Která jihočeská města uspěla v soutěži Přívětivý úřad?
Soutěž se koná od roku 2016 a jejím cílem je mapovat a hodnotit stav přívětivosti úřadů vůči občanům. Sledují se taková kritéria jako počet úředních hodin, elektronizace agend, zavádění on-line nástrojů (objednávkový systém, sledování obslužnosti přepážek, webové formuláře a žádosti) a mobilních aplikací, možnost platit správní poplatky platební kartou, komunikace s občany a další. Vše za cílem efektivnější a modernější veřejné správy, která občanům nabídne kvalitní veřejné služby.
Soutěž je postavena na komplexním přístupu úřadů v oblasti kvality při poskytování služeb klientům. Přes sedmdesát kritérií hodnotí přístupnost a otevřenost úřadu, komunikaci s klienty, digitalizaci služeb, zapojování veřejnosti do věcí veřejných, kroky ke zvýšení udržitelnosti a v neposlední řadě také opatření přijatá během pandemie covidu-19.
Díky čemu uspěl Vimperk i v konkurenci mnohem větších měst? „V nedávném období se nám podařilo zavést a zprovoznit například nové webové stránky, aplikaci Mobilní rozhlas, facebookový a instagramový profil, rezervační a vyvolávací systém, rozšířit možnosti plateb platební kartou na úřadě, službu Taxík Maxík, potravinovou banku, strategický plán včetně akčního plánu, participativní rozpočet a mnoho dalšího,“ vyjmenoval tajemník městského úřadu Jan Tůma.
Vítězové obdrželi trofeje, dárkové předměty a především nálepku Přívětivý úřad, kterou si mohou vylepit na dveře úřadu a ukázat tak občanům, že jejich úřad je certifikován jako přívětivý, a tím i kvalitní. „Je to pro náš úřad významné vyznamenání a současně i závazek do budoucna. Velkou zásluhu na tomto ocenění má především pan tajemník a všichni úředníci, kterým náleží ze strany samosprávy velké poděkování,“ zmínila vimperská starostka Jaroslava Martanová.

Diskuse k článku