Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Setkání rodičů s dětmi

  pondělí 20.1 10:00 až 11:00 - Tábor, Knihovna - Pobočka na Sídlišti nad Lužnicí

 • Jana Kubová - obrazy

  středa 8.1 až pondělí 29.6 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Nový blog: Kdo nemá vysokoškolský titul je méněcenný?

AKTUALIZOVÁNO - 16.1.2017 13:08

Neustálé střídání ministrů a koncepcí v našem školství je určitě více k neprospěchu, než ke kvalitní výchově budoucích generací. O odpovídajícím vzdělávání, zejména vysokoškolském, a zabezpečování potřeb státu v zásadních oblastech výroby tak nelze vůbec hovořit. Právo na vzdělání a honba vysokých škol za dotacemi na žáka produkují kvanta sociologů, politologů a dalších v praxi neupotřebitelných profesí. A také absolventů, kteří by na vysokých školách vůbec neměli být. Zatímco hlad po technických odbornostech je v podnicích čím dál tím větší. Kdo za to může?

 

Školství a vzdělávací systém jsou nerozlučně spjaty se státem. Dnes to znamená, že „pravidla hry“ ve školství určuje vláda, která rozhoduje o tom, co se musí učit, jak se to může učit, kdo to smí učit. A to i ve školách soukromých. Disproporce ve vzdělávacím systému jdou tedy plně na vrub minulých i současné vlády.

KSČM, která je již léta v opozici, proto požaduje ve svých programových prohlášeních zaměřit se na sladění vzdělávacího systému s požadavky pracovního trhu, cíleně podporovat technické a učňovské školství a spolupráci firem a škol tak, aby vzdělávání odpovídalo současným potřebám. Vláda však na naše připomínky nereaguje.

Marta Semelová poslankyně za KSČM, členka školského výboru PSP ČR a vedoucí odborné sekce školství ÚV KSČM, loni v srpnu předložila návrh Vyjádření KSČM ke vztahu školství a nezaměstnanosti, který byl vedením KSČM přijat.

Uvádí se v něm mimo jiné, že na jedné straně české školství produkuje absolventy, kteří nenacházejí uplatnění, a na straně druhé chybí řemeslníci a techničtí pracovníci, po nichž firmy už několik let volají. Poté, co se rozvolnil vzdělávací systém a dal se prostor pro působení soukromých a církevních škol s řadou módních oborů, došlo nejen k výraznému převýšení nabídky nad poptávkou (i vzhledem k demografickému vývoji), ale také k prudkému snížení kvality vzdělávání.

„Honba za maturitním vysvědčením a vysokoškolským diplomem a degradace odborného a učňovského školství, umocněné politickou a mediální masáží, že musíme dohonit v počtu „vysokoškoláků“ západ a především USA, dnes rodí své trpké plody,“ uvádí Semelová. K této situaci podle ní negativně přispívá i financování škol na žáka, což vede k boji o každého uchazeče bez jakýchkoli studijních předpokladů a zájem o obor. Čím dál víc vysokoškoláků vykonává práci na úrovni středoškoláků a firmy si zakládají vlastní školy, aby si připravily potřebné pracovníky.

Podobná situace je i v jihočeském vysokém školství. V minulých dnech se k ní vyjádřil rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula. Ten uvedl, že „společenská atmosféra je nastavena téměř tak, že kdo nemá vysokoškolský titul, tak je méněcenný, to je samozřejmě špatně, vysoké školy zároveň nesmí být elitou pro pár vyvolených, správný trend by ale bylo snížit počet lidí, kteří jdou na vysoké školy.“

Rektor Machula zároveň dodal, že na některých vysokoškolských oborech se učí absurdity a aktivismus, který překrývá vědeckou práci. Nejde prý nahrazovat vědu aktivismem. V české společnosti mu údajně chybí kvalitní debata o skutečných problémech.

Ladislav Šedivý, předseda OV KSČM Tábor

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nejubožejší titul Ing. je z VUMLu :) To je fááááákt kvalita. Museli se tehdy učit marxismus a leninismus..

  Vloženo 22.1.2017 17:38:01

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Soudružka Kolářová má své oblíbence, kteří pějí ódy na komunistické vzdělávání, mohl si studovat, když strana dovolila. Proto nebylo moc VŠ studentů, ne každý měl odpovídající kádrový profil rodiny. Už aby generace soudruhů vymřela.

  Vloženo 16.1.2017 19:58:02

 • Wiliam 

  Reagovat

   

  Pravda se těžko poslouchá. Za komouše byly rychlokvašky, dnes to samé s tím, že táta přiveze na zkoušky nějaký obnos.

  Vloženo 16.1.2017 18:45:24

  • spolužák 

   Reagovat

    

   Anebo je super, když děcko chodí na školy a učí jej kamádi jeho rodičů. Jak synáček jednoho ministra, v Brně.

   Vloženo 22.1.2017 17:39:27

 • Volf Gang 

  Reagovat

   

  Pamatuju dobu, kdy po ukončení základní školy bylo rozhodování co dál jasné. Jedničkáři-dvojkaři střední škola, dvojkaři-trojkaři "lepší" učební obor, trojkaři-čtyřkaři "horší"učební obor.
  Kdo se nedostal na střední, zkoušel to průběžně v učilišti, musel mít samozřejmě dobré výsledky, stejně jako ten, kterému se v učení "rozbřesklo" a střední vzdělání získal po vyučení studiem při zaměstnání.
  Kde byl problém? Byli řemeslníci, byli úředníci a kdo měl VŠ, to už byl pan "někdo", co znal narozdíl od dneška. Čest dnešním výjimkám.

  Vloženo 16.1.2017 18:34:10

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 • Ing. Toman 

  Reagovat

   

  Však je to pravda a to nejsem žádný fanoušek KSČM. Jenom počet vysokých škol v ČR je naprosto zarážející a pak se všichni divíme, že ve státním sektoru práci kterou ještě před deseti lety mohl vykonávat středoškolák, dnes musí vykonávat minimálně Bc.. Asi konečně nastane doba, že řemeslo má zlaté dno. Je to k zamyšlení.

  Vloženo 16.1.2017 18:01:53

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   ve státním sektoru práci kterou ještě před deseti lety mohl vykonávat středoškolák, dnes musí vykonávat minimálně Bc. - to není pravda, v praxi je to sakra jinak. Práci ve státním sektoru dostanou protekční děcka, na které místečko čeká po vejšce, nebo při práci vejšku studují. Kolik lidí s titulem jste potkal?

   Vloženo 22.1.2017 17:41:54

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace