Mají mít novopečení otcové dovolenou?
Jak uvedla pro Právo ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, vláda by se návrhem placené otcovské dovolené chtěla zabývat v příštím roce. Zatím se podle ní pracuje se dvěma možnostmi, jednou je otcovská dovolená placená z pojištění v době šestinedělí. Druhou možností je rodičovská dovolená v nějakém konkrétním období vyhrazená pro druhého rodiče. Zeptali jsme se několika otců, jaký názor na tuto problematiku zastávají a zda by takové možnosti využili.
„Dovolenou jsem si bral u obou svých dětí. Poprvé jsme ale nějak nevychytali termín, dovolenou jsem musel nahlásit předem, takže jsem měl volno ještě před porodem, syn se narodil až pak. U druhého jsem už radši zvolil pozdější období. Myslím si, že myšlenka otcovské dovolené je dobrý nápad,“ řekl čtyřiatřicetiletý Jan, otec dvou dětí ve věku osm a pět let. Téměř všichni oslovení muži si dovolenou po narození svých potomků vybírali. „Je to dobré, aspoň můžu manželce pomoct. Všechno je najednou jinak a oba se sžíváme s naprosto novou situací,“ sdělil Tomáš, otec čtrnáctidenní dcery, kterému v zaměstnání umožnili vybrat si volno podle potřeby. Martin Kopecký, který narození druhého potomka očekává na jaře, s uvedenými názory také souhlasil. „První dítě se narodilo v červenci, takže to nebyl problém, jako učitel jsem měl prázdniny. Teď bych určitě možnost placené dovolené uvítal. Navíc se stejně musím postarat o starší dceru, až bude partnerka v porodnici. A klidně bych zůstal s dítětem na rodičovské dovolené, hlavně z finančních důvodů.“
A co vy? Byla by podle vás otcovská dovolená přínosem? Podělte se s námi o názor.


Diskuse k článku