejném termínu jako řádné volby do Evropského parlamentu v květnu tohoto roku. K jeho vyhlášení je třeba získat alespoň 8 000 podpisů od občanů, kteří mají na území města trvalý pobyt a tedy právo volit.

„Nemáme nic proti omlazování městské infrastruktury, nicméně je třeba zvážit, zda je omlazování právě sportovní
haly důležitější, než třeba vodovodů a kanalizace či chodníků, protože ani ty nejsou vůbec v dobrém stavu. Pokud
město půjde do této investice ve výši nejméně třetiny jeho ročního rozpočtu, bude zbytek města několik let
stagnovat. A kromě toho zastáváme myšlenku, že nejdůležitějším problémem města je páteřní síť silnic, což je
směr, kam by se mělo napnout nejvíce sil ", doplňuje Lukáš Mareš.

Piráti navrhují stávající sportovní halu opravit. A potom zahájit diskuzi, zda vůbec město novou halu potřebuje,
případně jaké má mít parametry a kde má stát. Je nutné také zvážit variantu, zda by nebylo lepší postavit několik
menších hal na více místech. S touto myšlenkou vznikly i internetové stránky www.zachranhalu.cz.

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • lili 

  Reagovat

   

  Kdo z Vás kdo odmítají bourání byl v zázemí haly? je to ostuda, šatny, toalety.. a hlediště, kde se rozpadají lavičky. Navíc nesplňuje parametry pro mezinárodní akce. Takže buď nová hala ve čtyráku a následná generální oprava staré haly nebo bourání.

  Vloženo 14.1.2019 10:18:14

  • Lukáš Mareš 

   Reagovat

    

   díky za podnět. Byl jsem se podívat ve Sportovní hale jednak jako "běžný divák" na utkání Jihostroje proti Karlovým Varům. Byli jsme s mojí přítelkyní dvěma z 1590 diváků. Neříkám, že stav toalet je ideální. Plně odpovídají tomu, že jsou plně využívané a zatížené od 80. let minulého století a tomu, že nikdy nebyly rekonstruované. Sedačky na tribunách také nejsou v dobrém stavu. Především proto, že vůbec nejsou určené do sportovních hal. Tenkrát byl sedaček nedostatek, tak tam prostě vrazili sedačky určené do kinosálů. Další problém je kuchyní v restauraci, okny a infrastrukturou sítí. Nicméně, to jsou všechno věci, které lze relativně jednoduše rekonstruovat. Opakuji ještě jednou, od 80. let nebylo do Sportovní haly investováno. Než ji celou zbourat a postavit znovu, tak navrhujeme tuto halu opravit (odhaduji za cca 100-150 milionů v horizontu cca 5 let) a současně s tím otevřít diskuzi, zda město novou sportovní halu vůbec potřebuje a pokud ano, tak s jakými parametry a kde. Na velké sportovní nebo kulturní akce zde máme k dispozici Budvar arénu. 700 milionů je podle mě příliš mnoho peněz a dají se utratit mnohem lépe, než za něco, co přinese pramalou přidanou hodnotu...

   Vloženo 14.1.2019 12:12:08

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je to jako se starým rodinným domem. Opravit jde všechno, ale dáte do toho velké peníze a pořád to bude starý barák. Pokud k tomu máte citový vztah nebo je to památka, pak tomu rozumím, ale jinak ???

  Vloženo 14.1.2019 06:27:17

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   a co je na starém baráku špatné?

   Vloženo 14.1.2019 09:48:20

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tak samozřejmě, pokud je dům nějaká sto let stará mokrá kůča, tak není co řešit. Dolů s tím. Ale rodinný dům ve stáří sportovní haly, nevím nevím, kdo by boural. To by se musela vyskytnout nějaká fatální stavební chyba hrozící zřícením stavby, ale tu sportovní hala snad nemá. Je to všechno o penězích. Z cizího krev neteče. Halu zbouráme, postavíme novou, co za problém? :-( Že to bude stát oproti rekonstrukci hromadu peněz? Nevadí. Zdroje jsou, kámoši též.

   Vloženo 14.1.2019 20:06:01

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Místo oprav si zbourejte svůj starší funkční dům a postavte nový. Blbost? Nikoliv. Je vidět, že lze za státní peníze vymyslet leccos. Z cizího krev neteče.

  Vloženo 13.1.2019 23:23:04

 • Martina 

  Reagovat

   

  Tak to vidíte vy, já přesně naopak. Té arogantní zvůli a mrhání penězi a přihrávání kšeftů kamarádům je třeba zabránit. Můj podpis pro vyhlášení referenda mají jistý.

  Vloženo 13.1.2019 21:19:35

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ubohý populizmus převlečených komunistů

  Vloženo 13.1.2019 20:16:38

  • Josef Špak 

   Reagovat

    

   Snažíme se vyvolat referendum o zbourání funkční stavby kvůli pochybném projektu, který bude stát zhruba 40% jednoho celého ročního rozpočtu města. Pokud hájení veřejného zájmu je populismus, tak jsem papež.

   Proč veřejného zájmu? Soukromý zájem je jasně dán tím, kdo celý projekt nechal vytvořit a městu daroval.

   Většina současné koalice byla před volbami proti bourání haly za účelem výstavby tohoto předraženého projektu. Krom jediné strany, kterou tu nechci propagovat.

   Politická legitimita tohoto rozhodnutí se tedy blíží nule, a vyvolání referenda je naprosto na místě.

   Vloženo 14.1.2019 10:52:46

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace