Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Krásy Vídně: Jihočeské týdeníky nechyběly na házenkářském mistrovství Evropy

VÍDEŇ – Po posledním házenkářském mistrovství Evropy 2018 v Chorvatsku, kde česká reprezentace vybojovala historické šesté místo, se zájem o handball u nás rapidně zvedl. A když o dva roky později zamířila evropská smetánka do nedaleké Vídně, volba byla jasná – tentokrát už jedeme! Přestože objíždím či oblétám sportovní akce po celé Evropě dost pravidelně a třeba na zápasech hokejového mistrovství světa už jsem byl čtyřikrát (Minsk, Praha, Moskva, Kodaň), ještě žádný ze zájezdů za zážitky nebyl tak spontánní. Hned jak Češi vybojovali postup ze základní skupiny, druhý den ráno jsme narychlo objednávali lístky na zápasy nadstavby. Do vídeňské Stadthalle se prodávaly vstupenky na celý zápasový den, takže nás čekaly hned tři bitvy nadstavbové skupiny: Česko – Chorvatsko, Bělorusko – Španělsko a na závěr jako bonbónek derby domácího Rakouska s Německem.

Vyrazili jsme už nad ránem, kdy v noci píšící novináři – jako třeba já – většinou ještě ani nespí, ale koukají do zapnutých monitorů. Tak brzo jsme vyjeli proto, abychom před samotnými zápasy viděli i další krásy rakouského hlavního města. Do Vídně jsme dorazili před devátou a svou pouť začali u nepříliš známého Haus des Meeres, což je veřejné akvárium v bývalé dělostřelecké věži postavené během druhé světové války. Akvária a terária, napodobeninu džungle nebo prosklený tunel se žraloky a mořskými rybami tak naleznete ve dvanácti patrech věže a nahoře se vám za odměnu naskytne krásný výhled z restaurace na celou Vídeň.

Sacherův dort a rakouská část rodiny

Následně jsme se přesunuli k Hofburgu, sídlu prezidenta Rakouska a palácovému komplexu v centru Vídně. Od Hofburgu jsme to vzali pěšky několik stovek metrů k Vídeňské státní opeře, a když už jsme byli tak blízko, nemohl nám uniknout ani přes cestu stojící Hotel Sacher. Ten otevřel roku 1876 Eduard Sacher, syn vynálezce Sacherova dortu Franze Sachera. Právě tradiční rakouská pochutina, navíc v originálním pojetí, byla samozřejmě jasnou volbou. Ceny byly trochu vyšší, ale to je vám asi známo. Přece jen, Vídeň je takříkajíc přes kopec. Za kousek originálního Sacheru jsme zaplatili osm euro.

A protože obecně zbožňovaný Prátr je nyní zavřený, zbyl nám čas i na další památky. Kolem katedrály Sv. Štěpána jsme si to namířili k malému obchůdku s obuví, který se specializuje na boty pro lední revue, divadla a podobně – Schuhatelier A. Kudweis. Že vám to nic neříká? Není divu. Tohle byla spíše taková malá osobní zastávka. Před mnoha lety totiž podnik zavedl bratr mého pradědečka, jehož část rodiny do Rakouska odešla. A obchod funguje v rukou naší vzdálené rodiny dodnes, kdy jej vede Andreas – syn bratrance mé babičky. Následně jsme navštívili ještě Hundertwasserhouse, dali jsme si další místní specialitu Wienerschnitzel a vyrazili směr Wienerstadthalle.

Poslední vteřina nás dokonale zmrazila

Samotný zápas našeho národního týmu s Chorvaty, který celý program odstartoval, ukázal v plné nahotě, co nám na šampionátu chybělo. Manšaftu trenérů Filipa a Kubeše nelze vyčíst snaha a bojovnost. Tým tradičně táhl kapitán Ondřej Zdráhala a perfektně zachytali gólmani Martin Galia s Tomášem Mrkvou (proti Chorvatům druhý jmenovaný), ale zkrátka nám scházela koncovka. Zejména v klíčových momentech, kdy jsme se mohli dostat do vedení, proto třeba jindy neomylný Zdráhala neproměnil sedmičku nebo se Číp z trháku pokusil snad přepůlit břevno...

Přesto jsme zápas dotáhli do vyrovnané koncovky. Hrstku českých fanoušků, kteří byli oproti Chorvatům na tribunách v menšině, ale dokonale zmrazila úplně poslední vteřina. Luka Stepančič si svůj proskok obranou načasoval dokonale a ke smůle českého týmu rozhodl – 21:22. Ve druhém zápase si pak Španělé poradili s Běloruskem. V úvodu sice pustili soupeře do vedení, ale své motory postupně zahřívali, až národní tým z bývalého Sovětského svazu po přestávce dokonale rozebrali – 37:28. Byli jsme nadšení ze španělských borců a to jsme ještě netušili, že vrchol dne nás teprve čeká.

Domácí Rakušané proti „domácím" Němcům před zraky prezidenta

Derby dvou sousedů, domácího Rakouska s házenkářskou velmocí Německem, nahánělo už pár minut před úvodní rozehrávkou husí kůži. Plná hala byla po celý zápas na nohou, na tribunách panovala doslova elektrizující atmosféra, a protože byly fanouškovské tábory zhruba stejně početně zastoupené, měly oba celky z tribun takřka domácí podporu. K nelibosti rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena, který šlágru také z tribuny přihlížel, nakonec vyhráli přece jen kvalitnější Němci s házenkářskou legendou Uwe Gensheimerem. Ani jeden z týmů ale nakonec do bojů o medaile nezasáhne. Šampionát vyvrcholí o víkendu a z týmů, které jsme ve Vídni na vlastní oči viděli, o titul zabojují Španělé a naši pondělní přemožitelé Chorvati. Tým z Pyrenejského poloostrova v semifinále čeká Slovinsko, druhou dvojici tvoří Norsko a Chorvatsko.

My jsme pro letošek skončili dvanáctí a na úspěch z před dvou let nenavázali. Teď už se nedozvíme, jak by si reprezentace vedla třeba se zraněným pivotem Leošem Petrovským, za něhož tuzemská házená momentálně na tomto postu zkrátka nemá rovnocennou náhradu. Přesto Češi na šampionátu zanechali slušnou stopu. Už zmíněný Ondřej Zdráhala a také Pavel Horák byli za své výkony ve Wiener Stadthalle vybráni organizátory turnaje mezi 40 nejlepších hráčů šampionátu, ze kterých se bude vybírat All-star team turnaje.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace