banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Den s Lesy ČR

  neděle 15.9 13:00 až 16:00 - Helfenburk, začátek na parkovišti

  Soutěže pro děti, dovednostní soutěže, opékání špekáčků.

 • O pejskovi a kočičce - činoherní pohádka

  neděle 15.9 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

Zobrazit všechny události
 

Rotariáni nejsou sekta ani politická organizace, říká jejich českobudějovický prezident

Tomáš Halla , Autor: Jana Urbanová

Tomáš Halla     Autor: Jana Urbanová

AKTUALIZOVÁNO - 20.5.2019 21:29

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Rotary klub České Budějovice patří mezi nejstarší v republice. S přestávkami funguje už více než sto let a v současné době je jeho prezidentem Tomáš Halla, který se v soukromém životě specializuje na uměleckou kovovýrobu. Kolem rotariánů podle něj panuje řada nejasností a někteří lidé tuto organizaci dokonce považují za jistý druh sekty. Jaké jsou cíle Rotary klubu? Jaké členy v jejích řadách najdeme? Co musí takový rotarián splňovat? Nejen o tom bude následující rozhovor.

 

Na úvod trocha historie. Kdy se začaly psát počátky Rotary klubu?
Rotary klub vznikl v době velké korupce, která v Americe na počátku minulého století probíhala. Paul Harris, zakladatel, se s tím nehodlal smířit a rozhodl se, že vybuduje organizaci, která proti tomu bude brojit a vystupovat. Její konání bylo na základě určitých předpisů, které musí jednotliví členové dodržovat. Rotary International byl u nás už za první republiky velmi známá a významná organizace. Česká republika byla jednou z prvních zemí, kde se klub rozšířil. Prvním byl v roce 1925 Rotary klub Praha a České Budějovice byly druhé. Tady byl ale klub dvakrát zrušen a dvakrát zase obnoven.

Ne všichni vědí, co je to Rotary klub a co je jeho hlavním úkolem. Můžete nás zasvětit do činnosti této organizace?
Rotary klub sdružuje lidi, kteří mají touhu a odhodlání pomáhat a zlepšovat život ve svém okolí i kdekoliv na světě. Hlavní dlouhodobou náplní českobudějovického Rotary klubu je pak přispívat v mezích možností na Arpidu, což se nám za ta léta daří. Povedlo se nám dosáhnout na takzvaný mezinárodní grant. Do centra Arpida za posledních deset let putovalo 50 a půl tisíce euro. Kromě toho každoročně žádáme o náš distriktní grant, ale ten je omezený částkou tisíc dolarů, protože ústředí Rotary sídlí v Americe a vše se počítá v dolarech. Snažíme se pomáhat i studentům, kteří se díky nám dostanou na výměnné pobyty do světa. Každý klub má svůj vlastní program dobročinného charakteru, kterému se dlouhodobě věnuje a v mezích možností se k tomu přibírá ještě nějaký menší program, většinou na jedno nebo dvě období.

Rotary klub někdo může vnímat jako organizaci s náboženským podtextem, ale to je zřejmě špatná představa.
Rotary klub je často brán jako něco mezi zednáři nebo ilumináty, ale nemá to naprosto nic společného s náboženstvím ani politikou, naopak veškeré diskuze na politické téma jsou v Rotary klubu zakázány, takže jsme ryze apolitická organizace. Rotary organizace by se mohla zdát jako staromódní a má velmi striktní předpisy. Schůzky našich členů jsou každý týden a účast na nich musí být minimálně 60 procent.

Rotary kluby mají ve znaku ozubené kolo. Jaká je v něm symbolika?
Název Rotary vznikl kvůli tomu, že v klubech měl být původně z každého druhu povolání zastoupený jeden člověk. To se ale v průběhu let samozřejmě změnilo, nicméně ten princip v podstatě zůstal zachován a téměř každý člen je i dnes jiného povolání, než jsou ti ostatní. A všechny funkce, například prezident nebo sekretář, se každoročně mění, ti členové vlastně rotují.

Měl Rotary klub za dobu své historie nějaké významné členy?
Velkým příznivcem byl například bývalý prezident Václav Havel. Největším přispěvatelem je pak v současné době Bill Gates, který ročně dává částku řádově 50 milionů dolarů. Většina těchto peněz jde na boj proti dětské obrně a i díky tomu se tuto nemoc podařilo téměř vymýtit.

Jaká je struktura českobudějovického Rotary klubu?
Máme řádově pětatřicet členů, většinou starších. Jsme tady samí muži, ale to samozřejmě vůbec není pravidlem. Každý z členů musí odvádět členský příspěvek. Do Rotary klubu se nelze přihlásit, musí přijít na doporučení. Drtivá většina členů, kteří přichází jsou vybráni již některým z rotariánů nebo z okruhu jeho známých. Je tady přijímací řízení a člen, který splní předpoklady má právo přijít třikrát na schůzku a pak se rozhodnout, jestli se chce stát členem nebo ne.

Kdo jsou vaši členové?
Měl by to být vrcholný odborník ve svém oboru, ať už je to lékařství, učitelství, věda, výzkum nebo řemesla. Předpokládají se i jisté řečové nebo jazykové schopnosti, protože je to mezinárodní organizace. A Rotary klub je ještě zajímavý tím, že rotariáni jsou povinní si mezi sebou pomáhat.

Jak už vyplynulo z předchozích otázek, snažíte se pomáhat různým organizacím, kde berete peníze na jejich podporu?
Žádáme o grant distrikt, to je obvykle něco málo přes tisíc dolarů a my jsme povinni tu částku z prostředků klubu zdvojnásobit. Čili to obvykle nějakým způsobem pokrývají akce, které pořádáme, například golfový turnaj nebo dobročinný ples. Ty granty mají ale velmi přísné regule o co se smí žádat a na jaký účel. Letos jsme žádali například o náš distriktní grant na zakoupení koně pro hipoterapii. Pomáhali jsme i Bazalce, Empatii v Libniči nebo centru v Borovanech.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Bibi 

  Reagovat

   

  koně pro hypoterapii? nějaká novinka asi

  Vloženo 21.5.2019 19:42:21

  • L. Kolářová,JčTeď 

   Reagovat

    

   Opraveno, děkujeme za upozornění.

   Vloženo 21.5.2019 21:51:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace