Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nedostatek lidí na práci je enormní. Zahraniční firmy zvažují i odchod z České republiky

Ilustrační foto

Ilustrační foto

PRACHATICKO – Na jednu stranu je to skvělá zpráva – nezaměstnanost je rekordně nízká. Na druhou stranu je to ale také zpráva velmi špatná. Firmy totiž nemají lidi na práci, musí brzdit své rozvojové plány a některé zahraniční firmy dokonce zvažují odchod do jiné země. Potvrzuje to i rozhovor s ředitelkou oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory v Prachaticích Kateřinou Třískovou.

 

Nezaměstnanost na Prachaticku klesla na 1,4% na konci června a chybí tu zhruba patnáct set lidí na práci. A podobně vážná je situace i jinde. Písecko hlásí nezaměstnanosti 1,3% a Jindřichohradecko dokonce 1,1%. Českobudějovicko 1,8%, Strakonicko 2,1%, Táborsko 2,7% a Českokrumlovsko 3,0%. V celém Jihočeském kraji bylo k poslednímu červnu 18 481 volných míst, ale jen 9 163 lidí v evidenci Úřadu práce.

Dá se říci nebo odhadnout, kolik zaměstnanců by zaměstnavatelé na Prachaticku nyní potřebovali? Kolik jich jim chybí pro jejich plány?

Aktuálně je na Prachaticku něco málo přes 600 nezaměstnaných osob, přičemž jen hlášených volných pracovních míst ze strany zaměstnavatelů, které uvádí Úřad práce, je více než 2100. A to samozřejmě ne všichni zaměstnavatelé volná pracovní místa nahlašují. Nedostatek pracovníků, zvláště pak na Prachaticku je tedy enormní.

 Jak nedostatek pracovních sil řeší?

Nedostatek pracovních sil není problémem jen několika okresů v kraji. S podobnou situaci se potýká celý Jihočeský kraj a i další kraje v České republice, stejně tak i příhraniční region Německa a Rakouska. Ve výrobních firmách přichází ke slovu více automatizace a robotizace, která sice znamená pro firmy velké investice, ale na druhou stranu je to částečným řešením právě při nedostatku pracovníků. Řada firem se také snaží zaměstnat pracovníky ze zahraničí, zvláště pak z Ukrajiny. Jinde dostávají šanci i uchazeči, kteří mají zdravotní či jiná omezení a firmy tak začínají nabízet například některé tipy flexibilních forem zaměstnávání, jako jsou zkrácené úvazky či práce z domova. Více se také prohlubuje spolupráce firem a škol na vzdělávání žáků v oblasti praktické výuky. Firmy více nabízejí praxe, ale i stipendia pro žáky a studenty a často tak získají hned po ukončení studia nového kvalitního zaměstnance. Dochází bohužel ale i k odmítání zakázek.

Roste kvůli nízké nezaměstnanosti tlak na zvyšování mezd?

Mzdy určitě rostou rychleji než dříve. V roce 2016 byla v Jihočeském kraji dle údajů Českého statistického úřadu průměrná hrubá měsíční mzda v 1. čtvrtletí 24 192 Kč, o rok později pak 24 805 Kč a letos vyskočila o více jak 2 tisíce korun na 26 941 Kč. Tlak na růst mezd určitě způsobuje nedostatek zaměstnanců na trhu práce a na druhé straně to také umožňuje rostoucí ekonomika. Nutno podotknout, že nízká nezaměstnanost a její vliv na zvýšení mezd je jen jedním z aspektů rostoucího trendu ve sledovaném období. Vliv na rostoucí mzdy má i inflace a s ní spojené zvyšování cen. Do hry mohou vstupovat i další faktory.

Snaží se někteří podnikatelé třeba vyrovnat mzdy s Německem, kam řada lidí z Prachaticka za prací dojíždí a kde mají taky nedostatek pracovních sil? Rozjel se konkurenční boj o zaměstnance?

Samozřejmě, že zvyšování mezd v České republice obecně bude přispívat k nižšímu odlivu pracovníků za prací do zahraničí. Nicméně rozdíl ve mzdách je v současné době tak enormní, že současné nárůsty mezd zřejmě nemohou obstát s konkurencí v zahraničí. Aktuálně tedy se snaží firmy přijít i s dalšími zaměstnaneckými benefity, jako je příspěvek na dopravu, ubytování či příspěvky na volnočasové aktivity.

Jak to na zaměstnavatele dopadá po ekonomické stránce? Hrozí zpomalení růstu nebo omezování výroby?

Zatím nemáme odezvu, že by situace měla výrazný negativní vliv na omezování výroby. Spíše aktuální situace neumožňuje rozšiřování výroby a zvyšování objemu zakázek, tak jak by v opačném případě – dostatku pracovníků – mohla výroba a zakázky růst. Máme však i takové signály, že některé zahraniční firmy zvažují setrvání svých výrobních podniků v České republice.

 

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jiří 

  Reagovat

   

  Musím zopakovat to co už víckrát. Co sme si vyzvonili klíčema to máme.

  Vloženo 30.7.2018 16:06:33

  • antikomunista 

   Reagovat

    

   Kdo mohl čekat, že ti, tak zvaní antikomunisté, kteří se chopili po sametu moci jsou stejná zlodějská pakáž jako jejich tátové, že

   Vloženo 31.7.2018 12:12:11

 • antikomunista 

  Reagovat

   

  Nápad levičáků s montovnami se minul účinkem. Pracovní morálka Čechů je stále jako za socialismu, proto mají gastarbaitři přednost.

  Vloženo 30.7.2018 09:31:37

 • Pepa 

  Reagovat

   

  To je logické. Proč by zahraniční firmy vozily gastarbeitery k nám, když můžou fabriku mít přímo u nich na Ukrajině nebo v Rumunsku. Jsem zaměstnavatel a myslím, že by propuštění tisíců lidí z těchto zrušených fabrik u nás situaci jenom prospělo. Lidi by si začli zase vážit práce, zaměstnavatel by si zas vybíral schopné pracovníky a ne aby se prosil aby někdo dělal. Zaměstnanci by nemohli chtít peníze za práci na půl plynu. Už aby to bylo.

  Vloženo 30.7.2018 08:51:54

  • Karel 

   Reagovat

    

   Nebo taky naopak – už aby zkrachovali zaměstnavatelé, kteří nejsou ochotni zaplatit své zaměstnance a své firmy řídit neumějí. Takže naši lidé si práce neváží? V článku je uvedeno, že z příhraničních okresů spousta lidí jezdí za prací do zahraničí. Tam také berou peníze za práci na půl plynu?

   Vloženo 30.7.2018 12:27:50

   • Hanka 

    Reagovat

     

    Já myslím, že v zahraničí musí makat i naši lidi. Ale tady u nás to moc nevidím. Provozuju malou prodejnu a nemůžu vůbec najít prodavačku. Bohužel jí nemůžu dát víc než 15 tisíc a to každá nastoupí a jde marodit. To státu nevadí že doktoři dávají neschopenky jen tak? Myslíte si že já beru 30 tisíc a vykořisťuju ty ženy? Nebo co byste mi radil, když já nakupuju rohlík za skoro dvojnásobek než pekárny prodávají cizím velkořetězcům. Mám zavřít a lidi přijdou o jediný obchod na vsi? Taky řešení. I já můžu rozmnožit ty řady nezaměstnaných. Ale dát prodavačce 30 tisíc to fakt nemůžu. To by měla víc než já která makám 15 hodin denně.

    Vloženo 30.7.2018 13:05:33

    • Mr. MÚMK 

     Reagovat

      

     To je samozřejmě velmi smutná situace. Vzhledem k ekonomickému prostředí současnosti ale asi jediný logický krok je (pokud se s Vámi Andrejko nerozdělí o dotace, kterých sám v roce 2017 schrábnul za 2 miliardy), abyste zavřela krám a šla někam pracovat, např. jako prodavačka do supermarketu, to těch 30 tis. možná už nyní dostanete...

     Vloženo 30.7.2018 14:28:52

     • Hanka 

      Reagovat

       

      A mým zákazníkům ze vsi byste poradil co? Aby za mnou jezdili do okresního města?

      Vloženo 30.7.2018 16:05:51

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Tak to tedy nevím, já bych za 15 tisíc nedělala ani náhodou. Pracuji na recepci, mám 26 tis. hrubého a hodlám změnit zaměstnání, jelikož se mi to nezdá dostačující.

       Vloženo 30.7.2018 17:31:19

       • honza 

        Reagovat

         

        jo a v ZVVZ Milevsko klidně dělníci dělají za 15000korun čistého

        Vloženo 30.7.2018 19:36:05

       • anonymní čtenář 

        Reagovat

         

        Jen počkejte líná holoto, ono nebude stále tak dobře. my jsme zažili bídu a víme co to obnáší. Ovšem dokud bude vládnout komunistická a levicová cháska, aby se za podpory příživníků udržela u moci, bude vyplácet dávky dokud stát nezrujnune. Potom budete o vodě a suchém chlebu.

        Vloženo 31.7.2018 12:17:41

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Uvažoval bych o:
       1) zkrácení prodejní doby o málo výnosné časy
       2) pokud lidi o službu stojí a nechtějí si připlatit, mohla by pár drobných zacálovat obec
       3) sdílení části pracovního času s jinou prací, např. půlúvazkem
       4) doplňkové služby (pošta, hospoda,...)
       Asiati to řeší pěstováním konopí - k tomu nenabádám, ale myšlenku druhého příjmu bych od nich převzal.

       Vloženo 30.7.2018 18:17:51

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace