Po kybernetickém útoku jsou některé služby ve Vimperku stále omezené
Úředníci vydávají nové doklady, ale není možné rušit ztracené, poškozené, odcizené nebo zneužité. V registru řidičů nefunguje přenos pořízené fotografie při žádosti o řidičský průkaz. Pokud však již žadatel má v databázi aktuální fotku z nedávno vydaného občanského nebo cestovního dokladu, je možné použít tu.
Městský úřad doporučuje občanům ověřit si před návštěvou telefonicky na konkrétním odboru, zda je jejich požadavek možno vyřídit, nebo návštěvu úřadu ještě o pár dní odložit. Plné obnovení služeb se odhaduje na konec tohoto nebo začátek příštího týdne.
Ke kybernetickému útoku došlo v noci ze 6. na 7. března. Radnice okamžitě kontaktovala Policii ČR a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Jejich vyšetřovatelé od 10. března povolili obnovovat systémy ze zálohy, která byla k 20. hodině 6. března, tedy těsně před útokem. Nebyla zcizena ani ztracena žádná data, pouze musela být smazána lokální data v některých napadených počítačích, a tedy se ztratila část práce úředníků.
Městský úřad Vimperk zajišťuje kromě činností pro samosprávu města Vimperk také státní správu pro celý správní obvod obce s rozšířenou působností, tedy pro 21 obcí, včetně Vimperka a dohromady 17 tisíc obyvatel.

Diskuse k článku